Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Najwyższy ambasador Polski na Tajwanie chwali rozszerzenie stosunków dwustronnych

Tajpej, 6 maja (CNA) Ambasador RP na Tajwanie pochwalił w czwartek rozwijające się stosunki polsko-tajwańskie w związku z obchodami 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji przez kraj Europy Środkowej.

„Bardzo się cieszę, widząc pozytywne zmiany w naszych stosunkach dwustronnych, które znacznie się rozwinęły w ostatnich latach” – powiedział Bartos Rye, prezes polskiego biura w Tajpej, podczas uroczystości z okazji Święta Konstytucji RP.

Jako przykład podał realizację umowy o współpracy prawnej w sprawach karnych między Polską a Tajwanem w lutym.

„Cieszę się, że Polska jest pierwszym krajem UE, który podpisał tak kompleksową umowę z Tajwanem” – powiedział.

Od strony ekonomicznej Rye powiedział, że Polska i Tajwan aktywnie promują handel i inwestycje pomimo epidemii, a handel między obiema stronami wzrośnie o 13 procent do 2020 roku.

IX Konsultacje Gospodarcze Polska-Tajwan podpisały we wrześniu ubiegłego roku dwie umowy, jedną dotyczącą wspierania małych i średnich przedsiębiorstw oraz start-upów, a drugą dotyczącą współpracy między jednostkami akredytującymi.

Ponadto, niedawno powołano Polskie Przedsiębiorstwo Inwestycyjno-Handlowe w Tajpej, aby ułatwić kontakty biznesowe między polskimi i tajwańskimi firmami, koncentrując się na branży biotechnologicznej, farmaceutycznej, ICT, kosmetycznej, zielonych technologii i spożywczej – powiedział.

Odnośnie współpracy na innych polach Lot powiedział, że w ubiegłym roku Poland Airlines po raz pierwszy wprowadziły bezpośrednie loty czarterowe pasażerskie i cargo między Polską a Tajwanem, a kolejne loty czarterowe planowane są w tym roku.

Powiedział, że obecnie na polskich uniwersytetach studiuje ponad 1000 tajwańskich studentów, a pierwsze plenerowe czytanie mydła Fredericka odbyło się w listopadzie 2020 roku na Tajwanie.

Podczas wydarzenia Rye ponownie podziękował Tajwanowi za przekazanie Polsce 1 miliona masek w kwietniu i maju ubiegłego roku i powiedział, że jego biuro z zadowoleniem przyjęło decyzję Tajwanu o otwarciu rynku dla polskich jabłek.

Konstytucja polska, powszechnie uważana przez Europejczyków za pierwszą nowoczesną konstytucję i drugą najstarszą konstytucję na świecie przez uczonych i historyków, została przyjęta 3 maja 1791 r.

READ  Były Prezydent Polski New Hampshire

Wiceminister spraw zagranicznych Tajwanu Harry Cheng (厚仁), dygnitarze z kręgów dyplomatycznych na Tajwanie, Brent Christensen, dyrektor Instytutu Amerykańskiego (AIT) na Tajwanie, oraz Philip Krezorzhevsky, szef Europejskiego Biura Ekonomiczno-Handlowego (EEDO) na Tajwanie, wśród gości imprezy.

Na miejscu została wystawiona wielka lodowa rzeźba słynnego ratusza Jamos, jednej z najsłynniejszych budowli historycznych w Polsce, która cieszyła się dużym powodzeniem wśród gości.

(Napisane przez Chung Yu-Chen i Emerson Lim)

Enditem / A.W.