Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

NASA wystrzeliwuje statek kosmiczny na asteroidę z misją uniknięcia Armagedonu w przyszłości | asteroidy

To wielka skała, bardzo ważna zmiana w naszej relacji z przestrzenią. W środę NASA rozpocznie misję celowego wystrzelenia statku kosmicznego na asteroidę, aby spróbować zmienić jej orbitę – po raz pierwszy ludzkość próbowała ingerować w taniec grawitacyjny Układu Słonecznego. Celem jest przetestowanie planetarnego systemu obronnego, który może uniemożliwić nam podążanie tą samą drogą co dinozaury, dostarczając pierwszych prawdziwych danych na temat tego, co może być potrzebne, aby się rozproszyć. Asteroida powodująca Armagedon z dala od ziemi.

Nasza planeta jest nieustannie bombardowana małymi kawałkami gruzu, ale zwykle spala się lub rozpada na długo przed uderzeniem w Ziemię. Co jakiś czas w ziemię uderza coś wystarczająco dużego, aby spowodować znaczne obrażenia. Uważa się, że około 66 milionów lat temu doszło do jednego z tych zderzeń Koniec ery dinozaurów, wyrzucając ogromne ilości pyłu i gruzu do górnych warstw atmosfery, blokując słońce i powodując zapadanie się łańcuchów pokarmowych. Kiedyś coś podobnego może przywołać czas w epoce ludzkości – chyba że znajdziemy sposób na jego spędzenie.

Test podwójnego przekierowania asteroidy (Dart) NASA jest pierwszą próbą sprawdzenia, czy odchylenie asteroidy jest realistyczną strategią: sprawdzenie, czy statek kosmiczny może niezależnie nawigować i celowo zderzać się z docelową asteroidą, a także zmierzyć wielkość odchylenia.

Jay Tate, dyrektor, powiedział: Narodowe Centrum Informacji o Obiektach Bliskich Ziemi W Knighton w Powys w Walii. „Jeśli to zadziała, będzie to wielka sprawa, ponieważ udowodni, że mamy techniczną zdolność do ochrony siebie”.

obróć rysunek

Sonda kosmiczna Dart o wadze 610 kg ma wystartować z bazy sił kosmicznych Vandenberg w Kalifornii na pokładzie rakiety SpaceX Falcon 9 około godziny 6.21 czasu brytyjskiego w środę. Jego celem jest System Didymus Para nieszkodliwych asteroid składających się z 163-metrowej „księżycowej” asteroidy zwanej Demorphos, krążącej wokół większej 780-metrowej asteroidy zwanej Didymos – od greckiego słowa oznaczającego „bliźniak”).

READ  Astronomowie wykryli szybko rosnącą czarną dziurę w najbardziej oddalonej galaktyce bardzo wczesnego Wszechświata

Okrążając Słońce, asteroidy te czasami przelatują stosunkowo blisko Ziemi. Plan polega na rozbiciu statku kosmicznego na Demorphos, gdy system asteroid znajdzie się najbliżej – około 6,8 mil – gdzieś między 26 września a 1 października 2022 roku.

Około 10 dni przed zderzeniem miniaturowy satelita nazwany Light Italian CubeSat do sfotografowania asteroidy (LICIACube), zostanie oddzielony od głównego statku kosmicznego, umożliwiając przesyłanie obrazów kolizji z powrotem na Ziemię. W połączeniu z obserwacjami z teleskopów naziemnych i kamerą pokładową, która uchwyci ostatnie chwile przed uderzeniem, nagrania te powinny umożliwić naukowcom obliczenie stopnia, w jakim uderzenie zmieniło orbitę Demorphos.

Oczekuje się, że zmieni prędkość mniejszej asteroidy o 1% i zmieni czas trwania jej orbity wokół większej asteroidy o kilka minut.

Następnie, w listopadzie 2024, Europejska Agencja Kosmiczna Statek kosmiczny Hera Odwiedzi system Didymos i przeprowadzi dodatkową, zbliżoną analizę konsekwencji tego niebiańskiego snookera, wychwytując szczegóły, takie jak dokładna masa, skład i wewnętrzna struktura Dimorphos oraz rozmiar i kształt dziury pozostawionej przez Darta . Te szczegóły są niezbędne, aby zmienić ugięcie asteroidy w skalowalną i powtarzalną technologię, którą można zastosować w przypadku wykrycia przerażającej asteroidy naziemnej.

Mimo to jest mało prawdopodobne, aby jakakolwiek strategia odchylania była wystarczająca. Zakładając, że to działa, [this mission] Dostarczy nam w czasie rzeczywistym podstawowych faktów na temat wpływu małego zderzacza na małą asteroidę” – powiedział Tate. „Problem polega na tym, że nie ma dwóch takich samych planetoid ani komet, a sposób odchylenia zależy od dużej liczby zmiennych. : z czego jest zrobiony i jak jest złożony. , jak szybko się kręci i oczywiście ile czasu to zajmuje”.

„W tej grze nie ma srebrnej kuli. Potrzebujesz całej masy różnych metod odbijania dla różnych typów celów.”

Tak więc, chociaż może to być mały krok w kierunku ochrony planety, prawdopodobnie konieczne będzie uniknięcie Armagedonu.

READ  Pierwsze zdjęcia z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba ujawniają starożytne galaktyki | Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba