Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

NASA przygotowuje się do dostarczenia największej jak dotąd próbki asteroidy: Co musisz wiedzieć |  Wiadomości kosmiczne

NASA przygotowuje się do dostarczenia największej jak dotąd próbki asteroidy: Co musisz wiedzieć | Wiadomości kosmiczne

Planeta Ziemia wkrótce otrzyma specjalną przesyłkę, największą jak dotąd próbkę z asteroidy.

Sonda kosmiczna NASA przeleci obok Ziemi w niedzielę i zrzuci co najmniej kubek gruzu wyrwanego z asteroidy Bennu, kończąc siedmioletnią misję.

Próbkowa kapsuła wyląduje na spadochronie na pustyni w Utah, podczas gdy jej statek-matka, statek kosmiczny OSIRIS-REx, wystartuje, by spotkać kolejną asteroidę.

Naukowcy spodziewają się, że otrzymają około 250 gramów żwiru i pyłu, czyli znacznie więcej niż mniej więcej łyżeczka, którą Japonia przywiozła z dwóch innych asteroid.

Żadnemu innemu krajowi nie udało się sprowadzić do domu fragmentów asteroid, czyli zachowanych kapsuł czasu z początków Układu Słonecznego, które mogą pomóc w wyjaśnieniu, w jaki sposób powstała Ziemia i życie.

Niedzielne lądowanie kończy podróż o długości 6,4 miliarda kilometrów (czterech miliardów mil), którą podkreśliło spotkanie z bogatym w węgiel Bennu, unikalne lądowanie w kształcie kija pogo i pobranie próbki, zakleszczona pokrywa, która wyrzuciła część zapasów w przestrzeń kosmiczną, a teraz powrót pierwszych próbek asteroid NASA.

„Zadaję sobie pytanie, ile chwil może bić serce w ciągu jednego życia, ponieważ czuję, że osiągnąłem swój limit” – powiedział Dante Lauretta z Uniwersytetu w Arizonie, główny naukowiec misji.

Oto wszystko, co musisz wiedzieć o statku kosmicznym i jego ładunku:

Kiedy wystartował OSIRIS-REx?

Łazik OSIRIS-REx do polowania na asteroidy wystartował w 2016 r. z misją o wartości 1 miliarda dolarów. Dotarł do Bennu w 2018 r. i spędził następne dwa lata latając wokół małej orbitującej skały kosmicznej i badając najlepsze miejsce do pobierania próbek.

Trzy lata temu statek kosmiczny – którego pełna nazwa to Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, Security-Regolith Explorer (OSIRIS-REx) – przyleciał i przybył za pomocą odkurzacza o długości 3,35 m (11 stóp), chwilowo dotykając asteroidy . powierzchni i pochłaniają kurz i żwir.

Urządzenie docisnęło się z taką siłą i chwyciło tak mocno, że kamienie zaklinowały się wokół krawędzi pokrywy. Gdy próbki dryfowały w przestrzeń kosmiczną, Lauretta i jego zespół pospieszyli, aby umieścić pozostałe materiały w kapsule.

READ  Irańska Gwardia Rewolucyjna rozpoczyna udany test rakietowy: raport

Dokładna ilość znajdująca się w środku nie będzie znana, dopóki opakowanie nie zostanie otwarte.

Co wiemy o asteroidzie Bennu?

Uważa się, że Bennu odkryta w 1999 roku jest pozostałością znacznie większej asteroidy, która zderzyła się z inną skałą kosmiczną.

Ma zaledwie pół kilometra (0,3 mili) szerokości, czyli mniej więcej wysokość Empire State Building w Nowym Jorku, a jego nierówna czarna powierzchnia jest usiana głazami.

Bennu, które ma okrągły kształt przypominający bączek, okrąża Słońce co 14 miesięcy, a obraca się co cztery godziny. Naukowcy uważają, że Bennu niesie ze sobą pozostałości po powstaniu Układu Słonecznego 4,5 miliarda lat temu.

Może zbliżyć się niebezpiecznie blisko i uderzyć w Ziemię 24 września 2182 roku, dokładnie 159 lat po przybyciu pierwszych kawałków asteroidy. Loretta powiedziała, że ​​dokładne badania przeprowadzone przez OSIRIS-REx mogą pomóc ludzkości dowiedzieć się, jak w razie potrzeby odeprzeć Bennu.

Kiedy zostanie udostępniona próbka?

OSIRIS-REx wystrzeli próbną kapsułę z odległości 102 000 kilometrów (63 000 mil) na cztery godziny przed wylądowaniem na poligonie testowo-szkoleniowym Departamentu Obrony USA w Utah w niedzielę rano.

Polecenie wystrzelenia zostanie wydane z centrum kontroli Lockheed Martin w Kolorado. Niedługo potem statek-matka zawróci i wystartuje, aby zbadać kolejną asteroidę.

Gdy wszystko zostanie uznane za bezpieczne, kapsuła zostanie przewieziona helikopterem do tymczasowego czystego laboratorium na poligonie. Następnego ranka samolot zabierze zapieczętowany kontener wypełniony gruzem do Houston, siedziby Johnson Space Center należącego do NASA. NASA transmituje na żywo lądowanie.

Gdzie będzie to studiowane?

Kurator NASA, Kevin Reiter, powiedział, że nowe laboratorium w Johnson będzie ograniczone do ruin Bennu, aby uniknąć zanieczyszczenia krzyżowego z innymi grupami.

Budynek 31 zawiera już skały księżycowe zwrócone przez astronautów programu Apollo w latach 1969–1972, a także pył kometowy i plamy wiatru słonecznego zebrane podczas dwóch poprzednich misji oraz marsjańskie meteoryty znalezione na Antarktydzie.

READ  Nauka o Ziemi, szczątki orbitalne, skoncentrowany na obronności budżet kosmiczny Bidena

Próbki asteroid będą obsługiwane w komorach rękawicowych przepłukiwanych azotem przez pracowników ubranych od stóp do głów w kombinezony do pomieszczeń czystych. NASA planuje publiczne ujawnienie bogactwa Bennu 11 października.

Czy są w toku inne misje asteroidowe?

Tę jesień NASA nazywa „upadkiem asteroid” i obejmuje trzy misje asteroid wyznaczające najważniejsze kamienie milowe.

Po lądowaniu OSIRIS-REx 5 października nastąpi wystrzelenie kolejnego łowcy asteroid. Zarówno statek kosmiczny NASA, jak i jego cel – metaliczna asteroida – otrzymały nazwę Psyche.

Miesiąc później należąca do NASA sonda kosmiczna Lucy napotka swoją pierwszą asteroidę od czasu wzlotu z Przylądka Canaveral na Florydzie w 2021 roku. 1 listopada Lucy przeleci w pobliżu Dinkenish w głównym pasie asteroid między Marsem a Jowiszem.

Będzie to prekursor bezprecedensowej podróży Lucy po tak zwanych Trojanach, rojach asteroidów rzucających cień na Jowisza wokół Słońca.

Ani Psyche, ani Lucy nie będą zbierać pamiątek, ani OSIRIS-REx nie wyruszy w swoją kolejną misję, eksplorującą asteroidę Apophis w 2029 roku.

Czy NASA kiedykolwiek dostarczyła próbki z asteroid?

To trzecia próbka NASA zwrócona z głębokiego kosmosu, nie licząc setek kilogramów skał księżycowych zebranych przez astronautów programu Apollo.

Pierwsze pobieranie próbek przez agencję w 2004 r. zakończyło się hukiem w 2004 r. Kapsuła przewożąca cząstki wiatru słonecznego uderzyła w pustynię w stanie Utah i rozbiła się, niszcząc jej zawartość.

Dwa lata później amerykańska kapsuła przewożąca pył kometarny wylądowała nienaruszona.

Pierwsza japońska misja pobierania próbek asteroid dostarczyła w 2010 r. mikroskopijne ziarna z asteroidy Itokawa. Druga misja dostarczyła około 5 gramów – czyli mniej więcej łyżeczkę – z asteroidy Ryugu w 2020 r.

Związek Radziecki przeniósł próbki z Księżyca na Ziemię w latach 70. XX wieku, a Chiny zwróciły materiały księżycowe w 2020 r.