Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

NASA zgadza się na samodzielną misję zbadania rdzenia starożytnej planety

NASA ma zieloną misję zbadania metalowej asteroidy Psyche, która może reprezentować odsłonięte jądro dawno martwej planety. Przetrwanie misji było wcześniej kwestionowane po tym, jak problemy techniczne zmusiły ją do ominięcia okna startowego w 2022 roku.

W 1852 roku włoski astronom Annibal de Gasparis odkrył wędrujące ciało niebieskie przechodzące przez nocne niebo, które nazwał na cześć greckiej bogini duszy, Psyche.

Późniejsze obserwacje teleskopowe ujawniły, że Psyche była w rzeczywistości metalową asteroidą o szerokości 140 mil (226 km), krążącą w głównym pasie planetoid znajdującym się pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza.

Ciężki skład mineralny Psyche – który stanowi około 30-60 procent jej całkowitej masy – odróżnia ją od reszty ponad miliona asteroid, o których wiadomo, że wędrują po naszym Układzie Słonecznym. Wielu astronomów uważa teraz, że dziwny obiekt może być odsłoniętym żelazo-niklowym jądrem pradawnej pierwotnej planety, której zewnętrzne warstwy eksplodowały podczas serii starożytnych zderzeń z innymi młodymi planetami.

Jeśli tak, Psyche będzie wyjątkową okazją do zbadania rdzenia świata zrodzonego w chaotycznym środowisku, które miliardy lat temu uważano za dominujące w kosmosie wokół naszej młodej gwiazdy.

Normalnie bezpośrednie obserwacje jądra planety byłyby niemożliwe. Na przykład zdominowane przez metale jądro Ziemi jest zablokowane około 3000 kilometrów (1800 mil) pod powierzchnią w środowisku o niezwykle wysokim ciśnieniu, które ma temperaturę około 5000 stopni Celsjusza (9 000 stopni Fahrenheita). To nie są idealne warunki do badań naukowych.

Tak więc, pomimo faktu, że krąży wokół Słońca w środowisku wrogim przestrzeni międzyplanetarnej, odsłonięte jądro Psyche wygląda zbyt dobrze, aby mogło być prawdziwe. Obserwując pozostałości planet, astronomowie mogą uzyskać wgląd w skład potężnych planet Układu Słonecznego, w tym Ziemi i wielu odkrytych do tej pory odległych egzoplanet.

READ  Mars sonda Curiosity rejestruje rzadką i niesamowitą panoramę czerwonej planety

Wizja artysty przedstawiająca statek kosmiczny Psyche krążący wokół serca obcej planety.  (Źródło zdjęcia: NASA/JPL-Caltech/Arizona State Univ./Space Systems Loral/Peter Rubin)

Wizja artysty przedstawiająca statek kosmiczny Psyche krążący wokół serca obcej planety. (Źródło zdjęcia: NASA/JPL-Caltech/Arizona State Univ./Space Systems Loral/Peter Rubin)

W 2017 roku NASA ogłosiła zamiar wysłania bezzałogowej sondy w celu poznania i zbadania obcego świata. Statek kosmiczny będzie zasilany dwoma panelami słonecznymi, które razem dają sondzie imponującą rozpiętość skrzydeł wynoszącą 81 stóp (25 metrów).

Oprócz zasilania zestawu instrumentów naukowych sondy, energia elektryczna generowana z paneli zostanie również wykorzystana do konwersji gazu ksenonowego na jony ksenonowe, które następnie mogą zostać uwolnione z tyłu statku kosmicznego w celu zapewnienia ciągu.

Misja Psyche przechodzi obecnie rygorystyczne testy przed ostatecznym startem na rakiecie SpaceX Falcon Heavy.

Jednak droga do startu wcale nie była gładka. Psyche przegapił swoją początkową datę wystrzelenia w 2022 roku z powodu szeregu problemów technicznych, w tym problemów z oprogramowaniem do sterowania lotem sondy. Problemy te były tak poważne, że przeprowadzono przegląd wewnętrzny i niezależne dochodzenie w celu zbadania problemów technicznych związanych z misją i sprawdzenia, czy nadal jest opłacalna.

Wyniki niezależnego przeglądu są nadal finalizowane i zostaną podane do publicznej wiadomości w późniejszym czasie.

Jednak 10 października NASA ogłosiła, że ​​misja mimo wszystko nie zostanie odwołana, a zamiast tego agencja zamierzała wystrzelić zrobotyzowany statek kosmiczny tak szybko, jak to możliwe, 10 października przyszłego roku. Budżet misji wynosi 985 milionów dolarów, z czego wydano już ponad 717 milionów dolarów.

Jeśli wszystko pójdzie dobrze podczas startu w październiku 2023 r., samotna sonda będzie podróżować przez przestrzeń międzyplanetarną przez około trzy lata, zanim wykorzysta grawitację Marsa do radykalnej zmiany kursu w 2026 r. Zakładając, że to się powiedzie, operatorzy misji oczekują, że sonda spotka się z planetoidą Psyche w sierpniu 2029r.

„Doceniam ciężką pracę, jaką wykonała niezależna komisja rewizyjna i zespół kierowany przez JPL dla powodzenia misji”, powiedział Thomas Zurbuchen, zastępca administratora w NASA Science Mission Directorate w Waszyngtonie. „Lekcje z Psyche będą prowadzone przez cały zakres naszych misji. Jestem podekscytowany naukowymi spostrzeżeniami, które Psyche dostarczy podczas swojego życia i obiecuję przyczynić się do naszego zrozumienia rdzenia naszej planety.”

READ  COP26 – Uruchomienie SpACE – Pojawia się nowe centrum publiczne dla środowiska zbudowanego

Bądź na bieżąco ze stroną naukową IGN, aby być na bieżąco z najnowszymi informacjami w dziwnym i cudownym świecie nauki.

Anthony Wood jest niezależnym pisarzem naukowym w IGN

Źródło: NASA/JPL-Caltech/Arizona State University/Loral Space Systems/Peter Rubin