Komisja Europejska w imieniu Unii Europejskiej przekazała Jordanii 250 mln euro w ramach pomocy makrofinansowej (MFA). Częściowo wypłacono z Pakiet awaryjnej pomocy makrofinansowej o wartości 3 mld euro dla 10 partnerów w zakresie ekspansji i życia, który ma im pomóc w ograniczeniu skutków gospodarczych pandemii COVID-19 (program COVID-19 MSZ), a częściowo z zatwierdzonego w Jordanii programu MSZ o wartości 500 mln EUR dla Jordanii III (MSZ-III). Styczeń 2020. Pierwsza płatność w wysokości 250 mln euro na rzecz Jordanii w ramach tych dwóch programów mikrofinansowania została wypłacona w listopadzie 2020 r.
Komisarz ds. gospodarczych Paolo Gentiloni powiedział: „Dzisiejsza wypłata 250 milionów euro jest świadectwem nieustannej solidarności UE z narodem Jordanii. Te fundusze, które zostały uwolnione po wypełnieniu uzgodnionych zobowiązań politycznych, pomogą gospodarce Jordanii wyjść z szoku spowodowanego pandemią COVID-19”.
Jordania spełniła warunki uzgodnionej z Unią Europejską polityki uwolnienia 250 mln euro w ramach programu COVID-19 MSZ i programu MSZ-III. Obejmowały one ważne środki mające na celu poprawę zarządzania finansami publicznymi, rozliczalność w sektorze wodnym, środki mające na celu zwiększenie udziału w rynku pracy oraz środki promujące dobre rządy.
Ponadto Jordania nadal spełnia warunki wstępne przyznania Ministerstwu Spraw Zagranicznych poszanowania praw człowieka i skutecznych mechanizmów demokratycznych, w tym wielopartyjnego systemu parlamentarnego i praworządności; Oprócz zadowalających osiągnięć w ramach programu MFW.
Dzięki dzisiejszym płatnościom Unia Europejska pomyślnie zakończyła cztery z 10 programów pomocy makrofinansowej w ramach pakietu MSZ o wartości 3 mld euro na COVID-19. Ponadto trzecia i ostatnia transza programu pomocy makrofinansowej III dla Jordanii, w wysokości 200 mln EUR, zostanie uruchomiona po wypełnieniu przez Jordanię uzgodnionych zobowiązań.
UNHCR kontynuuje ścisłą współpracę ze wszystkimi partnerami MSZ nad terminową realizacją uzgodnionych programów politycznych.
tło
Pomoc makrofinansowa jest częścią szerszego zaangażowania UE wobec rozdętych sąsiadów i ma być wyjątkowym narzędziem reagowania kryzysowego dostępnym dla rozszerzenia oraz dla sąsiadujących z UE partnerów z poważnymi problemami z bilansem płatniczym. Świadczy o solidarności UE z tymi partnerami i wspieraniu skutecznych polityk w czasie bezprecedensowego kryzysu. .
Decyzja o udzieleniu pomocy makrofinansowej dziesięciu partnerom EPS w kontekście pandemii COVID-19 została zaproponowana przez Komisję 22 kwietnia 2020 r. i przyjęta przez Parlament Europejski i Radę 25 maja 2020 r.
Oprócz Ministerstwa Spraw Zagranicznych UE wspiera partnerów polityki sąsiedztwa i Bałkanów Zachodnich za pomocą wielu innych instrumentów, w tym pomocy humanitarnej, wsparcia budżetowego, programów tematycznych, pomocy technicznej, obiektów łączonych i gwarancji z Europejskiego Funduszu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju w celu wsparcia inwestycje w sektorach najbardziej dotkniętych pandemią koronawirusa.
Stosunki między Unią Europejską a Jordanią
Ten program pomocy makrofinansowej jest częścią kompleksowych wysiłków Unii Europejskiej, aby pomóc Jordanii w łagodzeniu gospodarczych i społecznych skutków konfliktów regionalnych oraz obecności dużej liczby uchodźców syryjskich, które od tego czasu zostały zaostrzone przez pandemię COVID-19. Zaangażowanie to jest zgodne z priorytetami partnerstwa UE–Jordania (które są obecnie aktualizowane), co potwierdzono podczas piątej brukselskiej konferencji w sprawie przyszłości Syrii i regionu w dniach 29–30 marca 2021 r. oraz Komitetu Stowarzyszenia UE–Jordania w dniu 31 Maj 2021.
Ogólnie rzecz biorąc, od początku kryzysu syryjskiego w 2011 r. UE zmobilizowała dla Jordanii ponad 3,3 mld EUR. Oprócz Ministerstwa Spraw Zagranicznych finansowanie UE w odpowiedzi na kryzys w Syrii obejmuje pomoc humanitarną oraz długoterminową odporność oraz wsparcie rozwoju w obszarach takich jak edukacja, środki do życia oraz woda i urządzenia sanitarne i zdrowie dla uchodźców syryjskich i społeczności przyjmujących w Jordanii.
więcej informacji
Całkowita pomoc finansowa dla Jordanii
Unia Europejska wypłaca Jordanii, Gruzji i Mołdawii 400 mln euro
Śledź komisarza Gentiloniego na Twitterze: Umieść tweeta
Śledź DG ECFIN na Twitterze: Umieść tweeta
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex
Rozszerzanie współpracy poza obronność o gospodarkę i energetykę
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex