Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Należący do NASA Teleskop Jamesa Webba po raz pierwszy dostrzegł potencjalne „ciemne gwiazdy”.

Należący do NASA Teleskop Jamesa Webba po raz pierwszy dostrzegł potencjalne „ciemne gwiazdy”.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba NASA odkrył coś, co uważa się za legendarne „ciemne gwiazdy”, które mogą rozwiązać jedną z największych tajemnic wszechświata.

Zespół astronomów kierowany przez University of Texas (UT) w Austin zidentyfikował trzy możliwe „ciemne gwiazdy”, które powstały około 320 milionów lat po Wielkim Wybuchu, co czyni je najstarszymi gwiazdami widzianymi ludzkimi oczami.

Zdjęcie pokazuje trzy tajemnicze plamy świecące w ciemności kosmosu, ale astronomowie uważają, że dokładna specyfikacja może doprowadzić do wykrycia nieuchwytnej ciemnej materii.

Ciemne gwiazdy mogą istnieć tylko wtedy, gdy ciemna materia wytwarza ciepło w jądrze, zapobiegając zapadaniu się gwiazd i powodując ich wybrzuszenia, co zespół odkrył podczas obserwacji JWST.

Chociaż ciemna materia stanowi około 85% wszechświata, jej natura umknęła naukowcom. Jedynym dowodem na ich istnienie jest wpływ grawitacji na widzialną materię.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba NASA odkrył trzy jasne obiekty kosmiczne, które mogą ostatecznie udowodnić istnienie ciemnej materii

Jeśli jednak te ostatnie wyniki zostaną potwierdzone, ciemne gwiazdy mogą ujawnić nieświecącą naturę materii.

Ciemne gwiazdy są legendą w społeczności naukowej, odkąd zespół UT po raz pierwszy zaproponował je w 2007 roku.

W nowym badaniu opublikowanym w PNASBadacze ci z dumą ogłaszają, że ich przeczucia mogą być słuszne.

Zespół uważa, że ​​ciemne gwiazdy to jedyny typ, który mógł istnieć we wczesnym wszechświecie, który „był prawie w całości zbudowany z wodoru i helu z Wielkiego Wybuchu”.

Ale ciemna materia ogrzewałaby ciała kosmiczne zamiast fuzji jądrowej, jak współczesne gwiazdy.

Są to rozproszone, bardzo jasne, bulwiaste ciała, które stają się dość masywne. W rzeczywistości może urosnąć do dziesięciu milionów mas Słońca z nawet dziesięcioma miliardami jasności Słońca, napisali naukowcy.

Trzy kandydatki na ciemne gwiazdy (JADES-GS-z13-0, JADES-GS-z12-0 i JADES-GS-z11-0) zostały zauważone w galaktykach podczas obserwacji JWST w grudniu 2022 r. przez Advanced Deep Extragalactic Survey (JADES ).

READ  Międzynarodowa Stacja Kosmiczna będzie „niesamowicie jasna”, gdy przeleci nad Wielką Brytanią tego wieczoru

Po dalszej analizie zespół JADES ustalił, że trzy gwiazdy powstały około 320 do 400 milionów lat po Wielkim Wybuchu.

Zespół astronomów kierowany przez University of Texas (UT) w Austin zidentyfikował trzy potencjalne „ciemne gwiazdy”, które powstały około 320 milionów lat po Wielkim Wybuchu i które mogą być zajęte przez nieuchwytną materię.
Trzy kandydatki na ciemne gwiazdy (JADES-GS-z13-0, JADES-GS-z12-0 i JADES-GS-z11-0) zostały zauważone w galaktykach podczas obserwacji JWST w grudniu 2022 r. przez Advanced Deep Extragalactic Survey (JADES )

Niedawne badanie opublikowane w zeszłym tygodniu wskazuje, że Wielki Wybuch miał miejsce 26,7 miliarda lat temu, ale badania Utah opierają się na wcześniejszych dowodach, że miał on miejsce 13,7 miliarda lat temu.

„Kiedy patrzymy na dane Jamesa Webba, istnieją dwie konkurencyjne możliwości dla tych obiektów” – powiedziała w oświadczeniu Kathryn Friese, astrofizyk z University of Texas.

Czytaj więcej: Największa jak dotąd mapa ciemnej materii została stworzona przy użyciu światła ze 100 milionów galaktyk

Wykorzystując sztuczną inteligencję do analizy obrazów kształtu i światła z galaktyk, astronomowie z University College London i École Normale Superior w Paryżu stworzyli mapę niewidocznej materii w całym wszechświecie.

Jednym z nich jest to, że są to galaktyki zawierające miliony zwykłych gwiazd trzeciej klasy populacji. Po drugie, są to ciemne gwiazdy. I wierzcie lub nie, pojedyncza ciemna gwiazda ma wystarczająco dużo światła, aby rywalizować z całą galaktyką gwiazd.

Chociaż ciemna materia nie została jeszcze udowodniona, naukowcy uważają, że składa się ona z nowego typu cząstek elementarnych, które zawierają najmniejsze znane elementy budulcowe we wszechświecie.

Zespół uważa, że ​​nowe cząstki są słabo oddziałującymi masywnymi cząstkami, które ani nie pochłaniają, ani nie emitują światła, ani nie oddziałują silnie z innymi cząstkami.

„Kiedy zderzają się, cząstki te anihilują się, osadzając ciepło w zapadających się obłokach wodoru i zamieniając je w jasne, błyszczące ciemne gwiazdy” – powiedzieli naukowcy z University of Texas.

Identyfikacja ciemnych, masywnych gwiazd otworzy możliwość identyfikacji ciemnej materii na podstawie jej obserwowanych właściwości.

Idea ciemnej materii, początkowo znana jako „brakująca materia”, została sformułowana w 1933 roku, po odkryciu, że masa wszystkich gwiazd w gromadzie galaktyk Warkocza wykorzystuje około jednego procenta masy potrzebnej do zapobiegania ucieczce galaktyk z gromady . Przyciąganie grawitacyjne.

READ  Arabia Saudyjska i Indie uruchomią własny program kosmiczny: Al-Faleh

Kilkadziesiąt lat później, w latach 70., amerykańscy astronomowie Vera Rubin i Kent Ford odkryli anomalie w orbitach gwiazd w galaktykach, donosi NBC News.

Odkrycie to zapoczątkowało teorię wśród społeczności naukowej, że anomalie były spowodowane skupiskami niewidzialnej „ciemnej materii” znajdującej się w galaktykach i wokół nich.