Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

„Napalm Girl” Phan Thi Kim Phuc otrzymuje ostateczne leczenie oparzeń po 50 latach |  wojna wietnamska

„Napalm Girl” Phan Thi Kim Phuc otrzymuje ostateczne leczenie oparzeń po 50 latach | wojna wietnamska

Phan Thi Kim Phuc, którego wizerunek stał się symbolem okropności świata wojna wietnamskazostała poddana ostatecznemu leczeniu skóry u specjalisty od oparzeń, 50 lat po tym, jak jej wieś została trafiona napalmem.

Phuc został sfotografowany w wieku dziewięciu lat, gdy biegał, nagi i krzyczał z bólu, po tym, jak południowowietnamski samolot szturmowy Skyraider zestrzelił napalm. Nick Ott, fotograf, który zrobił zdjęcie w czerwcu 1972 roku, zabrał ją w poszukiwaniu leczenia.

Fock spędziła ponad rok w szpitalu, dochodząc do siebie po urazach i żyła z ciągłym bólem i ograniczonymi ruchami. W tym tygodniu przeszła swoją dwunastą i ostatnią rundę leczenia laserowego w Miami Dermatology and Laser Institute, Zgłoszone przez NBC 6 South Florida.

W Miami poznała także Ut, który zdobył nagrodę Pulitzera za zdjęcie, które zrobił w wieku 21 lat i który przypisuje jej uratowanie jej życia.

Powiedziała, że ​​chciałaby, aby każdy mógł „żyć z miłością, nadzieją i tolerancją, a jeśli każdy może nauczyć się żyć w ten sposób, wcale nie potrzebujemy wojny”.

Fock opisał, że nienawidzi zdjęcia, czuje się brzydoty i wstydzi się bycia nagim. Jej ubrania zostały spalone z jej ciała. Przez lata po ataku czuła się samobójczo, ponieważ żyła z urazem psychicznym i silnym bólem fizycznym.

W latach 90. przeprowadziła się do Kanady i założyła Kim Foundation International, która zapewnia pomoc medyczną, w tym wsparcie psychologiczne, dzieciom dotkniętym wojną.

w Wywiad z CBC w zeszłym miesiącuPowiedziała: „Nie jestem już ofiarą wojny. Jestem ocalałym. Czuję się jak 50 lat temu, byłam ofiarą wojny, ale 50 lat później byłam przyjaciółką, pomocniczką, matką, babcią i ocaloną wzywającą do pokój.”

READ  Liz Truss rozważa skonfiskowanie rosyjskich aktywów w Wielkiej Brytanii, aby przekazać Ukrainie | Ukraina