Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Najwyższy urzędnik mówi, że Polska wprowadza blokadę na granicy kaliningradzkiej

WARSZAWA, 25 października (Reuters) – Polska być może będzie musiała zbudować barierę na swojej granicy z rosyjskim obwodem kaliningradzkim, powiedział we wtorek czołowy polski urzędnik, ponieważ Warszawa podejrzewa, że ​​Rosja planuje pomóc migrantom z Afryki i Azji w nadchodzącym tygodniu. .

Polska oskarża Rosję i jej sojusznika Białoruś o wykorzystywanie migrantów w ramach kampanii „wojny hybrydowej” w celu destabilizacji Europy. W obliczu wysokich napięć związanych z wojną na Ukrainie Polska obawia się powtórki z kryzysu z 2021 r., kiedy tysiące migrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu próbowało przekroczyć granicę na Białoruś.

W tym czasie Mińsk zaprzeczał tej sytuacji, latając z ludźmi próbującymi wjechać do UE, zamiast tego obwiniając Warszawę i Brukselę za kryzys humanitarny, który doprowadził do śmierci wielu migrantów w lasach wzdłuż granicy.

Krzysztof Sobolewski, sekretarz generalny rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość, powiedział nadawcy publicznego Polskiego Radia 1, że Polska rozważa budowę bariery na granicy kaliningradzkiej z Rosją, podobnej do tej, którą zbudowała na granicy białoruskiej.

„Musimy wzmocnić nasze siły w tej części granicy i rozważyć budowę fortyfikacji granicznych, takich jak te, które mamy teraz na odcinku polsko-białoruskim” – powiedział.

Kaliningrad otworzył swoje niebo dla lotów, aby przyciągnąć więcej linii lotniczych i turystów z Bliskiego Wschodu i Azji, podały rosyjskie media.

Polska zbudowała stalową barierę o wysokości 5,5 metra (18 stóp) wzdłuż granicy z Białorusią przez około 187 km (116 mil).

Polska poinformowała wcześniej, że straż graniczna otrzymała fundusze na budowę „elektronicznej bariery” z czujników i kamer wzdłuż granicy kaliningradzkiej.

Rzecznik Straży Granicznej powiedział we wtorek państwowej agencji prasowej PAP, że do końca listopada wybierze firmę, która zbuduje szlaban elektroniczny, a system zostanie zbudowany za mniej więcej dwa razy w ciągu pierwszych trzech kwartałów przyszłego roku. rok. Granica stu kilometrów.

Sobolewski powiedział Reuterowi sms-em, że więcej migrantów z Kaliningradu może próbować przedostać się do Polski „w najbliższych tygodniach”.

READ  W Polsce to Sony potwierdza „testową” przepustkę wideo PlayStation Plus

Według danych polskiej Straży Granicznej od 24 lutego do Polski wjechało 7,26 mln Ukraińców.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział dziennikarzom na briefingu, że Rosja nie będzie ingerować w żadne decyzje dotyczące sankcji.

„Historia dowodzi szaleństwa decyzji o budowaniu murów za każdym razem, ponieważ z biegiem lat lub dziesięcioleci wszystkie mury upadają” – powiedział.

Sobolewski powiedział również, że na granicy z Białorusią pojawiają się duże grupy migrantów.

Raport Alana Charlisha i Pavela Florkiewicza; Montaż przez Roberta Birzela i Josie Cao

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.