Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

NASA znajduje organiczne sole na powierzchni Marsa, które mogą być oznaką starożytnego życia | Nauka | Aktualności

NASA Curiosity Rover wykrył oznaki możliwych soli organicznych na Marsie. Możliwe, że te sole są pozostałościami związków organicznych, co może być dotychczas najsilniejszym znakiem, że Mars cieszy się życiem mikrobiologicznym. Należy jednak pamiętać, że związki organiczne i sole mogą powstawać również w procesach geologicznych.

Na Ziemi niektóre żywe istoty mogą wykorzystywać sole organiczne jako energię.

James M.T. Lewis, organiczny geochemik, który kierował badaniami, powiedział: „Jeśli ustalimy, że gdziekolwiek na Marsie znajdują się stężone sole organiczne, będziemy chcieli zbadać te obszary dalej, najlepiej wiercąc głębiej pod powierzchnią, gdzie mógłby znajdować się materiał. członkostwo jest najlepiej zachowane ”.

Naukowcy z laboratorium na Ziemi przeanalizowali dane z Mars Curiosity Sample Analysis (SAM), przenośnego laboratorium chemicznego.

SAM ogrzewa marsjańską glebę do momentu, w którym uwalniane są gazy, co pozwala określić skład próbek gleby.

Następnym krokiem byłoby ustalenie, czy te sole organiczne powstały w wyniku procesów geologicznych, czy też w wyniku formowania się starożytnego życia.

Jednak próba odkrycia dowodów istnienia życia drobnoustrojów, które istniały około miliardów lat temu, jest niezwykle trudna.

W ciągu ostatnich trzech miliardów lat Mars wysechł, a planeta została zbombardowana promieniowaniem słonecznym.

Dzięki wyjątkowo słabej atmosferze powierzchnia planety jest ledwo chroniona przed promieniowaniem słonecznym, które rozkłada wszelkie związki.

Czytaj więcej: Życie na Marsie: NASA zaczyna szukać śladów istot pozaziemskich

Ponadto naturalna erozja spowodowana wiatrem i pogodą może zniszczyć wszelkie pozostałe mikroorganizmy.

Chociaż obecny materiał dowodowy wygląda obiecująco, przyszły marsjański statek kosmiczny będzie musiał zagłębić się głębiej w Ziemię, aby ustalić, czy na Marsie istnieje życie.

Dr Lewis powiedział: „Próbujemy odkryć miliardy lat chemii organicznej, aw tym zapisie organicznym może być główna nagroda: dowód na istnienie życia na Czerwonej Planecie”.

READ  Nowe obserwatorium kosmiczne pomaga rozwiązać zagadkę supermasywnych czarnych dziur

„Podczas podgrzewania próbek Marsa istnieje wiele interakcji, które mogą wystąpić między minerałami a materią organiczną, co może utrudnić wyciągnięcie wniosków z naszych eksperymentów, więc nasza praca polega na tym, aby wybrać te interakcje, aby naukowcy mogli przeprowadzić analizy na Marsie za pomocą te informacje.

„Fakt, że w skałach sprzed 3 miliardów lat znajduje się materia organiczna, którą znajdujemy na powierzchni, jest bardzo obiecującym sygnałem, że być może będziemy w stanie uzyskać więcej informacji od najlepszych – próbek zachowanych pod powierzchnią”. dodała astrobiolog NASA Jennifer L. Eggenbrod. ”.

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) wystartuje w przyszłym roku i będzie mogła wiercić dwa metry pod powierzchnią.

To normalne, że okazy zakopane głębiej w ziemi są bardziej chronione przed żywiołami.

Wytrwałość NASA, która obecnie wędruje po Marsie, nie ma wbudowanego narzędzia do wykrywania soli organicznych, ale obecnie zbiera próbki, które zostaną wysłane z powrotem na Ziemię w późniejszym czasie.