Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

NASA i Japonia więcej wkładów w kosmos

Księżycowa Brama. Źródło: ESA

Edynburg, 21 listopada 2022 r. NASA i rząd Japonii zgodziły się na większy wkład Japonii w Gateway, placówkę orbitującą wokół Księżyca, jako główny element misji Artemis, podała NASA. Oprócz tej umowy Japonia zobowiązała się również do udziału w programie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej do 2030 roku.

Organizując wdrożenie Gateway, NASA umożliwi astronautom z Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA) służbę jako członek załogi Gateway. W zamian Japonia dostarczy podstawowe komponenty Międzynarodowej Jednostki Siedliskowej (I-HAB). Obejmują one system kontroli środowiska i podtrzymywania życia (ECLSS), funkcje systemu kontroli termicznej i kamery. I-HAB będzie również służył załodze do życia, prowadzenia badań i przygotowywania się do działań na powierzchni Księżyca.

Japonia zgodziła się również dostarczyć baterie dla I-HAB, Residential Outpost and Logistics (HALO) oraz europejskiego systemu dostarczania infrastruktury tankowania i łączności (ESPRIT). Ponadto kraj wypożyczy własny statek kosmiczny JAXA HTV-XG na misję zaopatrzeniową do Gateway.

Program Gateway będzie wspierał zrównoważoną eksplorację i badania głębokiego kosmosu, w tym porty dokujące dla odwiedzających statki kosmiczne. NASA powiedziała, że ​​będzie służyć jako „krytyczna platforma do rozwijania technologii i możliwości wspierania przyszłej eksploracji Marsa”.

READ  Ogromny wpływ starożytności związany z różnicami między bliższą i dalszą stroną księżyca