science

NASA twierdzi, że szanse na to, że niebezpieczna asteroida uderzy w Ziemię, są wyższe niż wcześniej sądzono

NASA powiedziała, że ​​szanse na zderzenie jednej z najniebezpieczniejszych asteroid w Układzie Słonecznym z Ziemią są wyższe niż wcześniej sądzono.

Szanse, że Bennu uderzy w Ziemię, wzrosły z jednego na 2700 do jednego na 1750 w ciągu następnych 200 lat.

Agencja NASA Sonda Osiris-Rex pomogła naukowcom lepiej zrozumieć, gdzie będą znajdować się skały kosmiczne w nadchodzących stuleciach – 24 września 2182 roku ogłoszono konkretną datę, kiedy nasza planeta będzie zagrożona.

zdjęcie:
Sonda Osiris-Rex ma powrócić na Ziemię z próbką z Bennu we wrześniu 2023 roku. Zdjęcie: NASA

David Farnocchia z NASA Center for Near-Earth Object Studies podkreślił, że szanse, że Bennu uderzy w nas w następnym stuleciu, są bardzo niskie, dodając: „Nie powinniśmy się tym zbytnio przejmować”.

To był Ozyrys Rex Prowadzi śledztwo w Beno od 2018 rokuA teraz wraca na Ziemię długim okrągłym pierścieniem po zebraniu próbek skał i pyłu.

Próbki z asteroidy mają zostać dostarczone w 2023 roku.

W 2019 roku przejęła Najbliższe zdjęcie Beno, który zbliża się do Ziemi co sześć lat i jest uważany za jedną z najniebezpieczniejszych planetoid znanych w Układzie Słonecznym.

Sonda zebrała wystarczającą ilość danych w ciągu dwóch i pół roku, aby pomóc naukowcom przewidzieć orbitę asteroidy.

Ta mozaika Bennu została stworzona na podstawie obserwacji z sondy NASA OSIRIS-REx, która znajdowała się w pobliżu asteroidy od ponad dwóch lat.  Źródło: NASA / Goddard / Uniwersytet Arizony
zdjęcie:
Ta mozaika Bennu została stworzona na podstawie informacji zwrotnych dostarczonych przez statek kosmiczny Osiris-Rex. Zdjęcie: NASA/Goddard/Uniwersytet Arizona

W roku 2135 Bennu zajmie się ściśle Ziemią, ale naukowcy uważają, że w tym czasie nie będzie ona stanowić zagrożenia dla naszej planety.

Naukowcy muszą zrozumieć dokładną ścieżkę Bennu przez to spotkanie, aby przewidzieć, jak grawitacja Ziemi zmieni jej ścieżkę wokół Słońca – i wpłynąć na ryzyko uderzenia w przyszłości.

Odkrycia NASA – opublikowane w czasopiśmie Icarus – powinny również pomóc w wyznaczeniu kursu innych asteroid i dać Ziemi większe szanse w walce, jeśli i kiedy nadejdzie w naszą stronę kolejna niebezpieczna skała kosmiczna.

READ  Wiadomości kosmiczne: Nowe badanie wskazuje na możliwość, że kosmici będą świadkami życia na Ziemi | nauka | Aktualności