Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

NASA wycofuje się z następnego lądowania na Księżycu. Co kryje się za opóźnieniem agencji kosmicznej?

NASA przesunęła swoje misje księżycowe Artemis co najmniej na 2025 r., częściowo z powodu opóźnień spowodowanych procesami sądowymi Jeffa Bezosa w sprawie Blue Origin.

Administrator NASA Bill Nelson wyjaśnił wyzwania stojące przed misjami, które spowodują powrót ludzi na Księżyc w środowym oświadczeniu.

„Powrót na Księżyc tak szybko i bezpiecznie, jak to możliwe, jest priorytetem dla agencji. Jednak biorąc pod uwagę najnowszy proces sądowy i inne czynniki, prawdopodobnie pierwsze lądowanie człowieka pod Artemidą nastąpi nie wcześniej niż w 2025 r.”

Sąd federalny orzekł w zeszłym tygodniu przeciwko Blue Origin, po tym jak pozwał NASA za przyznanie jej kontraktu na budowę Artemis Human Landing System (HLS) SpaceX.

Pan Nelson powiedział, że agencja kosmiczna nie miała żadnego kontaktu ze SpaceX w programie HLS podczas siedmiomiesięcznego okresu postępowania sądowego.

„Jesteśmy zadowoleni z dokładnej oceny przez amerykański Federalny Sąd Roszczeń procesu selekcji źródeł NASA dla systemu lądowania ludzi i już wznowiliśmy rozmowy ze SpaceX” – dodał.

W swoim oświadczeniu dyrektor NASA wskazał na kilka czynników, które doprowadziły do ​​opóźnienia lądowania na powierzchni Księżyca.

Jako przyczyny opóźnienia przytoczył „prawie siedmiomiesięczne opóźnienie z powodu pozwu HLS”, niewystarczające fundusze Kongresu na HLS, pandemię Covid-19 i wyzwania związane z rozwojem po raz pierwszy.

Zauważył, że administracja Trumpa wcześniej wyznaczyła cel lądowania na 2024 r., ale teraz nie jest to technicznie wykonalne.

Zauważył: „Jesteśmy wyraźnie podekscytowani powrotem do współpracy i ustaleniem nowego harmonogramu naszych misji testowych na Księżycu”.

NASA pracuje również nad dwoma testami w locie – bezzałogowym Artemis 1 i załogowym Artemis II – wokół Księżyca, zanim będzie można przeprowadzić misje lądowania ludzi.

Misja Artemis II polega na wysłaniu astronautów na pokład statku kosmicznego Orion, który będzie okrążał Księżyc i poleciał dalej w kosmos niż jakikolwiek człowiek.

READ  Neuralne reprezentacje przestrzeni w hipokampie ptaka ukrywającego się w poszukiwaniu pożywienia

Nelson powiedział, że skorygowany koszt rozwoju statku kosmicznego – który wyśle ​​ludzi prawie 65 000 km poza Księżyc przed powrotem do domu – wyniesie teraz 9,3 miliarda dolarów (6,9 miliarda funtów) od roku podatkowego 2012 do pierwszego testu lotu załogowego w późniejszym okresie. Od maja 2024 r.

NASA planuje również przeprowadzić eksperymentalną misję bezzałogowego lądownika ze SpaceX, która poprzedzi misję Artemis III, która będzie misją lądowania na Księżycu.

Agencja kosmiczna wskazała, że ​​planuje również wydanie wiosną przyszłego roku formalnego zamówienia na usługi obejmujące systemy częstego lądowania ludzi.

„Idąc dalej, NASA planuje co najmniej 10 przyszłych lądowań na Księżycu, a agencja potrzebuje znacznego zwiększenia finansowania przyszłych zawodów związanych z lądowaniem, począwszy od budżetu na 2023 r.” – powiedział Nelson.

NASA poprosiła również partnerów branżowych o zbudowanie skafandrów kosmicznych i świadczenie usług spacerów kosmicznych dla misji programu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i Artemis.