science

NASA podejmuje ostatnie kroki w celu rozpoczęcia testu odchylania asteroidy | NASA

nasa jest w końcowej fazie przygotowań do rozpoczęcia pierwszej na świecie misji obrony planetarnej. Test przekierowania podwójnej asteroidy (DART) to Planowana premiera 23 listopada Jest to wspólna misja z Laboratorium Fizyki Stosowanej Johna Hopkinsa.

Dart jest przeznaczony do Zderza się z asteroidą Demorphos I zmianę jej orbity jako test na wykrycie asteroidy w jej kursie kolizyjnym z Ziemią i zniekształcenie jej toru.

Demorphos ma 160 metrów szerokości, mniej więcej wielkości Wielkiej Piramidy w Gizie. Jest to księżyc w porównaniu z większą asteroidą Didymos i okrąża swoją macierzystą skałę raz na 11,9 godziny.

W październiku 2022 r. Dart uderzy w Dimorphos z prędkością 6,6 km/s. Zmieni to prędkość asteroidy o około 0,4 mm/s, zmieniając jej okres orbitalny o około 10 minut.

Jeśli niewielkie zmiany zostaną wprowadzone w asteroidzie ziemskiej wystarczająco wcześnie, mogą wystarczyć, aby zapobiec katastrofie.

Dart jest częścią większej dwuczęściowej misji zwanej misją Asteroid Impact and Deflection Assessment (Aida). Druga część to Misja HERA Europejskiej Agencji Kosmicznej. Zaplanowany do startu w październiku 2024, HERA będzie badać skutki kolizji z bliska.

Dart zostanie wystrzelony z bazy sił kosmicznych Vandenberg w Kalifornii na rakiecie SpaceX Falcon 9.

READ  Trafford Centre odsłania ogromną przestrzeń zewnętrzną na letnie imprezy towarzyskie z plażą, terenami targowymi, barami i rozrywką