Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Najważniejsze wydarzenia w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce w przyszłym tygodniu

(MENAFNING) Wysoka inflacja spowodowana utrzymującymi się problemami z łańcuchem dostaw i rosnącymi kosztami energii skłoniła banki centralne na rynkach wschodzących do podjęcia bardziej jastrzębich kroków. Podwyżki cen są widoczne w Rosji i na Węgrzech, Turcja jest bardziej ostrożna. Niedopasowanie miejsc pracy i kwestie logistyczne wpłyną na wzrost zatrudnienia i produkcję przemysłową

W tym artykule

  • Rosja: Ostatnie przyspieszenie CPI wskazuje na podwyżkę stóp procentowych
  • Węgry: Bank centralny przeszedł na stronę jastrzębia
  • Polska: spowolnienie wzrostu zatrudnienia i produkcji przemysłowej
  • Turcja: Ostrożne kroki, gdy inflacja zbliża się do 20%

Shutterstock

Pobierz artykuł w formacie PDF

wiadomości

Bądź na bieżąco z najnowszymi analizami ekonomicznymi i finansowymi ING.

Subskrybuj THINK Russia: ostatnie przyspieszenie CPI podkreśla wzrost stóp procentowych

W centrum uwagi będzie kluczowa decyzja Rosji w sprawie stóp procentowych 22 października, ponieważ przyspieszenie CPI – do 7,4% r/r we wrześniu i 7,6% r/r od połowy października – niweczy poprzednią prognozę Banku Rosji na poziomie 5,7-6,2 % wskaźnika cen konsumpcyjnych na koniec roku. Prawdopodobnie zmusi to władze monetarne do pominięcia normalnego kroku podnoszenia 25 punktów bazowych na następnym posiedzeniu. Obecnie oczekujemy, że CPI na koniec roku wyniesie 7,0% r/r, podczas gdy rząd i niektórzy uczestnicy rynku są odważniejsi i oczekują 7,4% lub więcej. Oczekiwania rynkowe na kluczową podwyżkę stóp procentowych mieszczą się w przedziale 50-100 punktów bazowych, ale jesteśmy ostrożni, ponieważ stopa wzrosła już o 250 punktów bazowych od początku roku, a prognoza CPI na 2022 r. większą rolę w bieżącym podejmowaniu decyzji. Oczekiwania inflacyjne dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw ustabilizowały się we wrześniu, a nowe dane nie zostaną opublikowane do 25 października, po kluczowym posiedzeniu stóp. Oficjalne prognozy CPI na 2022 (4,0-4,5%) raczej nie ulegną znacznej rewizji, jak ta z 2021, biorąc pod uwagę wkład tymczasowych czynników podażowych do obecnego wzrostu. Jednocześnie, biorąc pod uwagę ciągłe pogarszanie się obrazu globalnej inflacji, oczekujemy, że rosyjski Bank Centralny powtórzy swoje optymistyczne sygnały, co oznacza, że ​​cykl podwyżek nie zakończy się 22 października.

READ  „Trochę boimy się sytuacji pod względem kosztów energii”

Węgry: Bank centralny przeszedł na stronę jastrzębia

Głównym wydarzeniem w przyszłym tygodniu na Węgrzech będzie posiedzenie Narodowego Banku Węgierskiego w sprawie ustalenia stóp procentowych. Chociaż urzędnicy na wrześniowym posiedzeniu podkreślili, że podwyżka stóp o 15 pb jest wskaźnikiem na najbliższe dwa posiedzenia, uważamy, że bank centralny odejdzie od tego komunikatu. Głównym powodem jest inflacja. Po pierwsze, wrześniowe dane inflacyjne były powyżej oczekiwań NBH, a ryzyka inflacyjne pozostają wyraźnie przesunięte w górę. Wpływ kryzysu energetycznego na ceny jest wyraźny i chociaż widzimy tutaj pewne zagrożenia dla działalności gospodarczej, jest on mniej wyraźny niż wpływ inflacyjny. W tym kontekście widzimy, że NBH ponownie podnosi stopę bazową o 30 punktów bazowych, przesuwając ją do 1,95% wraz z całym korytarzem stóp procentowych, czyli tygodniową stopą depozytową. Ton komunikatu prasowego pozostanie po stronie byka, a NBW prawdopodobnie będzie oczekiwał pewnego długoterminowego wpływu na forinta, ponieważ waluta nie wykazywała trendu wzrostowego pomimo trwającego cyklu podwyżek stóp od czerwca.

Polska: spowolnienie wzrostu zatrudnienia i produkcji przemysłowej

Przyszły tydzień przyniesie solidną porcję danych o polskiej gospodarce we wrześniu. Najpierw Narodowy Bank Polski opublikuje dane o inflacji bazowej, którą szacujemy na 4,1% r/r po 3,9% w sierpniu, ponieważ ceny surowców są w trendzie wzrostowym. Następnie Census Bureau opublikuje dane z rynku pracy. Naszym zdaniem wzrost zatrudnienia spowolnił do 0,6% r/r. Wynika to z niedopasowania między podażą a popytem. Liczba nowych ofert pracy od kilku miesięcy utrzymuje się na wysokim poziomie, ale pracodawcy poszukują konkretnych kompetencji, które mogą być niedostępne. Pracodawcy są skłonni płacić dobre pensje za odpowiednie umiejętności, więc nasze oczekiwania co do wzrostu płac są nieco powyżej konsensusu. Spodziewamy się również wyników produkcji przemysłowej. Problemy z logistyką dostaw i niedobory komponentów prowadzące do niektórych przestojów w produkcji powinny wpłynąć na produkcję nieco bardziej niż wskazuje średnia prognoza. Biorąc pod uwagę problemy z łańcuchem dostaw, nie spodziewamy się silnego przyspieszenia sprzedaży detalicznej. Ludzie muszą czekać miesiącami na jakiś towar, na przykład samochody. Ponadto konsumenci nadal korzystają z większej dostępności usług nieuwzględnianych w wynikach sprzedaży detalicznej.

READ  Przed terminem uruchamiane jest nowe pole gazowe na Morzu Północnym o wartości 1,2 miliarda dolarów, co zwiększa bezpieczeństwo energetyczne Polski

Turcja: Ostrożne kroki, gdy inflacja zbliża się do 20%

Podczas gdy Bank Centralny Turcji niedawno obniżył stopy procentowe i wskazał, że jest gotowy do dalszych obniżek, uważamy, że będzie to trudne do osiągnięcia, biorąc pod uwagę, że inflacja jest bliska 20%, a pięć z sześciu wskaźników inflacji bazowej jest powyżej stopy procentowej . W związku z tym spodziewamy się, że BCT pozostanie zawieszony w tym miesiącu, choć może działać ponownie, gdy spadek rocznej inflacji stanie się bardziej widoczny przy silnych efektach fundamentalnych w nadchodzącym okresie.

Kalendarz ekonomiczny dla Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki

Refinitiv, ING, *GMT

Ten artykuł jest częścią

Nasze spojrzenie na najważniejsze wydarzenia w przyszłym tygodniu Zobacz 3 artykuły Udostępnij

Pobierz artykuł w formacie PDF

MENAFN15102021000222011065ID1102977190

Zastrzeżenia prawne: MENAFN dostarcza informacje „tak jak są” bez jakiejkolwiek gwarancji. Nie ponosimy odpowiedzialności za dokładność informacji zawartych w tym artykule, treści, obrazów, filmów, licencji ani za kompletność, legalność lub wiarygodność informacji zawartych w tym artykule. Jeśli masz jakiekolwiek skargi lub problemy z prawami autorskimi związane z tym artykułem, skontaktuj się z powyższym dostawcą.