Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Nasza gospodarka działa, gdy konsumenci wybierają zwycięzców | Brunel

Polska i Ameryka są jak dwa pociągi mijające się w przeciwnych kierunkach. Staje się to coraz bardziej widoczne, gdy prezydent Biden przedstawił swój postępowy program. Główne pytanie, które czeka nas w przyszłości: „Czy rząd, czy konsumenci będą napędzać naszą gospodarkę?”

Polska zerwała kajdany sowieckiej dominacji komunistycznej trzy dekady temu. Po raz pierwszy od II wojny światowej wolna, Polska pozbyła się jarzma rządowej kontroli i centralnego planowania na rzecz systemu wolnej przedsiębiorczości w stylu amerykańskim, w którym konsumenci, a nie wybierani urzędnicy czy biurokraci, kierują inwestycjami, produkcją i decyzjami zakupowymi .

Dziś Polska jest największą wschodnią gospodarką Unii Europejskiej, jedynym członkiem, który uniknął recesji w 2009 roku. Od 2019 roku polska gospodarka od 28 lat stale rośnie, co jest rekordem w Unii Europejskiej. To było zanim koronawirus spowodował gwałtowny spadek światowej gospodarki.

W przeciwieństwie do tego, Stany Zjednoczone dryfują w kierunku większej kontroli rządowej, ściślejszych mandatów, stymulacji poprzez dotacje bezpośrednie, odpisy podatkowe i bardziej restrykcyjne przepisy. Jaskrawym przykładem jest dążenie do wyeliminowania pojazdów napędzanych benzyną, gazu ziemnego, który napędza wytwarzanie energii elektrycznej i ogrzewanie w domach, budynkach i fabrykach.

W Ameryce istnieje gigantyczny „przeciąganie liny” wśród tych, którzy chcą coraz mniejszej kontroli rządu. Ta walka wybuchła w naszych wyborach krajowych w 2020 roku.

Pomijając osobiste animozje, istniała zasadnicza różnica między gospodarką za Donalda Trumpa a gospodarką za Joe Bidena. Biden wierzy, że sposobem na przywrócenie dobrobytu jest większa interwencja rządu, wyższe podatki, więcej regulacji i subsydiów – i to jest kierunek, w którym zmierza Ameryka.

Ale interwencja rządu nigdy nie działa, a jak Polacy dobrze wiedzą, prowadzi do niedoborów, wysokich cen i straconych szans. Polacy chcieli importować amerykańską innowacyjność, która sprawiła, że ​​Washington Business Week ustanowił rynkowe programy edukacji ekonomicznej w Gdańsku i Gdyni.

READ  15 najlepszych rozszerzeń Chrome, które poprawią Twoją produktywność w przeglądarce internetowej

Chcieli dowiedzieć się więcej o innowacyjności i kreatywności w naszej gospodarce rynkowej oraz o tym, jak je zastosować.

Wizyta w Muzeum Solidarności w Gdańsku jest wyraźnym przypomnieniem życia w systemie rządowej kontroli, ograniczonych wolności i słabości. Jednym z eksponatów muzeum jest seria pustych półek sklepowych, bolesna pamiątka czasów, gdy biedni robotnicy w Polsce mieli ograniczony wybór żywności, odzieży i artykułów gospodarstwa domowego.

Polscy liderzy postrzegali Ford Motor jako symbol działania naszego systemu. Kiedy liderzy Forda zrekrutowali Alana Mulally z Boeinga w 2006 roku, Ford miał stracić 12,7 miliarda dolarów. Słabe zarządzanie i mało inspirujące modele sprawiły, że Ford był na skraju utraty drugiej pozycji sprzedaży w Stanach Zjednoczonych na rzecz Toyoty.

Przywództwo Mulally’ego doprowadziło do jednej z największych przemian w historii biznesu i nastąpiło bez pomocy rządu federalnego. Natychmiast podjął ryzyko i poprowadził Forda do pożyczenia 23,6 miliardów dolarów poprzez zastaw wszystkich aktywów Forda.

Wykorzystaj pieniądze na sfinansowanie remontu i zapewnij poduszkę chroniącą przed recesją lub innym nieoczekiwanym wydarzeniem. W tamtym czasie pożyczka była interpretowana jako oznaka desperacji, ale obecnie powszechnie przypisuje się jej stabilizację sytuacji finansowej Forda.

Cztery lata po przybyciu Mulally’ego, Ford odnotował 6,6 miliarda dolarów zysku – największego w tym roku – a reklamy Toyoty porównywały jej samochody do Fordów, a nie Hondy.

Polacy odrzucili większą kontrolę rządu nad rynkiem, rządowy wybór zwycięzców i przegranych oraz rządowe planowanie tego, co konsumenci dostaną, a czego nie. Pamiętają, jak to było w tym stylu rządzenia.

Wolności gospodarcze Ameryki zainspirowały rewolucję w Polsce i nadszedł czas, aby przypomnieć sobie, co sprawiło, że nasz naród zazdrościł światu.

Don C. Brunel jest analitykiem biznesowym, pisarzem i felietonistą. Odszedł na emeryturę jako prezes Washington Business Association, najstarszej i największej organizacji biznesowej w stanie, i mieszka w Vancouver. Można się z nim skontaktować pod adresem [email protected].

Ze względu na to, jak nasze opinie wyrażane są we współczesnym świecie, zamknęliśmy komentarze na naszych stronach internetowych. Cenimy opinie naszych czytelników i zachęcamy do kontynuowania rozmowy.

READ  Akcje rosną po sześciu dniach spadków spowodowanych wzrostem technologicznym w Hongkongu; Naprawiono efekty

Podziel się wskazówkami dotyczącymi historii, wysyłając e-mail na adres [email protected].

Aby podzielić się swoją opinią do publikacji, wyślij list za pośrednictwem naszej strony internetowej https://www.kirklandreporter.com/submit-letter/. Dołącz swoje imię i nazwisko, adres i numer telefonu w ciągu dnia. (Opublikujemy tylko Twoje imię i nazwisko oraz miejscowość.) Zastrzegamy sobie prawo do edycji liter, ale jeśli będziesz wpisywać 300 lub mniej słów, nie poprosimy Cię o ich skracanie.