Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

NASA rejestruje moment masywnego wirującego „huraganu słonecznego” na wysokości 74 500 mil na powierzchni Słońca

Stacy Liberatore dla Dailymail.com

18:14 20 marca 2023, aktualizacja 18:15 20 marca 2023

W nowym filmie NASA uchwyciła budzący podziw moment, potężny „huragan słoneczny” 14 razy większy niż wiry Ziemi na powierzchni Słońca.

Tornado, składające się z plazmy i ciepła, osiągnęło wysokość ponad 74 500 mil i poruszało się z prędkością 310 000 mil na godzinę.

Kosmiczny pokaz został zauważony przez astrofotografa Apollo Lasky’ego, który wykorzystał zdjęcia z Obserwatorium Dynamiki Słońca należącego do NASA, aby stworzyć oszałamiający film.

Lasky z Illinois powiedział, że cyklon krążył wokół bieguna północnego Słońca przez trzy dni, wyrzucając w przestrzeń kosmiczną ogromną chmurę namagnesowanego gazu.

Kosmiczny pokaz został zauważony przez astrofotografa Apollo Lasky’ego, który wykorzystał zdjęcia z Obserwatorium Dynamiki Słońca należącego do NASA, aby stworzyć oszałamiający film.

Tornada słoneczne są powodowane przez spiralne struktury magnetyczne, które wznoszą się od słońca i korzeniami do powierzchni słonecznej na obu końcach.

Kiedy kolumna plazmy, znana jako występ, wystrzeliwuje w górę wewnątrz tej struktury, jest kierowana wzdłuż własnego spiralnego pola magnetycznego, powodując wirowanie plazmy i tworzenie tornada.

„Nigdy nie widziałem czegoś takiego przez wszystkie lata obserwacji słońca” – powiedział Lasky. „To nigdy się nie kończy – niesamowite.”

Słońce ostatnio doświadcza dziwnych zachowań — w lutym oderwano mu kawałek bieguna północnego.

Wideo pokazuje gigantyczne włókno plazmy lub naelektryzowanego gazu, wystrzeliwujące ze słońca, oddzielające się, a następnie wirujące w „masywnym wirze polarnym”.

Podczas gdy astronomowie są zdumieni, spekulują, że sława ma coś wspólnego z odwróceniem pola magnetycznego Słońca, które zdarza się raz na cykl słoneczny.

Prognoza pogody kosmicznej Tamtha Skoff opublikowała klip wideo na Twitterze i powiedziała, że ​​​​klip został nagrany przez Obserwatorium Dynamiki Słonecznej NASA.

Lasky z Illinois powiedział, że cyklon krążył wokół bieguna północnego Słońca przez trzy dni, wyrzucając w przestrzeń kosmiczną ogromną chmurę namagnesowanego gazu.
Słońce ostatnio doświadcza dziwnych zachowań — w lutym oderwano mu kawałek bieguna północnego. Wideo pokazuje gigantyczne włókno plazmy lub naelektryzowanego gazu, wystrzeliwujące ze słońca, oddzielające się, a następnie obracające się w „masywnym wirze polarnym”

Porozmawiaj o wirze polarnym! Materia z północnej protuberancji właśnie oderwała się od swojego głównego włókna i teraz wiruje w masywnym wirze polarnym wokół bieguna północnego naszej gwiazdy, Skov podzielił się w tweecie.

NASA opisuje włókna słoneczne jako chmury naładowanych cząstek, które unoszą się nad słońcem, związane z nimi siłami magnetycznymi.

Wyglądają jak wydłużone, nierówne włókna wystające z powierzchni Słońca.

Sława Skova pojawia się dokładnie na 55 stopniach szerokości geograficznej wokół koron polarnych Słońca co 11 lat.

„Raz na każdy cykl słoneczny formuje się na około 55 stopniach szerokości geograficznej i zaczyna podróżować w kierunku biegunów słonecznych” – powiedział Space.com heliofizyk Scott McIntosh, zastępca dyrektora National Center for Atmospheric Research w Boulder w Kolorado.

Jest bardzo ciekawy. Istnieje duże pytanie „dlaczego”. Dlaczego porusza się w kierunku bieguna tylko raz, a potem znika, a potem magicznie wraca trzy lub cztery lata później dokładnie w tym samym obszarze?

Podczas gdy astronomowie wcześniej obserwowali włókna odrywające się od Słońca, jest to pierwszy raz, kiedy okrążono ten region w wirze.

READ  Boeing Starliner podejmuje drugi bezzałogowy lot na stację kosmiczną | nowości naukowe i technologiczne