Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

NASA Curiosity Rover pokazuje nam pochmurne i kolorowe dni na Marsie

GIF: NASA / JPL-Caltech / MSSS

Chmury na Marsie są rzadkie i zwykle pojawiają się tylko w najzimniejszych porach roku w pobliżu równika. Rok temu na Marsie NASA zauważyła chmury formujące się na niebie nad weteranem łazika Curiosity i postanowiła udokumentować je w następnym roku. W ostatnich miesiącach Ciekawość zaczęła działać, robiąc niesamowite zdjęcia Pokazuje nam, jak wyglądają pochmurne dni na czerwonej planecie i poszerza naszą wiedzę o tym, jak daleko i daleko tworzą się chmury.

NASA określa obecnie te nieoczekiwane chmury jako po prostu „wczesne” chmury. w ReklamaNASA powiedziała, że ​​zespół Curiosity dokonał już jednego nowego odkrycia na temat wczesnych chmur zdjęć łazików: znajduje się na wysokości większej niż zwykle. Ci z nas, którzy nie są ekspertami od chmury – są winni, chociaż w mojej obronie myślę, że chmury są całkiem fajneNa pierwszy rzut oka może się to wydawać niezbyt ważneAle w rzeczywistości jest to ważne rozróżnienie, które pozwala nam wiedzieć, z czego są zrobione chmury.

Jak wyjaśniła NASA, większość chmur na Marsie znajduje się zwykle na niebie w odległości 37 mil (60 kilometrów) i składa się z lodu wodnego. Jednak te tak zwane wczesne chmury są wyższe i chłodniejsze, co oznacza, że ​​częściej składają się z zamrożonego dwutlenku węgla lub suchego lodu. NASA nie określiła wysokości wczesnych chmur na zdjęciach Curiosity.

„Naukowcy szukają ukrytych wskazówek, aby określić wysokość chmury, a dalsze analizy będą potrzebne, aby potwierdzić, które z ostatnich zdjęć Curiosity pokazują chmury lodu wodnego, a które pokazują suchy lód” – podała agencja w komunikacie prasowym.

Oprócz zdobycia nowych informacji o tak zwanych wczesnych chmurach, NASA zobaczyła również naprawdę piękne chmury na Marsie: noctilucent clouds i opalizujące chmury.

Korzystając z kamer nawigacyjnych na swoim maszcie, sonda Curiosity Mars NASA uchwyciła te obrazy chmur tuż po zachodzie słońca 31 marca 2021 r., W dniu Marsa 3075 lub w dniu Marsa misji.
GIF: NASA / Jet Propulsion Laboratory – California Institute of Technology

na obrazkach Powyżej, zrobione przez czarno-białe kamery nawigacyjne Curiosity, W chmurach widzimy subtelne faliste struktury. NASA stwierdziła, że ​​chmury te, znane jako chmury nocne, co oznacza „jasność nocy” lub chmury o zmierzchu, jaśnieją, gdy są wypełnione kryształami, a następnie ciemnieją, gdy pozycja słońca na niebie spada z jego wysokości ”. Naukowcy wykorzystują te informacje o pozycji słońca do obliczenia wysokości nocnych chmur.

Na zdjęciach można naprawdę docenić niesamowite piękno tych chmur Poniżej, co sprawia wrażenie fal na marsjańskim niebie.

Używając kamer nawigacyjnych na maszcie, sonda Curiosity Mars NASA uchwyciła te obrazy chmur tuż po zachodzie słońca 28 marca 2021, 3072 na Marsie lub w dniu Marsa misji.
GIF: NASA / Jet Propulsion Laboratory – California Institute of Technology

Jednak ciekawość nie wystarczyła, by spojrzeć na nocne chmury. Rover, ze zdjęć wykonanych przez MastCam, Pokazał nam również, że chmury na Marsie mogą migotać kolorem. Nazywa się to chmurami opalizującymi lub chmurami z masy perłowej To jedne z najbardziej kolorowych rzeczy, jakie widzisz na Marsie.

Sonda NASA Curiosity Mars dostrzegła te opalizujące chmury, lub

Sonda NASA Curiosity Mars wykryła te opalizujące chmury lub „masę perłową” 5 marca 2021 r., Czyli 3048 Marsa, czyli marsjańskiego dnia misji.
obrazek: NASA / JPL-Caltech / MSSS

„Jeśli widzisz chmurę z jasną gamą mieniących się kolorów, dzieje się tak dlatego, że wszystkie cząsteczki chmur mają prawie identyczny rozmiar” – powiedział w NASA Mark Lemon, naukowiec zajmujący się atmosferą z Space Science Institute w Boulder w Kolorado. ogłoszenie. . „Zwykle dzieje się to zaraz po utworzeniu się chmur i wszystkie one rosną w tym samym tempie”.

Curiosity Cloud Pictures daje nam nowe spojrzenie na Mars. Gdy nasze łaziki i helikoptery przesyłają nam wspaniałe zdjęcia skalistej powierzchni planety, Curiosity pokazuje nam, że planeta może być bardziej kolorowa, niż możemy sobie wyobrazić. to także Kolejne przypomnienie Weteran NASA, teraz w cieniu lśniącego i genialnego nowego helikoptera Tenacity, może być przestarzały, ale wciąż wykorzystuje niesamowitą naukę.

READ  Otwarcie nowej przestrzeni wystawienniczej HS2 w Thinktank Museum w Birmingham