Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

NASA potwierdza, że ​​poza naszym Układem Słonecznym jest 5000 planet

NASA potwierdza, że ​​poza naszym Układem Słonecznym jest 5000 planet

NASA potwierdziła, że ​​poza naszym Układem Słonecznym istnieje ponad 5000 znanych planet, znanych jako egzoplanety.

Amerykańska agencja kosmiczna dodała 65 dodatkowych egzoplanet do internetowego archiwum egzoplanet NASA, co daje w sumie 5005.

Do dotychczas odkrytych egzoplanet należą małe skaliste planety, takie jak Ziemia, gazowe olbrzymy kilka razy większe od Jowisza oraz „gorące planetozymale” na bardzo bliskich orbitach wokół swoich gwiazd.

Jednak NASA twierdzi, że 5005 to tylko „mała część” wszystkich planet w samej Drodze Mlecznej, która może liczyć się w setkach miliardów.

NASA potwierdza, że ​​poza naszym Układem Słonecznym znajduje się ponad 5000 planet, w tym wiele „gorących Jowiszów”, „super-Ziemi” i „mini-Neptunów”. Przedstawione tutaj przez artystyczną impresję różnych egzoplanet

Ile jest tam obiektów zewnętrznych?

Egzoplaneta to dowolna planeta poza naszym Układem Słonecznym. Większość gwiazd krąży wokół innych gwiazd, ale swobodnie unoszące się egzoplanety, zwane nieuczciwymi planetami, krążą wokół centrum galaktyki i nie są powiązane z żadną gwiazdą.

5005 egzoplanet zostało potwierdzonych od czasu pierwszego odkrycia egzoplanet na początku lat 90., czyli 22 marca 2022 roku.

Według Internetowa baza danych NASA.

Najbliższa egzoplaneta nazywa się Proxima Centauri b, około 4,2 roku świetlnego od naszego Słońca.

„To nie tylko liczba”, powiedział Jesse Christiansen, naukowiec z NASA Exoplanet Science Institute w California Institute of Technology w Pasadenie w Kalifornii.

Każdy z nich to nowy świat, zupełnie nowa planeta. Jestem podekscytowany wszystkimi, ponieważ nic o nich nie wiemy.

Większość planet zewnętrznych jest gazowych, takich jak Jowisz czy Neptun, a nie Ziemia, według Internetowa baza danych NASA.

Archiwum rejestruje odkrycia egzoplanet, które pojawiają się w recenzowanych artykułach naukowych, które zostały potwierdzone wieloma metodami wykrywania lub technikami analitycznymi.

pomiędzy Ostatnio potwierdzone egzoplanety Jest to K2-377 b, „super-Ziemia” o masie 3,51 Ziemi, której wykonanie jednego okrążenia swojej gwiazdy zajmuje 12,8 dnia.

READ  Innowacyjny marsjański helikopter NASA w końcu dzwoni do domu

Inny, nazwany TOI-1064 b, to według NASA „skalisty świat potencjalnie większy niż Ziemia”.

Większość egzoplanet znajduje się poprzez pomiar nieprzezroczystości gwiazdy, przed którą akurat przelatuje planeta, co nazywa się metodą tranzytów.

Inna metoda wykrywania egzoplanet, zwana metodą Dopplera, mierzy „chwianie się” gwiazd w wyniku siły grawitacyjnej orbitujących planet.

Ponad 5000 potwierdzonych do tej pory egzoplanet w naszej galaktyce obejmuje różnorodne gatunki – wśród nich tajemniczą odmianę znaną jako „super-ziemie”, ponieważ jest większa niż nasz świat i prawdopodobnie skalista

Ponad 5000 potwierdzonych do tej pory egzoplanet w naszej galaktyce obejmuje różnorodne gatunki – wśród nich tajemniczą odmianę znaną jako „super-ziemie”, ponieważ jest większa niż nasz świat i prawdopodobnie skalista

Kamień milowy NASA przypada 30 lat po odkryciu pierwszych egzoplanet w 1992 roku.

Trzy „egzoplanety” to tak naprawdę gwiazdy

Naukowcy badali tysiące potwierdzonych odkryć egzoplanet w Drodze Mlecznej, z których trzy okazały się gwiazdami.

Zespół z Massachusetts Institute of Technology w Cambridge zbadał odkryte planety za pomocą teleskopu kosmicznego Kepler NASA, sprawdzając pomiary, aby zobaczyć, które odpowiadają rozmiarom znanych planet.

Na podstawie nowych i dokładniejszych pomiarów wykonanych przez teleskop Gaia Europejskiej Agencji Kosmicznej zidentyfikowali trzy obiekty, które są zbyt duże jak na planety.

Przeczytaj więcej: Trzy „egzoplanety” to w rzeczywistości gwiazdy

W styczniu tego roku Alexandre Volszan i Del Vriel ogłosili odkrycie dwóch planet skalistych krążących wokół PSR B1 257 + 12, pulsara w konstelacji Panny. Kolejna planeta została odkryta w układzie w 1994 roku.

Znalezienie zaledwie trzech planet wokół tej obracającej się gwiazdy zasadniczo otworzyło drzwi dla egzoplanet, powiedział Wolszczan, który wciąż poszukuje egzoplanet jako profesor na Penn State University.

„Jeśli możesz znaleźć planety wokół gwiazdy neutronowej, planety muszą być praktycznie wszędzie” – powiedział NASA. „Proces produkcyjny planety musi być bardzo solidny”.

Niektóre z egzoplanet, które zostały odkryte, jak Kepler 16-b, krążą jednocześnie wokół dwóch gwiazd, jak Planeta Tatooine w filmie Gwiezdne Wojny.

Około 200 lat świetlnych stąd Kepler-16b waży około jednej trzeciej wielkości Jowisza i ma promień trzech czwartych Jowisza, co czyni go podobnym do Saturna pod względem wielkości i masy.

READ  Nowe zdjęcia pokazują, jak naprawdę wyglądają Neptun i Uran

Inna egzoplaneta o nazwie WASP-121b, znajdująca się około 850 lat świetlnych od Ziemi, jest przykładem „gorącego Jowisza” – gigantycznej gazowej planety podobnej do Jowisza, znajdującej się na bliskiej orbicie wokół swojej gwiazdy macierzystej.

WASP-121b ma jedną z najkrótszych dotychczas odkrytych orbit, okrążając swoją gwiazdę w zaledwie 30 godzin.

Jest stopniowo blokowany, co oznacza, że ​​zawsze ta sama strona jest zwrócona do swojej gwiazdy, podczas gdy jest chłodniej Strona „nocna” jest zawsze zorientowana na przestrzeń.

Tymczasem Gliese 486b jest przykładem „super-Ziemi” – planety większej niż Ziemia, ale mniejszej niż cztery gazowe olbrzymy: Jowisz, Saturn, Neptun i Uran.

Niektóre egzoplanety krążą po dwie gwiazdy naraz, jak Tatooine w filmie Gwiezdne wojny z 1977 roku (na zdjęciu)

Niektóre egzoplanety krążą po dwie gwiazdy naraz, jak Tatooine w filmie Gwiezdne wojny z 1977 roku (na zdjęciu)

Artystyczna wizja egzoplanety Kepler-16b, najbardziej planety

Artystyczna wizja egzoplanety Kepler-16b, najbardziej podobnej do Tatooine planety w naszej galaktyce do tej pory. Kepler-16b jest przedstawiony jako mały czarny okrąg krążący wokół dwóch gwiazd. Największa z dwóch gwiazd, karzeł typu K, ma masę około 69% masy naszego Słońca, a najmniejszy, czerwony karzeł, ma masę około 20% masy Słońca.

Gliese 486b jest jedyną dotychczas odkrytą planetą, która krąży wokół młodej gwiazdy o promieniu 1,3 raza większym niż Ziemia, ale 2,8 raza większym.

Według badań z 2021 r. planeta ma skład krzemianu żelaza podobny do ziemskiego, ale znacznie gorętszy, z temperaturą powierzchni wynoszącą 802 stopnie Fahrenheita (428 stopni Celsjusza).

Tymczasem GJ 367 b jest wystawiona na ogromne ilości promieniowania, ze względu na niewielką odległość od swojej gwiazdy – około 620 000 mil – że okrąża ją w ciągu zaledwie ośmiu godzin.

Ze średnicą 5560 mil GJ 367 b jest nieco większa niż Mars (4200 mil), ale ma skład Merkurego.

Naukowcy wciąż próbują dowiedzieć się więcej o egzoplanetach i ich atmosferach.

NASA poinformowała, że ​​jej Teleskop Kosmiczny Jamesa Webba będzie przechwytywał światło z atmosfer egzoplanet, aby odczytać obecne gazy i określić oznaki warunków nadających się do zamieszkania.

Obserwatorium o wartości 10 miliardów dolarów (7,4 miliarda funtów), które zostało uruchomione w Boże Narodzenie, będzie badać wszechświat w widmie podczerwieni, pozwalając mu zajrzeć w obłoki gazu i pyłu, w których rodzą się gwiazdy.

Istoty pozaziemskie zawierają „dziwne” skały, których nie można znaleźć w naszym Układzie Słonecznym

Badanie z 2021 r. wykazało, że skaliste planety poza naszym Układem Słonecznym, znane jako egzoplanety, składają się z „obcych” rodzajów skał, których nie ma nawet w naszym układzie planetarnym.

Naukowcy wykorzystali dane teleskopu do analizy białych karłów – byłych gwiazd, które dały życie tak jak nasze Słońce – w celu odkrycia tajemnic przeszłości otaczających planet.

Około 98 procent wszystkich gwiazd we wszechświecie ostatecznie skończy jako białe karły, w tym nasze Słońce.

Eksperci odkryli, że niektóre egzoplanety mają typy skał, których nie można znaleźć lub których nie można znaleźć na planetach naszego Układu Słonecznego.

Te rodzaje skał są tak „egzotyczne”, że autorzy musieli stworzyć dla nich nowe nazwy – w tym „kwarc piroksenitowy” i „dunit perklazowy”.

Od czasu pierwszych odkryć egzoplanet na początku lat 90. potwierdzono około 4374 egzoplanet w 3234 układach.

Według Internetowa baza danych NASA.

Przeczytaj więcej: Badania sugerują, że skaliste egzoplanety są dziwniejsze, niż myśleliśmy