Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

NASA wymienia pierwszą kobietę, pierwszych czarnoskórych astronautów podczas lotu Artemis II na Księżyc

(Reuters) – NASA w poniedziałek wybrała pierwszą kobietę i pierwszego Afroamerykanina, który zostanie nazwany astronautą na misję na Księżyc, przedstawiając ich jako część czteroosobowego zespołu wybranego do wykonania pierwszego lotu załogowego wokół Księżyca. Księżyc od ponad 50 lat.

Christina Koch, inżynier, która jest rekordzistką w najdłuższym nieprzerwanym locie kosmicznym kobiety i była częścią pierwszych trzech spacerów kosmicznych NASA, została mianowana specjalistą ds. misji na księżycowy lot Artemis II spodziewany na początku przyszłego roku.

Dołączy do niej Victor Glover, pilot US Navy i weteran czterech spacerów kosmicznych wyznaczony przez NASA na pilota Artemis II. Będzie pierwszym czarnoskórym astronautą wysłanym z misją na Księżyc.

Załogę uzupełnia czterech Jeremy Hansen, pułkownik Królewskich Kanadyjskich Sił Powietrznych i pierwszy Kanadyjczyk wybrany do lotu na Księżyc jako specjalista ds. misji, oraz Reed Wiseman, inny były pilot myśliwca Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, zwany misją Artemis II. Lider.

Wszyscy trzej astronauci NASA wybrani do misji Artemis II to weterani poprzednich misji na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Hansen jest nowicjuszem w lotach kosmicznych.

Kwartet Artemis II został zaprezentowany podczas imprezy przypominającej rajd, w której wzięli udział dziennikarze, uczniowie lokalnych szkół podstawowych i liderzy przemysłu kosmicznego, transmitowanej przez telewizję z Houston w Johnson Space Center, bazie kontroli misji NASA.

„Załoga Artemis 2 reprezentuje tysiące ludzi, którzy niestrudzenie pracują, aby doprowadzić nas do gwiazd” – powiedział na scenie administrator NASA Bill Nelson. „To jest laska ludzkości”.

Artemis II będzie pierwszym załogowym lotem — ale nie pierwszym lądowaniem na Księżycu — programu będącego następcą Apollo, którego celem jest powrót astronautów na powierzchnię Księżyca jeszcze w tej dekadzie i ostatecznie ustanowienie tam trwałego miejsca jako punktu wyjścia dla przyszłej eksploracji Ziemi przez ludzi. Mars.

READ  Chiny wystrzeliwują rakietę Long March-2F, aby wystrzelić załogę na stację kosmiczną - łuk paraboliczny

Misja startowa Artemis I zakończyła się pomyślnie w grudniu 2022 r., zamykając inauguracyjny start ogromnej, potężnej rakiety nowej generacji NASA i jej nowo zbudowanego statku kosmicznego Orion podczas 25-dniowego lotu testowego bez załogi.

Celem 10-dniowego lotu Artemis II na odległość 1,4 miliona mil (2,3 miliona kilometrów) wokół Księżyca i z powrotem jest wykazanie, że wszystkie systemy podtrzymywania życia i inne systemy Oriona będą działać zgodnie z projektem astronautów na pokładzie. w głębokiej przestrzeni.

Artemis II wyruszy około 6400 mil (10 300 kilometrów) poza niewidoczną stronę Księżyca przed powrotem, oznaczając najbliższe przejście ludzi do naturalnego satelity Ziemi od czasu Apollo 17, który wyniósł Gene’a Cernana i Harrisona Schmidta na powierzchnię Księżyca w grudniu 1972 r. .

Byli ostatnimi 12 astronautami NASA – wszyscy biali – którzy chodzili po Księżycu podczas sześciu misji Apollo, które rozpoczęły się w 1969 roku z Neilem Armstrongiem i Edwinem „Buzzem” Aldrinem.

Plan lądowania na Księżycu

Oczekuje się, że Artemida II, najdalej od Ziemi, dotrze do punktu oddalonego o ponad 230 000 mil (370 000 km). Typowa niska wysokość orbity okołoziemskiej dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wynosi około 250 mil (420 km) nad planetą.

Załoga Artemis II zostanie przeniesiona na orbitę ziemską na szczycie dwustopniowej rakiety NASA Space Launch System (SLS) i przećwiczy ręczne manewry na statku kosmicznym Orion, zanim zostanie dostarczona do kontroli naziemnej w celu dalszych testów i przelotu. Księżycowa część misji.

Podróż na zewnątrz zakończy się orbitowaniem Oriona wokół Księżyca, a następnie wykorzystaniem ziemskiej i księżycowej grawitacji do wysłania statku kosmicznego w podróż powrotną bez ciągu, która potrwa jeszcze około czterech dni i zakończy się pluskiem na morzu.

READ  NASA planuje rozbić Międzynarodową Stację Kosmiczną w oceanie

Jeśli Artemis II się powiedzie, NASA planuje kilka lat później kontynuować program z pierwszym lądowaniem na Księżycu dwóch astronautów, z których jedna jest kobietą, na Artemidzie III, a następnie kontynuować dodatkowe misje załogi mniej więcej raz w roku.

W porównaniu z programem Apollo, który zrodził się z wyścigu kosmicznego między Stanami Zjednoczonymi a Sowietami w czasach zimnej wojny, Artemis ma szersze podstawy i obejmuje partnerów komercyjnych, takich jak SpaceX Elona Muska oraz rządowe agencje kosmiczne w Kanadzie, Europie i Japonii.

Oznacza to również poważną reorientację ambicji NASA w zakresie lotów kosmicznych poza niską orbitę okołoziemską po dziesięcioleciach skupiania się na promach kosmicznych i Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

(Raport Steve’a Gormana z Los Angeles). Montaż autorstwa Gerry’ego Doyle’a i Billa Berkrota

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.