Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

NASA wybiera Axiom Space do budowy skafandra kosmicznego do chodzenia po powierzchni księżyca 2025

NASA wybiera Axiom Space do budowy skafandra kosmicznego do chodzenia po powierzchni księżyca 2025

NASA wybrała Axiom Space na wykonawcę produkcji skafandrów kosmicznych, które astronauci będą nosić podczas chodzenia po Księżycu podczas misji Artemis III w 2025 roku.

NASA ogłosiła przyznanie Axiom Space zamówienia na misję o wartości 228,5 miliona dolarów za „historyczną misję” w środowy wieczór.

„NASA z dumą współpracuje z przemysłem komercyjnym w tej historycznej misji, która rozpocznie budowanie przez Stany Zjednoczone stałej obecności na Księżycu” – powiedziała w oświadczeniu Lara Kearney, dyrektor NASA Extravehicular Activity and Human Surface Movement Program.

W czerwcu NASA wybrała firmy Axiom i Collins Aerospace do kontraktów na opracowanie skafandrów kosmicznych zarówno dla programu Artemis Moon agencji kosmicznej, jak i Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Obie firmy będą rywalizować o wiele „zamówień na misje”, dostarczając kombinezony do różnych lądowań na Księżycu i innych zastosowań.

Artemis III, zaplanowany na 2025 r., będzie pierwszą misją nowego programu NASA Artemis, który ma wylądować astronautów na Księżycu, a ludzie po raz pierwszy postawili stopę na Księżycu od 1972 r., podczas misji Apollo 17. Poprzednik Collins Aerospace, Hamilton, Standard, zbudował skafandry kosmiczne używane w programie Apollo.

W przeciwieństwie do ery Apollo, NASA nie będzie kupować skafandrów kosmicznych od Axiom lub Collins, ale zamiast tego wynajmie je w ramach swoich „usług skafandrów kosmicznych”.

Axiom Space opracowuje również komercyjny dodatek do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a firma planuje pewnego dnia latać własną komercyjną stacją kosmiczną, gdy Międzynarodowa Stacja Kosmiczna zostanie wycofana pod koniec dekady.

READ  Co jest gorsze dla gleby - kombajny czy dinozaury?