Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

NASA stara się naprawić usterkę w komputerze Kosmicznego Teleskopu Hubble’a

Kosmiczny teleskop Hubble Od jakiegoś czasu widać jego wiek, ale nowy numer dowodzi, że jest szczególnie frustrujący. Jak na przykład AP RaportyNASA spędziłem Prawie tydzień (od momentu pisania tego tekstu) próbując naprawić błąd w komputerze z ładunkiem Hubble’a. System uległ awarii 13 czerwca, a zespołowi operacyjnemu nie udało się ponownie uruchomić komputera 14 czerwca ani przełączyć się na zapasowy moduł pamięci. Agencja nie powiodła się również w kolejnych próbach z obiema jednostkami wieczorem 17 czerwca.

Agencja powiedziała, że ​​teleskop i jego instrumenty naukowe pozostają w „dobrym stanie zdrowia”, chociaż operatorzy umieścili instrumenty w bezpiecznej pozycji jako środek ostrożności.

To nie pierwsza taka usterka w tym roku. NASA spędziła dni Biologia Hubble w marcu po błędzie oprogramowania w głównym komputerze pokładowym. Odkryto również, że poziomy napięcia w kamerze szerokokątnej 3 spadały przez dziesięciolecia, do tego stopnia, że ​​członkowie zespołu muszą zmniejszyć te poziomy, aby zapobiec problemom w przyszłości.

Podobnie jak w przypadku tego aparatu, wiek może odgrywać rolę w tej ostatniej wadzie. System ładunku Hubble’a wykorzystuje standardowy komputer statku kosmicznego 1 (NSSC-1) NASA z lat 80., który zawiera dwa komputery i cztery moduły pamięci CMOS o pojemności 64 KB. Jednocześnie używany jest tylko jeden komputer i jeden moduł pamięci, ale może to nie mieć znaczenia, jeśli więcej niż jeden komponent ulegnie awarii. W związku z tym Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba Nie może nadejść wystarczająco szybko — chociaż został już opisany jako następca teleskopu Hubble’a, może być jedyną opcją, jeśli starsza maszyna będzie nadal zawodzić z taką częstotliwością.

Wszystkie polecane przez Engadget produkty są starannie dobierane przez naszą redakcję, niezależnie od firmy macierzystej. Niektóre z naszych historii zawierają linki afiliacyjne. Jeśli kupisz coś przez jeden z tych linków, możemy otrzymać prowizję partnerską.