Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Narendra Modi przegrywa ważne wybory stanowe, gdy Covid przejmuje Indie |  Indie

Narendra Modi przegrywa ważne wybory stanowe, gdy Covid przejmuje Indie | Indie

Premier Indii poniósł rzadką klęskę polityczną w ważnych wyborach stanowych, wśród oznak sprzeciwu wyborców w stosunku do katastrofy koronawirusa, ponieważ kraj odnotował rekordową liczbę zgonów.

Oczekiwano, że Narendra Modi odniesie duże zyski w niedzielę w Bengalu Zachodnim, jednym z niewielu stanów, w których prawicowa BJP nie ma większości w parlamencie. Zamiast tego Mamata Banerjee, wpływowy polityk regionalny i wybitny krytyk Modiego, wygrał trzecią kadencję na stanowisku premiera.

Banerjee dał wyniki Cała konferencja India Trinamol Dzięki wygodnej większości jej partia zdobyła 216 mandatów w 294-osobowym zgromadzeniu. BJP zdobyło 75 miejsc, co oznacza wzrost w porównaniu z wynikami z 2016 r., Kiedy uzyskało tylko trzy miejsca, ale znacznie poniżej oczekiwań.

Podczas kampanii wyborczej w Bengalu Zachodnim Modi wygłosił dziesiątki przemówień z ministrem swojego kraju Amit Shah, który odwiedził go niedawno w ubiegły weekend. Obaj zostali oskarżeni o przedkładanie polityki nad ich reakcję na pandemię Covid-19.

Modi przemawia do tłumu w Kalkucie w marcu przed wyborami do stanu Bengal Zachodni. Zdjęcie: Picas Das / AP

W niedzielę liczba nowych przypadków koronawirusa w Indiach nieznacznie spadła, ale odnotowano 3689 nowych zgonów. Wciąż pojawiały się ponure sceny, w których ludzie umierali na szpitalnych korytarzach, na drogach iw swoich domach. Parkingi zamieniły się w miejsca kremacji, ponieważ zdesperowane rodziny walczą o lekarstwa i tlen.

Władze zgłosiły 392 488 nowych przypadków, a całkowita liczba wynosi obecnie 19,56 mln. Według oficjalnych danych wirus zabił 215 542 osób. Rzeczywista liczba ofiar śmiertelnych szacowana jest na od dwóch do pięciu razy.

Aż 10 indyjskich stanów i terytoriów związkowych narzuca jakąś formę ograniczeń. Jednak rząd federalny w Delhi pozostaje niechętny do narzucenia blokady narodowej, powołując się na szkody dla gospodarki, która znacznie się skurczyła w zeszłym roku.

Pomimo ostrzeżeń naukowców o nadchodzącej drugiej fali w Indiach, Modi przemawiał do dużych zgromadzeń w Zachodnim Bengalu w lutym i marcu. Odmowa noszenia kagańca. Było kilka oznak dystansu społecznego. Jego decyzja o przymknięciu oczu na rosnący wskaźnik infekcji była spowodowana pozorną desperacją, by zdobyć kraj. W ostatnich tygodniach przyciągnęło to całą uwagę rządu.

READ  Brytyjczycy będą musieli zapłacić, aby w przyszłym lecie wejść do popularnych wakacyjnych miejsc, w tym Hiszpanii i Grecji

Wybory były najdłuższymi w historii Bengalu i odbyły się w ośmiu etapach w ciągu miesiąca. Komisja Wyborcza – skutecznie kontrolowana przez BJP – odrzuciła wczesne wnioski partii opozycyjnych o skrócenie okresu wyborów do krótszego i hipotetyczne przeprowadzenie kampanii wyborczej. Według niektórych laboratoriów w stolicy stanu, Kalkucie, dodatni wynik Covid sięgnął 50%.

Niepowodzenie Modiego w przejęciu Bengalu może być częściowo postrzegane jako reakcja na jego nieudolne radzenie sobie z pandemią, co stało się wyraźnie widoczne w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Ale wyborcy odrzucili także antymuzułmańską politykę BJP w Bengalu, która była głównym motorem jej kampanii. Jest to również dowód na ciągłą popularność Banerjee, jedynej premier Indii, która sprawuje władzę od 2011 roku i jest celem powtarzających się ataków Modiego.

„BJP nie jest siłą niepowstrzymaną. Może zostać pokonana przez silnie zakorzenionego przywódcę regionalnego”, felietonista Swati Chaturvedi Sunday Books. „Wahadło polityczne odchyla się teraz od BJP. Skandaliczne centralne leczenie zaciekłej drugiej fali Covid i jej tragicznej hipoksji będzie kosztować Modiego.

Vinay Setabati, adiunkt nauk politycznych na Uniwersytecie Ashoki, powiedział: „Gdyby BJP wygrał w Bengalu, stałoby się to potwierdzeniem narodowego podejścia Covid. stare czynniki lokalne ”. Przepowiedział, że przywódcy regionalni i „ewentualna mozaika partii” – zamiast słabej Partii Kongresowej – staną teraz twarzą w twarz z Modim na szczeblu krajowym.

Głosy liczono w kilku innych stanach Indii, w tym w Assam, Tamil Nadu, Kerala i Puducherry. BJP była na dobrej drodze, aby zachować stan Assam. W Kerali lewicowy premier Pinarayi Vijayan został ponownie wybrany, co jest bezprecedensowym osiągnięciem dla urzędującego rządu.

Większość głosów oddano w marcowych wyborach stanowych, ale głosowanie w niektórych okręgach wyborczych trwało do kwietnia, kiedy Indie zaczęły codziennie wykrywać tysiące nowych infekcji koronawirusem. W sobotę nowe przypadki osiągnęły dzienny rekordowy poziom 401 993.

READ  Dawca nasienia, który spłodził 550 dzieci, otrzymał nakaz zatrzymania

Rząd Modiego był krytykowany za to, że pozwalał milionom zdemaskowanych ludzi uczestniczyć w festiwalach religijnych i zatłoczonych wiecach politycznych w pięciu stanach do marca i kwietnia. Od tamtej pory liczba przypadków w tych stanach wzrosła.

podczas weekendu Podał Reuters Że rząd federalny został oskarżony o zignorowanie ostrzeżenia ze strony swoich doradców naukowych na początku marca, że ​​w kraju panuje nowy i bardziej zaraźliwy typ Covid-19.

W międzyczasie Francja wysłała stacje generujące tlen, aby pomóc Indiom w walce z wirusem Covid w pierwszej fazie misji Unii Europejskiej. Prywatny samolot transportowy przetransportował w niedzielę 28 ton sprzętu medycznego. Obejmuje osiem wysokowydajnych stacji generujących tlen, które są rozmieszczane w szpitalach w Delhi, Haryana i Telangana.