Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

NASA ponownie opóźnia start rakiety księżycowej Artemis 1, gdy zbliża się burza tropikalna Ian | NASA

NASA rezygnuje z próby wystrzelenia nowej rakiety księżycowej we wtorek z powodu obaw przed nadchodzącą burzą tropikalną Floryda Może stać się wielkim huraganem.

To już trzecie opóźnienie w zeszłym miesiącu na testowy lot księżycowy z modelami, ale bez astronautów, i jest to kontynuacja programu lądowania na Księżycu Apollo pół wieku temu.

Wycieki paliwa wodorowego i inne problemy techniczne spowodowały wcześniejsze skrobanie.

Obecnie obnosi się na Karaibach, Oczekuje się, że burza tropikalna Ian zmieni się w huragan do poniedziałku W czwartek dociera do wybrzeża Zatoki Perskiej Florydy.

Jednak cały stan w stożku pokazuje prawdopodobną ścieżkę centrum burzy, w tym Kennedy z NASA przestrzeń środek.

Biorąc pod uwagę oczekiwaną niepewność, NASA postanowiła w sobotę zrezygnować z planowanej wtorkowej próby startu i przygotować 322-stopową (98-metrową) rakietę do ewentualnego powrotu do hangaru. W niedzielę menedżerowie zdecydują, czy zdjąć go z wyrzutni.

Jeśli rakieta pozostanie na platformie, NASA może spróbować ją wystrzelić 2 października, ostatnią szansę przed dwutygodniowym okresem przerwy w dostawie energii. Ale wycofanie w późną niedzielę lub wczesny poniedziałek prawdopodobnie oznaczałoby duże opóźnienie lotu testowego, prawdopodobnie przesuwając go do listopada.

Artemis I, bezzałogowy lot testowy, stanowi główny punkt zwrotny dla programu lotów kosmicznych NASA po Apollo, po dziesięcioleciach skoncentrowanych na niskiej orbicie okołoziemskiej z promami kosmicznymi i Międzynarodową Stacją Kosmiczną.

Nazwana na cześć bogini, która była bliźniaczą siostrą Apolla w starożytnej mitologii greckiej, Artemida uda się na Księżyc, jako punkt wyjścia do przyszłej podróży na Marsa. Rakieta Space Launch System to najpotężniejsza rakieta, jaką NASA kiedykolwiek zbudowała.

Zakładając, że pierwszy lot testowy przebiegnie pomyślnie, astronauci wejdą na jego pokład w kolejnej misji w 2024 r., co spowoduje dwuosobowe lądowanie na Księżycu w 2025 r.

Associated Press i Reuters przyczyniły się do powstania tego raportu

READ  Najdłuższe trzęsienie ziemi na świecie trwało 32 lata - prawdopodobnie zabiło tysiące ludzi | Nauka | Aktualności