Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

NATO prosi Rosję o zaprzestanie gromadzenia się armii wokół Ukrainy Ukraina

Sekretarz generalny NATO wezwał Rosję do zaprzestania gromadzenia się sił zbrojnych wokół niej UkrainaOpisując to jako „nieuzasadnione, niewyjaśnione i wyjątkowo niepokojące”.

Otaczający ukraińskiego ministra spraw zagranicznych Jens Stoltenberg powiedział na konferencji prasowej we wtorek rano, że Rosja przeniosła tysiące żołnierzy na granicę Ukrainy w „największym nagromadzeniu sił rosyjskich od czasu nielegalnej aneksji Republiki Ukrainy”. Krym W 2014r. „

Szef zachodniego sojuszu wojskowego, zwracając się bezpośrednio do Moskwy: „Rosja musi zakończyć wzmacnianie militarne na Ukrainie i wokół niej, zaprzestać prowokacji i natychmiast przerwać eskalację”.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Koliba udał się na nadzwyczajne spotkanie ze Stoltenbergiem w celu omówienia kryzysu. Następnie Członkowie o ćwiczeniach wojskowych.

Kijów szacuje, że trwające ponad dwa tygodnie ruchy wojsk doprowadziły Rosję do zwiększenia ogólnej liczby sił zbrojnych w rejonie przygranicznym do 80 tys., Wśród których znalazły się jednostki czołgów, artylerii i pocisków rakietowych.

Kuliba powiedział, że Rosja zmobilizowała swoje siły w trzech kierunkach do „północno-wschodniej Ukrainy, półwyspu Krym na południu i Donbasu na wschodzie” i oskarżyła Rosję o „znaczące nasilenie wrogiej propagandy, która odziera Ukraińców z ich człowieczeństwa i wzbudza nienawiść do im.

Minister powiedział, że Ukraina pilnie potrzebuje pomocy NATO. „Potrzebujemy też bardzo praktycznego wsparcia” – powiedział, dodając, że Stoltenberg wskazał, iż jest „gotowy do współpracy” w obliczu wzmożonej aktywności rosyjskiej.

Koliba dodał: „Potrzebujemy środków, które odstraszą Rosję i powstrzymają jej agresywne zamiary”, wskazując, że oprócz „ukierunkowanego bezpośredniego wsparcia” może to być „nowa runda sankcji, które podniosą cenę rosyjskiej agresji”. Wzmacniając zdolności obronne Ukrainy ”.

Po zajęciu Krymu, który później został zaanektowany przez Rosję, wspierani przez Kreml separatyści przejęli kontrolę nad regionem Donbasu w południowo-wschodniej Ukrainie, gdzie utrzymali kontrolę. Od tamtej pory szalał między nimi konflikt, w wyniku którego w ciągu ostatnich siedmiu lat zginęło około 13 000 osób.

READ  Wulkan na Islandii: Ogłoszono stan wyjątkowy w związku z obawami przed erupcją wulkanu Fagradalsfjall

W regionie Donbasu ma nastąpić zawieszenie broni, ale naruszenia są coraz częstsze Kontuzje Po stronie separatystycznej i ukraińskiej. W poniedziałek armia ukraińska ogłosiła śmierć kolejnego żołnierza, zwiększając w tym roku liczbę 28 żołnierzy.

Rosja nie wyjaśniła sposobu myślenia stojącego za ostatnim wdrożeniem, które zdaniem analityków jest częściowo zaprojektowane Przyciągnąć uwagę Zachodu Pozwalając jej odgadnąć jej ostateczne zamiary. Zamiast tego Kreml próbował przenieść uwagę na Ukrainę i Zachód.

Wcześniej we wtorek Rosja ostrzegła Stany Zjednoczone, aby zapewniły, że statki wojenne, które mają wejść na Morze Czarne, omijają Półwysep Krymski „we własnym interesie”. Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ryabkow powiedział, że ich oczekiwane rozmieszczenie jest prowokacją mającą sprawdzić siłę Moskwy.

Chociaż Waszyngton oficjalnie nie potwierdził rozmieszczenia wojsk, Turcja, która dominuje na Morzu Czarnym, oświadczyła, że ​​przez cieśninę mają przelecieć dwa amerykańskie niszczyciele, aby wesprzeć ukraińską marynarkę wojenną na północy.

„W pobliżu naszych brzegów amerykańskie statki absolutnie nic nie robią, jest to akt czysto prowokacyjny. Prowokujący w dosłownym znaczeniu tego słowa: testują nasze siły i działają nam na nerwy” – cytuje Ryabkowa rosyjskie agencje informacyjne.

„Ostrzegamy Stany Zjednoczone, że byłoby lepiej, gdyby trzymały się z dala od Krymu i naszego wybrzeża nad Morzem Czarnym. To będzie w ich interesie” – dodał minister.

W zeszłym tygodniu powiedział to zastępca szefa sztabu Putina Dmitrij Kozak Moskwa może „bronić” swoich obywateli W wspieranych przez Rosję separatystycznych regionach, jeśli uważa się, że są one zagrożone czystkami etnicznymi, chociaż nic nie wskazuje na to, by miały one miejsce.

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken pojedzie we wtorek do Brukseli, gdzie dołączy do niego sekretarz obrony Lloyd Austin, na dwudniowe rozmowy z ministrami spraw zagranicznych i obrony oraz urzędnikami NATO na temat sytuacji na Ukrainie. A także Irak i Afganistan.

READ  Najnowsze informacje Borisa Johnsona: Johnson mianuje 12 ministrów po tygodniu rezygnacji

W Brukseli Koliba powtórzyła wezwanie Kijowa do udzielenia Ukrainie drogi do członkostwa w NATO, wraz z planem działania na rzecz członkostwa. Stoltenberg powiedział, że taka decyzja – która prawie na pewno sprowokuje Moskwę – jest po to, aby 30 państw NATO „zdecydowało, kiedy Ukraina będzie gotowa do członkostwa”.

Kuliba powiedział, że tworzony jest „mechanizm konsultacji kryzysowych” przewidziany w długoterminowym porozumieniu między Ukrainą a NATO. Pomogłoby to zapobiec powtórzeniu się 2014 r., Kiedy zdobycie Krymu zaskoczyło Zachód. „Rosja nie będzie już w stanie nikogo zaskoczyć” – dodał minister.

Ukraina dodała, że ​​prezydent Wołodymyr Zełenski zwrócił się o rozmowę telefoniczną ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Władimirem Putinem. Kijów powiedział, że nie usłyszał żadnej odpowiedzi od Kremla, ale rzecznik Putina Dmitrij Pieskow powiedział w poniedziałek, że nie widział żadnych próśb Zełenskiego „w ostatnich dniach”.