Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Natryskiwanie „metalicznego” tworzywa sztucznego może być stosowane w elektronice do noszenia |  technologia do noszenia

Natryskiwanie „metalicznego” tworzywa sztucznego może być stosowane w elektronice do noszenia | technologia do noszenia

Plastik, który ma właściwości metaliczne i pozostaje stabilny nawet po podgrzaniu, schłodzeniu, pozostawieniu w powietrzu lub wystawionym na działanie kwasu, zdaniem naukowców może być przydatny w urządzeniach elektronicznych do noszenia.

Co więcej, z materiału można nadać dowolny kształt – twierdzą naukowcy.

„Jest to ciemnoczarny proszek. Jednak kiedy nałożymy go na powierzchnię jako folię lub naciśniemy jak Play-Doh, staje się opalizujący i błyszczący” – powiedział dr John Anderson, starszy autor badań z Uniwersytetu. z Chicago.

„Z tego, co możemy powiedzieć, jest nawet stabilny [about] 250 °C”, wskazując, że materiał ma przewodność zbliżoną do grafitu.

Przewodność elektryczna występuje w materiałach, w których elektrony mogą swobodnie płynąć. Ale tradycyjnie uważa się, że główną cechą stałych materiałów przewodzących jest uporządkowana struktura.

Wykazano jednak, że nowy materiał, metaliczny polimer zbudowany z łańcuchów molekularnych z siarki, węgla i wodoru, który utrzymuje nikiel w regularnych odstępach, jest wysoce przewodzący, mimo że jest amorficzny.

Zespół twierdzi, że nie ma solidnej teorii wyjaśniającej właściwości materiału. Ale Pisanie w magazynie przyrodniczymNaukowcy twierdzą, że uważają, że łańcuchy polimerów tworzą nieuporządkowane stosy. Jednym ze sposobów myślenia o tym jest wyobrażenie sobie niechlujnego stosu kart do gry. Stosy układają się razem w niezorganizowany sposób, w wyniku czego powstaje materiał, który jest amorficzny, ale nadal umożliwia elektronom przepływ zarówno w poziomie, jak i w pionie.

„Chociaż nie mamy jeszcze naprawdę wyraźnego obrazu, wierzymy, że molekularna konstrukcja łańcuchów pozwala na silną interferencję i metaliczny charakter, nawet jeśli jest nieuporządkowany i amorficzny” – powiedział Anderson.

Zespół twierdzi, że materiał może okazać się cenny w wielu zastosowaniach.

„Wyobrażamy sobie, że te materiały mogą być bardziej wytrzymałymi przewodnikami elektrycznymi i można je łatwo natryskiwać lub nakładać na inne powierzchnie lub urządzenia” – powiedział Anderson.

READ  Trzy tony kosmicznych śmieci zmierzających na Księżyc z dużą prędkością | wiadomości ze świata

Mark Miodonic, profesor materiałów i społeczeństwa na University College London, który nie był zaangażowany w prace, z zadowoleniem przyjął badania.

„Projektowanie elastycznych polimerów, które mogą przewodzić prąd, pozostaje od dawna problemem, otwiera drzwi do noszenia elektroniki i wielu innych elastycznych zastosowań” – powiedział. „Ta praca otwiera nowe teoretyczne podejście do projektowania tej klasy materiałów przy użyciu obliczeń w skali molekularnej”.