Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

NASA odkrywa na powierzchni Księżyca kratery z przyjemną pogodą, w których ludzie mogą żyć i pracować

Naukowcy z NASA odkryli zacienione miejsca wewnątrz kraterów na Księżycu, które, jak mówią, zawsze unoszą się wokół wygodnej „pogody w swetrze” około 17°C (63°F).

Według naukowców, w tym z University of California-Los, kratery i jaskinie, do których mogą wjechać, stanowią bezpieczniejsze stabilne obozy bazowe, potencjalne miejsca długoterminowego zamieszkania na powierzchni Księżyca, w których astronauci na przyszłych misjach mogą „pracować i żyć”. Na przykład Angeles (UCLA) w Stanach Zjednoczonych.

Naukowcy twierdzą, że odkąd NASA zaczęła badać Księżyc, wynalezienie urządzeń grzewczych i chłodzących, które mogłyby działać w trudnych warunkach księżyca i wytwarzać wystarczającą moc, aby działać bez przerwy, było barierą nie do pokonania.

Uważają, że te lokalizacje na Księżycu mogą zapewnić lepsze długoterminowe mieszkanie niż reszta powierzchni, która w ciągu dnia nagrzewa się do 260°F (126°C) i spada do minus 280°F (-173°C). w nocy.

Kratery te zostały po raz pierwszy odkryte na Księżycu w 2009 roku, a naukowcy zastanawiali się, czy doprowadziły do ​​jaskiń, które można by zbadać lub wykorzystać jako schronienia.

Badania wykazały, że około 16 z ponad 200 kraterów odkrytych na Księżycu prawdopodobnie zapadało się w lawie.

Te rurki, również znalezione na Ziemi, powstają, gdy stopiona lawa przepływa pod polem stygnącej lawy lub tworzy się skorupa nad rzeką lawy, pozostawiając długi, pusty tunel.

Naukowcy twierdzą, że gdyby dach jednej z litych rur lawowych zawalił się, mógłby otworzyć dziurę, która prowadzi do reszty podobnej do jaskini rury.

W nowym badaniu, opublikowanym niedawno w Journal of Geophysical Research LettersNaukowcy ocenili obrazy z sondy Robotic Lunar Reconnaissance Orbiter NASA, aby sprawdzić, czy temperatura wewnątrz kraterów różni się od temperatury na powierzchni.

Wykorzystali modelowanie komputerowe do przeanalizowania właściwości termicznych skał i pyłu księżycowego w cylindrycznym zagłębieniu o głębokości około 100 metrów – długości i szerokości boiska piłkarskiego – w regionie księżyca znanym jako Mare Tranquilliatis.

READ  Gwiazda neutronowa „Czarna Wdowa” pożarła swojego towarzysza, stając się najcięższą znalezioną do tej pory rzeczą

Naukowcy sporządzili również wykres temperatury krateru na przestrzeni czasu.

Odkryli, że temperatury w stale zacienionym strumieniu krateru zmieniają się tylko nieznacznie w ciągu dnia księżycowego, utrzymując się na poziomie około 63 stopni Fahrenheita.

W badaniu zauważono, że gdyby jaskinia rozciągała się od dna tego krateru – jak sugerują zdjęcia wykonane przez LRO – miałaby również stosunkowo komfortową temperaturę.

„Ponieważ krater Tranquillitatis znajduje się najbliżej równika księżycowego, świecąca w południe Ziemia jest prawdopodobnie najgorętszym miejscem na całej powierzchni Księżyca” – powiedział współautor badań Tyler Horvath z University of California w Los Angeles.

Mówią, że budowanie baz księżycowych w zacienionych częściach tych kraterów może pozwolić naukowcom skupić się na wyzwaniach, takich jak uprawa żywności, dostarczanie tlenu dla astronautów, gromadzenie zasobów do eksperymentów i powiększanie bazy.

Kratery lub jaskinie mogą również zapewniać ochronę przed promieniowaniem kosmicznym, promieniowaniem słonecznym i niewielkimi meteorytami.

Naukowcy napisali: „Chociaż nie możemy być całkowicie pewni istnienia jaskini na podstawie zdalnych obserwacji, takie cechy otworzyłyby drzwi do przyszłych eksploracji i przebywania na Księżycu: mogłyby zapewnić schronienie przed dramatycznymi zmianami temperatury występującymi w innych miejscach na Księżycu”. Powierzchnia księżyca”.

„Ludzie ewoluowali, żyjąc w jaskiniach, a możemy wrócić do jaskiń, gdy żyjemy na Księżycu” – powiedział David Page, inny autor badania.