Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

NASA traci kontakt ze statkiem kosmicznym Capstone w drodze na Księżyc

Amerykańska agencja kosmiczna (NASA) ogłosiła we wtorek po południu, że komunikacja z jej statkiem kosmicznym Capstone straciła z nim kontakt.

Capstone, czyli autonomiczny eksperyment dotyczący technologii GPS i nawigacji Cislunar, wystartował 28 czerwca z Nowej Zelandii i wydaje się, że wszystko działa normalnie dla małego 55-funtowego satelity podczas i po starcie.

„Zespół statku kosmicznego pracuje obecnie nad zrozumieniem przyczyny i ponownym połączeniem”, NASA Post na blogu Czytanie jest 12.29 czasu EST we wtorek.

Statek kosmiczny pomyślnie oddzielone Z górnego stopnia rakiety Photon firmy Rocket Labs 4 lipca, rakieta skierowała statek kosmiczny na powolną, ale wydajną trajektorię, zaprojektowaną do umieszczenia go na orbicie Księżyca do połowy listopada. Capstone został zaprojektowany do eksploracji niezwykłej orbity, co do której NASA ma nadzieję, że w końcu będzie gospodarzem stacji kosmicznej, która pomoże astronautom na Księżycu, gdy rozpoczną eksplorację południowego bieguna Księżyca pod koniec tej dekady.

Nie jest jasne, czy ta misja jest zagrożona, czy nie, ale według aktualizacji NASA awaria komunikacji wydaje się leżeć w Capstone, a nie w Deep Space Network, grupie dużych anten, których NASA używa do komunikacji z misjami poza Ziemią. orbita.

Blog NASA mówi, że Capstone „miał problemy z komunikacją podczas łączenia się z siecią Deep Space Network”. „Zespół ma dobre dane o trajektorii statku kosmicznego oparte na pierwszym pełnym i częściowym drugim pasie stacji naziemnej z siecią kosmiczną”.

W poście na blogu dodano, że te informacje o trajektorii pozwolą kontrolerom naziemnym opóźnić niezbędne manewry korekcji trajektorii o kilka dni, aby skierować Capstone we właściwym kierunku, dając inżynierom więcej czasu na ustalenie, co się stało i ewentualnie naprawienie tego.

NASA udostępni więcej informacji na temat Capstone na blogu agencji kosmicznej.