Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Nastroje wśród polskich przedsiębiorców spadają w obliczu wojny na Ukrainie

Rosyjska inwazja na Ukrainę nadal zbiera tragiczne żniwo. Według ONZ od początku wojny zginęło co najmniej 816 cywilów, 3,2 miliona uchodźców uciekło z kraju, a 6,5 ​​miliona osób zostało przesiedlonych wewnętrznie.

Chociaż skala katastrofy humanitarnej jest wyraźnie widoczna, polityczne i gospodarcze konsekwencje wojny oraz reakcja świata nie są jeszcze w pełni jasne.

W Polsce wojna doprowadziła już do znacznego spadku zaufania do biznesu. Wiele firm ograniczyło działalność w wyniku spirali inflacji, wysokich cen energii i braku wsparcia rządowego.

presja na firmy

Zaufanie przedsiębiorców w Polsce spadło w marcu do -16,2% z -10,7% w zeszłym miesiącu w najgorszym odczycie od listopada 2020 r.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Quality Watch rejestru dłużników BIG InfoMonitor, przeprowadzonego trzy tygodnie po inwazji, ponad połowa polskich małych i średnich firm uważa, że ​​ucierpi na nich wojna na Ukrainie. Wśród podmiotów powiązanych biznesowo z rynkiem ukraińskim odsetek ten wzrósł do 72%.

Raport wykazał również, że co piąty mały i średni biznes musiał ograniczyć swoją działalność w wyniku konfliktu. Ta sama liczba firm obawia się, że może być zmuszona do zamknięcia swojej działalności.

Respondenci wskazywali, że głównym powodem do niepokoju były rosnące ceny paliw i energii, a następnie problemy w łańcuchu dostaw i opłaty dla kontrahentów.

Firmy transportowe i logistyczne należą do firm najbardziej dotkniętych tymi wydarzeniami.

Według polskich pograniczników od początku inwazji z Polski opuściło 274 000 Ukraińców. Ponieważ ukraińscy pracownicy stanowią 10-20% pracowników w polskich firmach transportowych, braki kadrowe oznaczają, że wiele firm musiało ograniczyć swoją działalność.

Wojna zakłóciła również łańcuchy dostaw, prowadząc do niedoboru materiałów takich jak stal, drewno i szkło.

Damian Kamereczak, główny ekonomista Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa, powiedział serwisowi informacyjnemu Money.pl, że branża budowlana może napotkać przejściowe problemy z dostępnością wyrobów stalowych, ponieważ 20% używanego w Polsce metalu sprowadzano z Ukrainy, Rosji i Białoruś. .

„Odrosyjska” gospodarka z „anty-putinowską” tarczą

Polski rząd wprowadził szereg polityk, które miały na celu zrekompensowanie niektórych negatywnych skutków ekonomicznych wojny poprzez „usunięcie Rosjan z polskiej gospodarki” i wdrożenie „tarczy antyputinowskiej”.

Niektóre z początkowych planów obejmują środki mające na celu wsparcie rolników w obniżaniu cen żywności i zapewnienie dodatkowych płatności dla emerytów, aby pomóc złagodzić skutki wysokiej inflacji.

Inflacja w Polsce osiągnęła w lutym 8,5% r/r, aw marcu ma przekroczyć 10%.

W ramach pakietu rząd planuje również zwiększenie inwestycji w dywersyfikację energetyczną, aby zmniejszyć zależność kraju od Rosji.

Jednak, zdaniem grup biznesowych, propozycje te nie wychodzą wystarczająco daleko, aby rozwiązać problemy, z jakimi borykają się zwykli przedsiębiorcy w Polsce w obecnych okolicznościach.

„Problemy będą się nasilać, ponieważ zarówno rząd, jak i społeczeństwo będą wzywać do bojkotu stosunków gospodarczych z Rosją” – powiedział dziennikowi „Rzeczpospolita” Grzegorz Sorochinsky, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.

„Wsparcie jest potrzebne teraz, powinno być głównym elementem tarczy antyputinowskiej” – dodał.

READ  Wystawa zewnętrzna poświęcona dziejom podróży Żydów polskich do miast Europy Wschodniej