Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

NASA może dać tylko 30-minutowe ostrzeżenie, zanim śmiertelna burza słoneczna uderzy w Ziemię

NASA może dać tylko 30-minutowe ostrzeżenie, zanim śmiertelna burza słoneczna uderzy w Ziemię

NASA może dać tylko 30-minutowe ostrzeżenie, zanim śmiertelna burza słoneczna uderzy w Ziemię – ale oto jak przygotować się na niszczycielską awarię

Według badań NASA zabójcze burze słoneczne mogą pozbawić internetu i prądu na wiele godzin — a na przygotowanie się masz tylko 30 minut.

Amerykańska agencja kosmiczna opracowała nowy system oparty na sztucznej inteligencji do przewidywania, kiedy katastrofalne wydarzenia dotkną Ziemię.

Chociaż system jest najbardziej zaawansowanym ostrzeżeniem, 30 minut może nie wystarczyć światu na przygotowanie się na całkowitą ciemność.

Jednak ludzie mogą teraz podjąć kroki, aby przygotować się na ekstremalne zdarzenie słoneczne – na przykład stworzyć zestaw ratunkowy i mieć papierowe kopie dokumentów cyfrowych.

Chociaż system jest najbardziej zaawansowanym ostrzeżeniem, 30 minut może nie wystarczyć światu na przygotowanie się na całkowitą ciemność.

NASA ogłosiła opracowanie swojego modelu komputerowego o nazwie DAGGER (oficjalnie Deep Learning Geomagnetic Perturbation) w marcu, ale badania zyskują teraz popularność wśród opinii publicznej.

Międzynarodowy zespół naukowców z Frontier Development Lab – partnerstwa publiczno-prywatnego, w skład którego wchodzą NASA, US Geological Survey i Departament Energii USA – wykorzystuje sztuczną inteligencję do poszukiwania powiązań między wiatrem słonecznym a zaburzeniami lub zaburzeniami geomagnetycznymi , które sieją spustoszenie w naszej technologii.

READ  To był wielki rok dla przemysłu kosmicznego. Rok 2023 będzie większy • TechCrunch

Naukowcy zastosowali metodę sztucznej inteligencji zwaną „głębokim uczeniem się”, która uczy komputery rozpoznawania wzorców na podstawie przykładów z przeszłości.

Zespół wykorzystał tę technikę do określenia zależności między pomiarami wiatru słonecznego z misji Heliofizyka.

Misje te to sondy kosmiczne, które są starannie rozmieszczone w przestrzeni kosmicznej w celu stworzenia szerokiej gamy czujników, które współpracują ze sobą w celu badania Słońca.

Zespół przetestował DAGGER przed dwoma burzami magnetycznymi w sierpniu 2011 i marcu 2015.

System może szybko i dokładnie przewidzieć skutki burzy na całym świecie w każdym przypadku.

Główny autor Vishal Upendran z Międzyuczelnianego Centrum Astronomii i Astrofizyki w Indiach, powiedział w A oświadczenieDzięki tej sztucznej inteligencji możliwe jest teraz tworzenie szybkich i dokładnych globalnych prognoz oraz podejmowanie świadomych decyzji w przypadku burzy słonecznej, zmniejszając w ten sposób – a nawet zapobiegając – dewastacji współczesnego społeczeństwa.

Burze słoneczne mogą również sprawić, że globalne systemy pozycjonowania będą mniej dokładne, co jest przede wszystkim problemem dla precyzyjnych wierceń i innych technologii. Mogą też wystąpić awarie GPS.

Burza może również powodować problemy z komunikacją i dodawać promieniowanie wokół biegunów północnego i południowego, co może zmusić linie lotnicze do zmiany tras lotów. Niektórzy już to zrobili.

W 1859 roku potężna burza geomagnetyczna znana jako zdarzenie Carringtona wysłała w kierunku Ziemi potężne koronalne wyrzuty masy, zakłócając komunikację na Ziemi.

Gdyby takie zdarzenie miało miejsce w dzisiejszym świecie, skutki byłyby katastrofalne.

Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA) podzieliła się sposobami przygotowania się na poważną burzę słoneczną.

Agencja sugeruje napełnienie plastikowych pojemników wodą i umieszczenie ich w zamrażarce, która może być następnie wykorzystana do przechowywania schłodzonej żywności w przypadku przerwy w dostawie prądu.

Społeczeństwo powinno utrzymywać zbiornik samochodu co najmniej w połowie pełny, ponieważ stacje benzynowe polegają na energii elektrycznej do zasilania swoich pomp.

READ  Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba NASA wykonuje pierwsze zdjęcie egzoplanety | nowości naukowe i technologiczne

A jeśli posiadasz garaż, wybierz przycisk zwalniania ręcznego.

NOAA wzywa również ludzi do tworzenia kopii zapasowych ważnych danych i informacji cyfrowych oraz do trzymania pieniędzy gdzieś w domu, ponieważ banki nie będą dostępne z powodu przerw w dostawie prądu.