Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

NASA próbuje ponownie uruchomić misję Artemis 1 w sobotę |  NASA

NASA próbuje ponownie uruchomić misję Artemis 1 w sobotę | NASA

NASA podejmie drugą próbę jego uruchomienia przestrzeń Agencja poinformowała, że ​​rakieta systemu startowego wylądowała na Księżycu w sobotę, pięć dni po tym, jak pierwsza próba została udaremniona z powodu problemów technicznych.

Amerykańska agencja kosmiczna podjęła decyzję w poniedziałek Opóźnia swoją pierwszą próbę Wystrzelić rakietę zdolną do umieszczenia astronautów na Księżycu za 50 lat z powodu problemów z silnikiem.

Inżynierowie na miejscu startu w Cape Canaveral, Floryda, odkryli problemy z jednym z silników rakiety Artemis 1 i nie byli w stanie naprawić go przed planowanym czasem startu. Zła pogoda również miała swoją rolę, powiedział w poniedziałek Mike Sarafin, kierownik misji Artemis w NASA.

Menedżerowie powiedzieli we wtorek, że zmieniają procedury tankowania, aby poradzić sobie z problemem. Zasugerowali, że za uruchomienie, które odwołano w poniedziałek, mógł być odpowiedzialny zły czujnik.

Jak powiedział kierownik programu rakietowego NASA, John Honeycutt, posuwanie się naprzód w sobotnim wystrzeleniu dostarczy dodatkowych informacji, nawet jeśli problem pojawi się ponownie i odliczanie zatrzyma się ponownie. To jest lepsze niż „po prostu siedzimy i drapiemy się po głowach, czy było to wystarczająco dobre, czy nie”.

„Na podstawie tego, co dziś usłyszałem od zespołu technicznego, musimy nadal patrzeć na dane i dopracowywać nasz plan, aby wspólnie uzasadnić podróż” – powiedział.

98-metrowa rakieta, najpotężniejsza rakieta, jaką kiedykolwiek zbudowała NASA, pozostaje na swojej platformie w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego z pustą kapsułą załogi nad nią.

Rakieta Space Launch System spróbuje wysłać kapsułę wokół księżyca iz powrotem. Nikogo nie będzie na pokładzie, tylko trzy lalki demonstracyjne. Jeśli się powiedzie, będzie to pierwsza kapsuła, która poleciałaby na Księżyc od czasu programu NASA Apollo 50 lat temu.

Podczas poniedziałkowej próby startu odczyty wykazały, że jeden z czterech głównych silników w pierwszym stopniu rakiety nie mógł zostać wystarczająco schłodzony przed planowanym zapłonem podczas startu. Według Honeycutta temperatura wydaje się być o 40 F (22 C) wyższa niż -420 F (-250 C), czyli temperatura paliwa wodorowego. Pozostałe trzy silniki włączyły się na chwilę.

READ  System operacyjny Epsilon3 dla przemysłu lotniczego robi coś więcej niż tylko wprowadza na rynek, ponieważ zapewnia 15 milionów dolarów nowego finansowania - TechCrunch

Według Honeycutta wszystkie silniki wydają się być w porządku.

Chłodzenie nastąpi pół godziny przed próbą startu w sobotnie popołudnie, gdy rano rozpocznie się tankowanie. Honeycutt powiedział, że ten czas chłodzenia silnika był wcześniejszy podczas zeszłorocznych udanych testów, więc wcześniejsze zrobienie tego może załatwić sprawę.

Honeycutt zakwestionował również integralność pojedynczego czujnika silnika, twierdząc, że mógł dostarczyć niedokładne dane w poniedziałek. Zauważył, że zmiana tego czujnika oznaczałaby powrót pocisku do hangaru, co skutkowałoby tygodniowymi opóźnieniami.

Już od lat opóźniony lot testowy o wartości 4,1 miliarda dolarów jest pierwszym strzałem w programie eksploracji Księżyca Artemis, nazwanym na cześć siostry bliźniaczej Apolla w mitologii greckiej. Astronauci mogliby przyłączyć się już w 2024 roku, aby okrążyć Księżyc i spróbować wylądować na Księżycu już w 2025 roku.

Tłumy przybyły na Florydę w poniedziałek, aby obejrzeć jego premierę, ale były rozczarowane. Misja wywołała podekscytowanie, gdy ludzkość po raz pierwszy od lat 70. próbowała powrócić na Księżyc.

Oczekuje się, że te wysiłki będą kosztować amerykańskich podatników 93 miliardy dolarówAle urzędnicy NASA powiedzieli, że Amerykanie uznają koszty za uzasadnione.

„To jest teraz pokolenie Artemidów” – powiedział niedawno administrator NASA i były astronauta Bill Nelson. „Byliśmy w pokoleniu Apollo. To jest nowa generacja. To nowy typ astronauty. „