Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Największe uderzenie w historii odsłania lód i pozostawia ogromny krater

Największe uderzenie w historii odsłania lód i pozostawia ogromny krater

Dramatyczna strefa wybuchu

Dr Ingrid Dubar z Brown University powiedziała, że ​​efekt jest około dziesięciokrotnie większy niż typowe deszcze meteorów, które zwykle otaczają Marsa, a coś o tej wielkości jest „bezprecedensowe” i oczekuje się, że uderzy w planetę „być może raz w każdym pokoleniu”.

„To po prostu największy wpływ meteoru na Ziemię, jaki słyszeliśmy, odkąd nauka została wykonana za pomocą sejsmografów lub sejsmometrów” – powiedział profesor planetologii Philippe Logon, który jest współautorem dwóch badań obserwacyjnych opublikowanych w Science.

„Obraz uderzenia różnił się od tego, który widziałem wcześniej, z masywnym kraterem, odsłoniętym lodem i dramatyczną strefą erupcji zachowaną w pyle marsjańskim” (MSSS), który pierwszy zauważył krater 11 lutego 2022 r., dodała Lilia Pociulova, członek zespołu Malin Space Science Systems.

„Mogę sobie tylko wyobrazić, jak musiało być być świadkiem uderzenia, wybuchu w atmosferze i gruzu wyrzuconego wiele kilometrów dalej”.

NASA opublikowała nagranie dźwiękowe zderzenia, które zostało wykonane przez przyspieszenie drgań zebranych przez sejsmometr.

Naukowcy powiedzieli, że cenne informacje zebrane w badaniu wypadku przyczynią się do pogłębienia wewnętrznej wiedzy o Marsie i historii powstawania planety.

Dr Daubar powiedział, że obecność lodu wyrzucanego z dziury jest „zaskakująca”.

Wiadomo, że lód wodny występuje na Marsie, ale do tej pory widziano go tylko wokół biegunów, gdzie cienie i mrozy pozwalają na jego stałą obecność.

READ  Nowe zdjęcia Urana z NASA są nie z tego świata swoim pięknem