Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

NASA przyspiesza misję wydobywczą na Księżycu z powodu Chin

NASA planuje wydobycie Księżyca w ramach swojego celu, jakim jest stała obecność ludzi na nim w najbliższej przyszłości.

Napisane przez Philipa Muira | zaktualizowane

Nic tak nie pobudza rządów do działania jak dobry wyścig kosmiczny. NASA być może rozważa użycie rakiet o napędzie atomowym i może wkrótce wysłać sondę bezpośrednio na Urana, ale te innowacje to orzeszki ziemne w porównaniu z tym, co trzeba by rozpocząć, aby rozpocząć eksploatację Księżyca. Ale teraz Chiny chcą wydobywać księżyc i Prawo Bloomberga stwierdzając, że to wystarczyło, aby NASA chciała najpierw wydobyć Księżyc.

Zgodnie z raportem, NASA poszukuje badaczy, którzy chcą wiedzieć, co trzeba zrobić, aby użyć metalu na Księżycu do drukowania 3D, naprawy pojazdów i innych operacji księżycowych. Podana logika jest prosta: gdybyśmy mieli zbudować bazę księżycową, korzystne byłoby, gdybyśmy nie musieli wysyłać rakiety za każdym razem, gdy baza potrzebowała czegoś nowego. Podstawowa logika jest prostsza: musimy to zrobić, zanim zrobią to Chiny.

Ogólna obawa jest taka, że ​​Chiny zasadniczo przejmą Księżyc, jeśli nie ruszymy z technologią Księżyca. Administrator NASA, Bill Nelson, wyraził wcześniej te same obawy. Jeśli Chiny zajmą wszystkie bogate w zasoby obszary na Księżycu przed Stanami Zjednoczonymi, NASA może nie być w stanie znaleźć miejsca na Księżycu wartego wydobycia.

Jednak ważniejsze od wydobycia minerałów jest wydobycie wody. NASA od dawna wiedziała, że ​​pod powierzchnią Księżyca znajduje się woda, głównie w osłoniętych słońcem kraterach. Wydobycie tej wody nie tylko dałoby astronautom NASA coś do picia, ale mogłoby również zostać podzielone na wodór (paliwo) i tlen (do oddychania).

NASA Mars

Całe to wydobycie będzie częścią bardzo zachęcającego planu NASA dotyczącego stałej obecności na Księżycu, znanego jako Program Artemis. Program o wartości 93 miliardów dolarów rozpoczął się w 2017 roku, a jego pierwszy duży lot odbył się 16 listopada 2022 roku. Ten lot był bezzałogowy, ale utorował drogę załogowemu przelotowi nad Księżycem w 2024 roku i załogowemu lądowaniu na Księżycu w 2025 roku.

READ  Deszcz meteorytów Geminidów 2022 na żywo: gwiazdy meteorów rozświetlą dziś niebo nad Wielką Brytanią i USA

NASA twierdzi, że do 2030 roku ludzie będą na stałe obecni na Księżycu, a astronauci i naukowcy będą mieszkać i pracować na Księżycu. Plan zakłada stałe zapewnienie siedlisk, łazików i sprzętu naukowego na powierzchni Księżyca. Te operacje wydobywcze będą wielkim dobrodziejstwem dla osiągnięcia tego celu.

Brzmi to ambitnie, ale w pewnym sensie NASA jest już w tyle za Chinami, które od 2007 roku wykonują misje na Księżyc bez załogi. Chińska Narodowa Administracja Kosmiczna wylądowała na Księżycu i wystrzeliła statek kosmiczny z Księżycem na Ziemię. Gleba. Trwają prace nad zautomatyzowaną księżycową stacją badawczą, z przyszłą misją załogową zaplanowaną na lata 30. XXI wieku.

Po uruchomieniu programu Artemis Chiny połączyły się z Rosją w celu utworzenia międzynarodowej księżycowej stacji badawczej w bezpośredniej konkurencji z NASA. Jednak w obecnej osi czasu programu nie będzie nikogo na Księżycu do połowy lat 30. Jeśli ambitny harmonogram NASA zadziała tak, jak powinien, Stany Zjednoczone będą miały ludzi na Księżycu ponad pół dekady wcześniej niż konkurencyjna stacja miałby jakąkolwiek załogę na Ziemi.