Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

NASA odkrywa nowy księżyc krążący wokół asteroidy 480 milionów mil od Ziemi

NASA odkrywa nowy księżyc krążący wokół asteroidy 480 milionów mil od Ziemi

Astronomowie NASA odkryli nowy księżyc krążący wokół asteroidy 480 milionów mil od Ziemi.

Szeroki na trzy mile księżyc, który nie został jeszcze oficjalnie nazwany, krąży wokół 17-milowej asteroidy Polymele z odległości 125 mil.

Astronomowie mogli przypadkowo zaobserwować nowe odkrycie za pomocą teleskopów na Ziemi, gdy przeszło ono przed gwiazdą i blokowało jej światło.

W czasie obserwacji para znajdowała się 480 milionów mil (770 milionów km) od Ziemi – więc nowe odkrycie jest w przybliżeniu równoważne zobaczeniu jednej czwartej na chodniku w Los Angeles z wieżowca na Manhattanie, mówi NASA.

Polymele to jedna z trojanów, duża grupa asteroid określanych jako „skamieliny” Układu Słonecznego, które dzielą orbitę Jowisza wokół Słońca

To także jedna z asteroid, które odwiedzisz w 2027 roku, Lucy, sonda kosmiczna NASA, która wystartowała w październiku ubiegłego roku.

Lucy krąży obecnie wokół Ziemi, ale planuje odwiedzić Polymele i jej księżyc w 2027 roku.

Astronomowie NASA odkryli nowy księżyc krążący wokół asteroidy 480 milionów mil od Ziemi (pokazany tutaj na odcisku artysty)

Szeroki na trzy mile księżyc, który nie został jeszcze oficjalnie nazwany, krąży wokół 17-milowej asteroidy Polymele (na zdjęciu po lewej) z odległości 125 mil.

Szeroki na trzy mile księżyc, który nie został jeszcze oficjalnie nazwany, krąży wokół 17-milowej asteroidy Polymele (na zdjęciu po lewej) z odległości 125 mil.

nów księżyca

Średnica: 3 mile

Kręci się: Polimeli

Strona: Punkt Lagrange’a L4 dla Jowisza

odległość od ziemi: 480 milionów mil

Rzeczownik: TBC

NASA poinformowała, że ​​naturalny satelita został odkryty 27 marca, kiedy przeszedł przed gwiazdą i zablokował jej światło – znane jako „zakrycie”.

Ale odkrycie było „niespodzianką”, ponieważ badacze w tamtym czasie koncentrowali się na pozyskiwaniu danych o Polymele.

Oczekiwano, że Polymele przejdzie przed gwiazdą, pozwalając zespołowi dostrzec błysk gwiazdy, gdy asteroida na krótko ją przesłania lub przesłania.

Rozstawiając 26 zespołów astronomów na ścieżce, na której można było zobaczyć zakrycie, zespół Lucy planował zmierzyć położenie, rozmiar i kształt poliamidu, gdy był on identyfikowany przez znajdującą się za nim gwiazdę.

READ  W naszej galaktyce wykryto dziwny i nieznany obiekt

„Byliśmy zachwyceni, że 14 zespołów zgłosiło obserwację gwiazdy migającej, gdy przechodziła za asteroidą” – powiedział Mark Bowie, szef okultologii w Southwest Research Institute w San Antonio.

Korzystając z danych dotyczących okultacji, zespół ocenił, że satelita ma około 5 km średnicy i orbituje wokół Polymele, która ma około 27 km średnicy wzdłuż najszerszej osi.  Obserwowana odległość między dwoma ciałami wynosiła około 200 km.

Korzystając z danych dotyczących okultacji, zespół ocenił, że satelita ma około 5 km średnicy i orbituje wokół Polymele, która ma około 27 km średnicy wzdłuż najszerszej osi. Obserwowana odległość między dwoma ciałami wynosiła około 200 km.

W ciągu najbliższych 10 lat sonda Lucy (na zdjęciu) przeleci obok trojanów Jowisza, dużej grupy asteroid, które dzielą orbitę Jowisza wokół Słońca

W ciągu najbliższych 10 lat sonda Lucy (na zdjęciu) przeleci obok trojanów Jowisza, dużej grupy asteroid, które dzielą orbitę Jowisza wokół Słońca

Ale kiedy analizowaliśmy dane, zauważyliśmy, że dwie obserwacje nie były takie jak pozostałe.

Cele astrologiczne Lucy

Asteroida pasa głównego:

DonaldJohansson (kwiecień 2025)

Asteroidy trojańskie:

Euripats (I jego księżyc Quetta, sierpień 2027)

Polimile (I Księżyc, wrzesień 2027)

Leucus (kwiecień 2028)

Orus (kwiecień 2028)

Patroklus Minoetius (Trojański duet asteroid; 2033)

Ci dwaj obserwatorzy wykryli obiekt około 200 kilometrów (około 124 mil) od Polimelu. To musiał być satelita.

Korzystając z danych okultacyjnych, zespół był w stanie oszacować rozmiar Księżyca (około 3 mil lub 5 km średnicy) oraz rozmiar Polymele (17 mil lub 27 km wzdłuż jego najszerszej osi).

Zgodnie z konwencjami nazewnictwa planet satelita nie otrzyma oficjalnej nazwy, dopóki zespół nie określi jego orbity.

Może się to nie zdarzyć, dopóki sonda Lucy NASA nie zbliży się do asteroidy w 2027 roku.

Podczas swojej misji Lucy odwiedzi główną asteroidę w pasie oraz siedem asteroid trojańskich, a także dwa księżyce asteroid trojańskich.

Sonda kosmiczna o wartości 981 mln USD (715 mln GBP) została wystrzelona 16 października 2021 r. i prawie ukończyła jedną orbitę wokół Ziemi – pierwszy etap swojej podróży.

Będzie dwukrotnie latał wokół Ziemi, aby dostosować swój kurs i przedostać się do zewnętrznych części Układu Słonecznego.

Jego pierwsza wizyta na asteroidzie odbędzie się w kwietniu 2025 roku, kiedy przyjrzy się głównej asteroidzie w pasie DonaldJohansson.

READ  Astronomowie odkryli najbliższe Ziemi supermasywne czarne dziury – i łączą się w „potwora”

Główny pas leży mniej więcej między orbitami Jowisza i Marsa, bliżej niż asteroidy trojańskie, które dzielą orbitę Jowisza.

Tymczasem pierwszy lot asteroidy trojańskiej nastąpi dopiero za dwa lata, kiedy Lucy zbliży się do Jowisza w sierpniu 2027 roku.

Zdecydowana większość wizyt na asteroidzie będzie miała miejsce w 2027 i 2028 roku, a ostatni lot asteroidy zaplanowany jest na marzec 2033 roku.

Animacja ścieżki Lucy wokół Słońca.gif

Animacja ścieżki Lucy: Sun (żółty, środek), Lucy (różowy), Earth (ciemnoniebieski), Donald Johansson (zielony), Patroclus (czerwony), Eurybates (cyjan), Jupiter (złoty)

Asteroidy trojańskie noszą nazwy postaci z mitologii greckiej – Eurybates (i jego księżyc Queta), Polymele, Leucus, Orus, Patroklus i Menoetius – i są uwięzione w dwóch grawitacyjnie stabilnych pasmach na orbicie Jowisza ze Słońcem.

Słupek przed Jowiszem to L4, a słupek za nim to L5.

Spośród 4800 znanych asteroid trojańskich 65 procent znajduje się w grupie L4, a pozostałe 35 procent w grupie L5. Polymele i Księżyc w grupie L4.

Asteroidy zawierają ważne wskazówki do odszyfrowania historii Układu Słonecznego – a być może nawet początków życia – a rozwiązanie tych tajemnic jest najwyższym priorytetem dla NASA.

Ten wykres pokazuje orbitę Lucy.  Trajektoria statku kosmicznego (na zielono) jest pokazana w układzie odniesienia, gdy Jowisz pozostaje nieruchomy, nadając trajektorii kształt przypominający precla.  Po wystrzeleniu Lucy wykonuje dwa loty blisko ziemi, zanim napotka cele konia trojańskiego - L4 (zacieniony obszar po lewej) i L5 (po prawej)

Ten wykres pokazuje orbitę Lucy. Trajektoria statku kosmicznego (na zielono) jest pokazana w układzie odniesienia, gdy Jowisz pozostaje nieruchomy, nadając trajektorii kształt przypominający precla. Po wystrzeleniu Lucy wykonuje dwa loty blisko ziemi, zanim napotka cele konia trojańskiego – L4 (zacieniony obszar po lewej) i L5 (po prawej)

Misja Lucy wzięła swoją nazwę od słynnego skamieniałego przodka ludzkości, nazywanego przez odkrywców „Lucy”, którego szkielet dostarczył unikalnego wglądu w naszą ewolucję.

Same skamieniałe szczątki zostały nazwane w nawiązaniu do piosenki Beatlesów z 1967 roku „Lucy in the Sky with Diamonds”, znanej z psychodelicznych i światowej klasy obrazów.

Statek kosmiczny Lucy ma również tabliczkę z cytatami Carla Sagana, Martina Luthera Kinga Jr., Alberta Einsteina i wszystkich czterech członków Beatlesów.

Według NASA tablica będzie służyć jako „kapsuła czasu”, potencjalnie dla ludzi do czytania w odległej przyszłości.

„Łatwo sobie wyobrazić, że pewnego dnia w odległej przyszłości nasze wnuki znajdą Lucy unoszącą się wśród planet” – mówi NASA.

Tak więc zespół Lucy zdecydował się umieścić na pokładzie statku kosmicznego Lucy kapsułę czasu w formie tablicy, tym razem wiadomości nie dla nieznanych kosmitów, ale dla tych, którzy przyjdą po nas.

Co to jest gabinet Lucy?

Lucy została wystrzelona w październiku 2021 roku, a dzięki ulepszeniom wynikającym z ziemskiej grawitacji ukończy 12-letnią podróż do ośmiu różnych asteroid.

Obejmuje to asteroidę dużego pasa krążącą między Marsem a Jowiszem oraz siedem trojanów złapanych w pułapkę grawitacyjną między Jowiszem a Słońcem.

Czterech z nich jest członkami systemów binarnych „dwa za jednego”.

Złożona ścieżka Lucy poprowadzi do każdej z grup trojanów na orbicie wokół gazowego giganta, w punktach L4 i L5.

Dadzą nam pierwsze zbliżenie na trzy główne typy ciał w rojach – znane jako asteroidy typu C, P i D.

Ciemnoczerwone trojany typu P i D są podobne do lodowych ciał z Pasa Kuipera, które rozciągają się poza orbitę Neptuna.

Typy C występują głównie w zewnętrznych częściach głównego pasa planetoid, pomiędzy Marsem a Jowiszem.

Uważa się, że wszystkie trojany obfitują w ciemne związki węgla.

Pod izolującą warstwą pyłu jest prawdopodobnie bogata w wodę i inne lotne substancje, pochodzące z początków Układu Słonecznego.

Żadna inna misja kosmiczna w historii nie została wystrzelona do tylu różnych miejsc na niezależnych orbitach wokół naszego Słońca. Lucy po raz pierwszy pokaże nam różnorodność pierwotnych ciał, które zbudowały planety.