Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

NASA publikuje nowe, oszałamiające zdjęcie centrum Drogi Mlecznej

NASA opublikowała nowe zdjęcie gwałtownego centrum Drogi Mlecznej, 26 000 lat świetlnych od Ziemi

  • NASA opublikowała zdjęcie regionu „śródmieścia” Drogi Mlecznej, 26 000 lat świetlnych od Ziemi.
  • Jest to zbiór 370 obserwacji z Chandra X-ray Observatory, teleskopu kosmicznego wystrzelonego w lipcu 1999 roku.
  • Teleskop kosztuje 1,65 miliarda dolarów i jest 100 razy bardziej czuły na promieniowanie rentgenowskie niż poprzednia kosmos Teleskopy

NASA opublikowała oszałamiające nowe zdjęcie naszej gwałtownej i porywającej galaktyki „Śródmieście”, 26 000 lat świetlnych od Ziemi.

Jest to zbiór 370 obserwacji od czasu uruchomienia obserwatorium rentgenowskiego Chandra w lipcu 1999 r. (Z pięcioletnim harmonogramem misji), przedstawiających miliardy gwiazd i niezliczone czarne dziury w centrum lub rdzeniu Drogi Mlecznej.

Do stworzenia obrazu wykorzystano również dane radiowe z Teleskopu Radiowego MeerKAT w RPA.

W wywiadzie dla The Associated Press, astronom z University of Massachusetts Daniel Wang powiedział, że spędził rok pracując nad zdjęciem podczas pandemii COVID-19.

„To, co widzimy na zdjęciu, to gwałtowny lub aktywny ekosystem w środku naszej galaktyki” – powiedział Wang w e-mailu w piątek.

Istnieje wiele pozostałości po supernowych, czarnych dziur i gwiazd neutronowych. Każdy punkt lub cecha promieniowania rentgenowskiego reprezentuje aktywne źródło, w większości pośrodku.

Wang, którego wyniki zostały niedawno opublikowane w Miesięczne zawiadomienia Królewskiego Towarzystwa AstronomicznegoDodał, że galaktyka sama w sobie jest jak ekosystem.

Wang powiedział: „Wiemy, że centra galaktyczne są miejscem pracy i odgrywają ogromną rolę w ich rozwoju”. komunikat.

Obserwatorium rentgenowskie Chandra znajduje się w kosmosie od 1999 roku, chociaż planowana jest tylko pięcioletnia misja

Obserwatorium rentgenowskie Chandra znajduje się w kosmosie od 1999 roku, chociaż planowana jest tylko pięcioletnia misja

Jednak biorąc pod uwagę dużą odległość od Ziemi (26 000 lat świetlnych), naprawdę trudno jest zrozumieć, co się dzieje, nawet przy użyciu potężnych narzędzi, takich jak Obserwatorium Rentgenowskie Chandra.

„Jaki jest całkowity przepływ energii w centrum galaktyki? Jak jest wytwarzana i transportowana? Jak zorganizowany jest ekosystem galaktyczny?” Załóżmy, że Wang.

Rok świetlny, który mierzy odległość w kosmosie, wynosi około 6 bilionów mil.

Chandra znajduje się na orbicie 64 i nadal działa prawidłowo, chociaż jeszcze w 2018 roku pojawiły się sygnały optyczne.

Dokonał szeregu odkryć, w tym pierwszego optycznego obrazu pozostałości po supernowej Cassiopeia A, dzięki czemu świat mógł zobaczyć obiekt w jej centrum, gwiazdę neutronową lub czarną dziurę.

Odkrył również pierwszą emisję promieniowania rentgenowskiego z supermasywnej czarnej dziury Sagittarius A *, a także odkrycie nowego typu czarnej dziury w galaktyce M82.

W październiku 2019 roku pokazał 13-letni upływ czasu chmury szczątków supernowej i rozproszonych fal uderzeniowych z eksplozji.

Satelita kosmiczny jest również znany między innymi ze słynnej „Ręki Boga”.

Co to jest obserwatorium rentgenowskie Chandra?

Obserwatorium rentgenowskie Chandra NASA to teleskop specjalnie zaprojektowany do wykrywania emisji promieniowania rentgenowskiego z ekstremalnie gorących regionów Wszechświata, takich jak eksplodujące gwiazdy, gromady galaktyk i materia wokół czarnych dziur.

Ponieważ atmosfera ziemska pochłania promienie rentgenowskie, Chandra musi krążyć nad nią do wysokości 86 500 mil (139 000 km) w przestrzeni.

Został wystrzelony 23 lipca 1999 roku i jest czuły na źródła promieni rentgenowskich 100 razy słabszych niż jakikolwiek poprzedni teleskop rentgenowski, co umożliwiało wysoka rozdzielczość kątowa jego zwierciadeł.

Nie ma konkretnych planów ze strony NASA, aby zastąpić Chandrę i dalej badać długość fali światła rentgenowskiego.

READ  Studenci Nevada Air słuchają astronautów NASA na pokładzie stacji kosmicznej

Teleskop rentgenowski Chandra działa obecnie 20 lat i przekroczył oczekiwany okres użytkowania wynoszący 15 lat.

Chandra automatycznie przełączyła się w tak zwany tryb awaryjny w październiku z powodu problemu z żyroskopem.

Reklamy