Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

NASA mówi, że astronauci będą „żyć i pracować na Księżycu” w ciągu dekady Wiadomości naukowe i technologiczne

W ciągu dekady NASA planuje, aby astronauci pracowali i mieszkali na Księżycu przez okres do dwóch miesięcy.

Rakieta NASA Artemis Ruszyło w drogę na Księżyc w tym tygodniu, wysyłając kapsułę nowej generacji w podróż bez załogi wokół Księżyca iz powrotem 50 lat po ostatniej misji księżycowej Apollo.

Bardzo opóźniony i wyczekiwany start amerykańskiej agencji kosmicznej z Florydy w końcu uruchomił program Apollo, Artemis, którego celem jest powrót astronautów na powierzchnię Księżyca w tej dekadzie i ustanowienie tam trwałej bazy jako trampoliny do przyszłej eksploracji Ziemi przez ludzi. Mars. .

A teraz NASA powiedziała, że ​​program jest w rzeczywistości krokiem w kierunku wysyłania regularnych załóg na Księżyc – a nawet ich pozostania na dłuższy czas.

Planuje założyć tak zwany Artemis Base Camp, który będzie miał „nowoczesną kabinę księżycową, a nawet przyczepę stacjonarną”, która pozwoli astronautom przebywać do dwóch miesięcy.

obrazek:
Rakieta księżycowa nowej generacji NASA, rakieta Space Launch System z kapsułą załogi Orion, startuje z Cape Canaveral

Rzecznik NASA powiedział: „NASA będzie wykorzystywać rozmach tej ludzkiej misji powrotnej za cztery lata i planuje wysłać załogę na Księżyc raz w roku.

Aby zapewnić astronautom miejsce do życia i pracy na Księżycu, koncepcja agencji Artemis Base Camp obejmuje najnowocześniejszą kabinę księżycową, łazik, a nawet samochód kempingowy.

„Wczesne misje będą obejmować krótkie pobyty na powierzchni, ale wraz z rozwojem bazy celem jest umożliwienie załodze pozostania na powierzchni Księżyca do dwóch miesięcy”.

Rakieta księżycowa nowej generacji NASA, rakieta Space Launch System (SLS) z kapsułą załogi Orion, startuje z Launch Complex 39-B na pokładzie bezzałogowego lotu Artemis I na Księżyc w Cape Canaveral, Floryda, USA, 16 listopada 2022 r. Reuters/Tom Burr

Trzytygodniowa misja Artemis I, która rozpoczęła się w tym tygodniu, obejmuje 25-dniowy lot Oriona, który przenosi kapsułę na odległość 60 mil (97 km) od powierzchni Księżyca, a następnie przelatuje 40 000 mil (64 400 km) za Księżycem i zawraca. do ziemi.

Kapsuła ma spaść do morza 11 grudnia.

Czytaj więcej:
Zwrócił na Ziemię pierwsze próbki księżycowe od ponad 40 lat

Chociaż na pokładzie nie było astronautów, misja ta jest prekursorem powrotu ludzi na Księżyc po ponad pięciu dekadach. Lądowanie Apolla. Dwunastu astronautów spacerowało po Księżycu w sześciu misjach Apollo od 1969 do 1972 roku.

Po dziesięcioleciach skupiania się NASA na niskiej orbicie okołoziemskiej za pomocą promów kosmicznych i Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, Artemis I sygnalizuje poważną zmianę kierunku programu lotów kosmicznych agencji po Apollo.

Użyj przeglądarki Chrome, aby uzyskać łatwo dostępny odtwarzacz wideo

Nowe nagranie ze statku kosmicznego Orion NASA pokazuje widok Ziemi z kosmosu

Nazwany na cześć starożytnej greckiej bogini łowów – i siostry bliźniaczki Apolla – Artemida ma na celu powrót astronautów na powierzchnię Księżyca już w 2025 roku, obiecując zabrać „pierwszą kobietę i pierwszą kolorową osobę” na spacer po Księżycu.

„Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na dostęp do Księżyca opracowujemy technologie umożliwiające osiągnięcie bezprecedensowej obecności ludzi i robotów w odległości 240 000 mil od domu” — powiedziała Kathy Lueders, zastępca administratora ds. lotów kosmicznych w siedzibie głównej NASA w Waszyngtonie.

„Nasze doświadczenie na Księżycu w tej dekadzie przygotuje nas na większą przygodę we wszechświecie – eksplorację Marsa przez ludzi”.