Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

NASA odkrywa na powierzchni Księżyca kratery z przyjemną pogodą, w których ludzie mogą żyć i pracować

NASA odkrywa na powierzchni Księżyca kratery z przyjemną pogodą, w których ludzie mogą żyć i pracować

Naukowcy z NASA odkryli zacienione miejsca wewnątrz kraterów na Księżycu, które, jak mówią, zawsze unoszą się wokół wygodnej „pogody w swetrze” około 17°C (63°F).

Według naukowców, w tym z University of California-Los, kratery i jaskinie, do których mogą wjechać, stanowią bezpieczniejsze stabilne obozy bazowe, potencjalne miejsca długoterminowego zamieszkania na powierzchni Księżyca, w których astronauci na przyszłych misjach mogą „pracować i żyć”. Na przykład Angeles (UCLA) w Stanach Zjednoczonych.

Naukowcy twierdzą, że odkąd NASA zaczęła badać Księżyc, wynalezienie urządzeń grzewczych i chłodzących, które mogłyby działać w trudnych warunkach księżyca i wytwarzać wystarczającą moc, aby działać bez przerwy, było barierą nie do pokonania.

Uważają, że te lokalizacje na Księżycu mogą zapewnić lepsze długoterminowe mieszkanie niż reszta powierzchni, która w ciągu dnia nagrzewa się do 260°F (126°C) i spada do minus 280°F (-173°C). w nocy.

Kratery te zostały po raz pierwszy odkryte na Księżycu w 2009 roku, a naukowcy zastanawiali się, czy doprowadziły do ​​jaskiń, które można by zbadać lub wykorzystać jako schronienia.

Badania wykazały, że około 16 z ponad 200 kraterów odkrytych na Księżycu prawdopodobnie zapadało się w lawie.

Te rurki, również znalezione na Ziemi, powstają, gdy stopiona lawa przepływa pod polem stygnącej lawy lub tworzy się skorupa nad rzeką lawy, pozostawiając długi, pusty tunel.

Naukowcy twierdzą, że gdyby dach jednej z litych rur lawowych zawalił się, mógłby otworzyć dziurę, która prowadzi do reszty podobnej do jaskini rury.

W nowym badaniu, opublikowanym niedawno w Journal of Geophysical Research LettersNaukowcy ocenili obrazy z sondy Robotic Lunar Reconnaissance Orbiter NASA, aby sprawdzić, czy temperatura wewnątrz kraterów różni się od temperatury na powierzchni.

Wykorzystali modelowanie komputerowe do przeanalizowania właściwości termicznych skał i pyłu księżycowego w cylindrycznym zagłębieniu o głębokości około 100 metrów – długości i szerokości boiska piłkarskiego – w regionie księżyca znanym jako Mare Tranquilliatis.

READ  Misja Lucy z NASA do przelotu nad Ziemią w niedzielę

Naukowcy sporządzili również wykres temperatury krateru na przestrzeni czasu.

Odkryli, że temperatury w stale zacienionym strumieniu krateru zmieniają się tylko nieznacznie w ciągu dnia księżycowego, utrzymując się na poziomie około 63 stopni Fahrenheita.

W badaniu zauważono, że gdyby jaskinia rozciągała się od dna tego krateru – jak sugerują zdjęcia wykonane przez LRO – miałaby również stosunkowo komfortową temperaturę.

„Ponieważ krater Tranquillitatis znajduje się najbliżej równika księżycowego, świecąca w południe Ziemia jest prawdopodobnie najgorętszym miejscem na całej powierzchni Księżyca” – powiedział współautor badań Tyler Horvath z University of California w Los Angeles.

Mówią, że budowanie baz księżycowych w zacienionych częściach tych kraterów może pozwolić naukowcom skupić się na wyzwaniach, takich jak uprawa żywności, dostarczanie tlenu dla astronautów, gromadzenie zasobów do eksperymentów i powiększanie bazy.

Kratery lub jaskinie mogą również zapewniać ochronę przed promieniowaniem kosmicznym, promieniowaniem słonecznym i niewielkimi meteorytami.

Naukowcy napisali: „Chociaż nie możemy być całkowicie pewni istnienia jaskini na podstawie zdalnych obserwacji, takie cechy otworzyłyby drzwi do przyszłych eksploracji i przebywania na Księżycu: mogłyby zapewnić schronienie przed dramatycznymi zmianami temperatury występującymi w innych miejscach na Księżycu”. Powierzchnia księżyca”.

„Ludzie ewoluowali, żyjąc w jaskiniach, a możemy wrócić do jaskiń, gdy żyjemy na Księżycu” – powiedział David Page, inny autor badania.