Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

NASA odkłada start SpaceX na Międzynarodową Stację Kosmiczną z powodu „problemu medycznego” z astronautą | SpaceX

NASA ogłasza rzadkie opóźnienie związane ze zdrowiem SpaceX Wystrzelenie rakiety z czterema astronautami na Międzynarodową Stację Kosmiczną, drugie odroczenie misji w ciągu tygodnia, z powodu bliżej nieokreślonego problemu medycznego z członkiem załogi.

W poniedziałek agencja kosmiczna nazwała to „drobnym problemem medycznym”, który nie był „nagłą sytuacją medyczną i niezwiązaną z Covid-19”, ale odmówiła podania natury problemu lub zidentyfikowania zaangażowanego astronauty.

Pierwotną datę premiery ustalono na niedzielę, ale z powodu niesprzyjających warunków pogodowych przesunięto ją na środę i przesunięto na sobotę, NASA Powiedziała.

Ostatni raz, kiedy NASA opóźniła zaplanowany start z powodu problemów medycznych z załogą, był na korzyść przestrzeń Lot wahadłowca Atlantis w 1990 roku, kiedy przywódca misji John Creighton zachorował. Według NASA odliczanie było wyłączone na trzy dni, dopóki nie pozwolono mu latać.

Po tym opóźnieniu nastąpiły dwa dodatkowe opóźnienia związane z pogodą.

Matthias Maurer, Thomas Marchborn, Raja Shari i Kayla Barron podczas szkolenia przed lotem w siedzibie SpaceX w Hawthorne w Kalifornii. Zdjęcie: SPACEX/AFP/Getty Images

Zbudowany w ten weekend statek SpaceX, składający się z kapsuły Crew Dragon i dwustopniowej rakiety Falcon 9, ma wylecieć o 23:36 w sobotę z NASA Kennedy Space Center w Cape Canaveral na Florydzie.

Jeśli wszystko pójdzie gładko, trzej amerykańscy astronauci i ich koledzy z ESA przybędą 22 godziny później i zadokują do stacji kosmicznej 400 kilometrów (250 mil) nad Ziemią, aby rozpocząć sześciomiesięczną misję naukową.

Na razie czterej członkowie załogi pozostaną pod rutynową kwarantanną na Przylądku, kontynuując przygotowania do startu, powiedziała NASA.

Dołączył do trzech astronautów NASA — dowódca lotu Raja Chari (44 lata), pilot misji Tom Marshburn (61 lat) i specjalistka ds. misji Kayla Baron (34 lata) — niemiecki astronauta Matthias Maurer, 51 lat, specjalista ds. misji Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Chari, myśliwiec i pilot testowy USAF, Barron, oficer okrętów podwodnych Marynarki Wojennej USA i inżynier nuklearny, oraz Maurer, inżynier materiałoznawstwa, odbywają swoje pierwsze loty kosmiczne na pokładzie statku Dragon o nazwie Endurance.

READ  10 średniej wielkości dwurzędowych SUV-ów z największą przestrzenią ładunkową

Marshburn, były lekarz lotniczy i chirurg w NASA, jest najbardziej doświadczonym astronautą wśród załogi, który zarejestrował dwa poprzednie loty kosmiczne i cztery spacery kosmiczne.

Jeśli sobotni start się powiedzie, będzie to piąty lot załogowy, jaki do tej pory SpaceX wykonał po starcie Inauguracyjne uruchomienie we wrześniu usługi turystyki kosmicznej To wysłało pierwszą cywilną załogę na orbitę.