Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

NASA ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich współpracuje przy tworzeniu pierwszej stacji kosmicznej na orbicie Księżyca

NASA ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich współpracuje przy tworzeniu pierwszej stacji kosmicznej na orbicie Księżyca

Nowe Delhi: NASA Współpracowaliśmy ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi Projekt księżycowy W ten sposób powstanie pierwsza na świecie stacja kosmiczna krążąca wokół Księżyca. Współpraca została ogłoszona w niedzielę, wzmacniając partnerstwo między NASA a Centrum Kosmicznym Mohammeda bin Rashida (MBRSC) w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Księżycowa stacja kosmiczna, znana jako „Gateway”, w dłuższej perspektywie odegra kluczową rolę dla NASA Odkrywanie księżyca pod programu Artemida. Jak wynika z oficjalnego oświadczenia, Centrum Kosmiczne Mohammeda bin Rashida zapewni moduł wyrównywania ciśnienia w bramie, aby ułatwić transfer załogi i badania naukowe.
Wiceprezydent USA Kamala Harris, która przewodniczy Narodowej Radzie Przestrzeni Kosmicznej, wyraziła swój entuzjazm dla współpracy międzynarodowej. „Łącząc nasze zasoby, możliwości naukowe i umiejętności techniczne, Stany Zjednoczone i Zjednoczone Emiraty Arabskie urzeczywistnią naszą wspólną wizję przestrzeni kosmicznej” – Harris powiedział o współpracy.
W ramach tej rozszerzonej współpracy Centrum Kosmiczne Mohammeda bin Rashida nie tylko dostarczy moduł śluzy powietrznej dla załogi i nauki dla Gateway, ale także przyczyni się do wsparcia inżynieryjnego podczas eksploatacji księżycowej stacji kosmicznej. Ponadto Zjednoczone Emiraty Arabskie planują wysłać jednego ze swoich astronautów na przyszłą misję Artemis.
Podkreślając znaczenie wkładu Zjednoczonych Emiratów Arabskich w projekt Gateway, administrator NASA Bill Nelson powiedział: „Dostarczenie przez Zjednoczone Emiraty Arabskie śluzy powietrznej umożliwi astronautom prowadzenie pionierskiej nauki w przestrzeni kosmicznej i przygotowanie się do wysłania ludzkości pewnego dnia na Marsa”.
Śluza powietrzna, zapewniona przez Centrum Kosmiczne Mohammeda Bin Rashida, będzie służyć jako istotny punkt połączenia, umożliwiający transfer załogi i badania naukowe pomiędzy środowiskiem mieszkalnym ciśnieniowych modułów załogi Gateway a próżnią kosmiczną. Zdolność ta będzie wspierać szersze przedsięwzięcia naukowe w środowisku głębokiego kosmosu i ułatwi czynności konserwacyjne na bramce.
Rola Bramy wykracza poza wspieranie misji eksploracji Księżyca. Stacja kosmiczna będzie służyć jako centrum zrównoważonej eksploracji i badań głębokiego kosmosu, zapewniając astronautom przestrzeń do życia i pracy. Będzie także służyć jako punkt startowy dla misji na powierzchni Księżyca i umożliwi spacery kosmiczne podczas orbitowania wokół Księżyca.
Współpraca NASA i Zjednoczonych Emiratów Arabskich w ramach projektu Gateway opiera się na ich wcześniejszej współpracy w zakresie lotów kosmicznych z udziałem ludzi. W 2019 r. Hazza Al Mansouri jako pierwsza Emiratka poleciała w przestrzeń kosmiczną z misją na Międzynarodową Stację Kosmiczną we współpracy z NASA w zakresie eksperymentów i działań edukacyjnych. Sultan Al Neyadi, kolejny astronauta ze Emiratów, dołączy do misji NASA SpaceX Crew-6 w 2023 r., biorąc udział w badaniach naukowych w pływającym laboratorium.