Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Najważniejsze cechy marki: odrzucenie konsorcjum Amazon, bitwa Fed

Najważniejsze cechy marki: odrzucenie konsorcjum Amazon, bitwa Fed

___

Robotnicy Amazona w Nowym Jorku odrzucają związki zawodowe w związku z bogactwem

Nowy Jork (AFP) – W poniedziałek pracownicy magazynów Amazon zdecydowanie odrzucili ofertę związkową, zadając cios regulatorom, którzy w zeszłym miesiącu rozpoczęli pierwszy w historii giganta handlu detalicznego udany amerykański wysiłek regulacyjny. Tym razem pracownicy magazynów oddali 618 głosów – czyli około 62% – przeciwko związkowi, dając Amazonowi wystarczające poparcie, by powstrzymać drugie zwycięstwo związku. Według Krajowej Rady ds. Stosunków Pracy, która nadzoruje ten proces, 380 pracowników – czyli 38% – głosowało na Związek Pracowników Ludowych Amazonii. Około 1600 pracowników jest uprawnionych do głosowania. Prawnik związkowy powiedział, że grupa planuje zgłosić sprzeciw wobec wyborów.

___

Fed walczy z inflacją najszybszą podwyżką stóp od dziesięcioleci

Waszyngton (AFP) – Rezerwa Federalna przygotowuje się w tym tygodniu do przyspieszenia najbardziej radykalnych od trzech dekad kroków w celu zwalczania inflacji poprzez zwiększenie kosztów pożyczania – na samochód, dom, umowę biznesową lub zakup karty kredytowej – wszystko to co zwiększy presję finansową Amerykanów i prawdopodobnie osłabi gospodarkę. Jednak przy inflacji na najwyższym poziomie od 40 lat Rezerwa Federalna znalazła się pod presją, aby działać agresywnie w celu spowolnienia wydatków i ograniczenia podwyżek cen, które przytłaczają gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa. Po ostatnim posiedzeniu banku centralnego, które zakończyło się w środę, Fed ma ogłosić, że podnosi swoją referencyjną krótkoterminową stopę procentową o pół punktu procentowego — najwyższy wzrost stóp od 2000 r. ___

UE nalega na prowadzenie sprawy antymonopolowej przeciwko Apple

Unia Europejska stwierdziła, że ​​uważa, że ​​Apple nadużył swojej dominującej pozycji, ograniczając dostęp konkurentom do systemu płatności mobilnych Apple Pay. Organ wykonawczy Unii Europejskiej prowadzi dochodzenie w sprawie tej firmy technologicznej od 2020 r. Według wstępnego poglądu Komisji Europejskiej Apple ogranicza konkurencję, uniemożliwiając twórcom aplikacji portfela mobilnego dostęp do niezbędnego sprzętu i oprogramowania na swoich urządzeniach. Komisja podała w poniedziałek, że praktyka ta „ma niezwykły wpływ na konkurencję i prowadzi do mniejszej innowacyjności i wyboru przez konsumentów portfeli mobilnych na iPhone’ach”. Komisja poinformowała, że ​​wysłała do Apple oświadczenie o zastrzeżeniach dotyczące jej praktyk. Jest to oficjalny krok w dochodzeniu w sprawie podejrzeń naruszenia unijnych przepisów antymonopolowych.

READ  Unia Europejska przygotowuje pakiet 50 miliardów euro dla Ukrainy przed szczytem darczyńców

___

Polska wzywa UE do nałożenia sankcji na rosyjską ropę i gaz

Bruksela (AFP) – Polska wzywa swoich partnerów z Unii Europejskiej do nałożenia kompleksowych sankcji na rosyjski sektor naftowy i gazowy w związku z wojną na Ukrainie. Apeluje też, by nie ulegali naciskom na płacenie za gaz w rublach rosyjskich. Poniedziałkowy apel pojawił się podczas nadzwyczajnych rozmów energetycznych w Brukseli, aby przedyskutować zeszłotygodniową decyzję Rosji o odcięciu dostaw gazu do Bułgarii i Polski. Polska minister klimatu i środowiska Anna Moskowa powiedziała, że ​​sankcje naftowe i gazowe to „kolejny, pilny i absolutny krok”. Odkąd w lutym Moskwa wysłała wojska na Ukrainę, Unia Europejska nałożyła szereg sankcji na rosyjskich urzędników, oligarchów, banki i firmy. Więcej sankcji, prawdopodobnie obejmujących ropę, może zostać nałożonych jeszcze w tym tygodniu.

___

Spirit nadal woli oferować linie Frontier Airlines do JetBlue

Nowy Jork (AFP) – Zarząd Spirit Airlines nadal wspiera ofertę przejęcia linii lotniczej Frontier Airlines o wartości 2,9 miliarda dolarów, twierdząc, że zdecydowała, że ​​konkurencyjna oferta JetBlue o wartości 3,6 miliarda dolarów nie jest lepsza. Spirit powiedział w poniedziałek, że obawia się, że regulatorzy nie zgodzą się na umowę z JetBlue. W zeszłym miesiącu firma Spirit powiedziała, że ​​wierzy, że oferta JetBlue może być lepsza z tych dwóch. Jednak Spirit zmienił melodię po przeanalizowaniu sytuacji organizacyjnej. Dużą przeszkodą w przejęciu JetBlue jest obecne partnerstwo JetBlue z American Airlines na północnym wschodzie, przed którym już stoi pozew ze strony federalnych i stanowych organów regulacyjnych.

___

Niedawny wzrost w dziedzinie technologii doprowadził do nieznacznego wzrostu indeksów Wall Street

Nowy Jork (AFP) – Spóźniony wzrost cen akcji głównych spółek technologicznych zniweczył popołudniowy spadek na Wall Street i pozostawił główne indeksy w górę. Nierówny początek maja nastąpił tuż po brutalnym kwietniu, w którym powszechne wyprzedaże technologii obniżyły kluczowe wskaźniki. Akcje spółki matki Facebooka i producenta chipów Nvidii wzrosły o ponad 5%. S&P 500 zakończył o 0,6% wyżej. Wcześniej spadła aż o 1,7%. Dow Jones Industrial Average wzrósł o 0,3%, a Nasdaq spadł o 1,6%. Ceny obligacji spadły. Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych wzrosła do 2,99% i po raz pierwszy od końca 2018 r. krótko notowana była na poziomie 3%.

READ  Zamień swoje paznokcie w wizytówkę z tym manicure mikrofoliowym

___

Dyrektor ds. Energii Granholm promuje 3 miliardowy plan zwiększenia akumulatorów samochodów elektrycznych

Administracja Bidena ogłosiła, że ​​przeznaczy 3,1 miliarda dolarów na amerykańskie firmy produkujące i poddające recyklingowi baterie litowo-jonowe. Jest to część starań administracji o radykalny wzrost sprzedaży pojazdów elektrycznych. Sekretarz ds. Energii Jennifer Granholm mówi, że plan zapewni dotacje dla firm przetwarzających lub przetwarzających komponenty akumulatorów w celu zwiększenia krajowych dostaw na rynek zdominowany obecnie przez Chiny i inne kraje. Biden wyznaczył sobie cel, aby do 2030 r. samochody elektryczne stanowiły połowę sprzedaży samochodów w Ameryce. Program dotacji jest odrębny od zarządzenia wykonawczego prezydenta Joe Bidena z tej wiosny, które powołało się na ustawę o produkcji obronnej, aby zwiększyć produkcję litu i innych krytycznych materiałów. Metale potrzebne do akumulatorów.

___

Wielkie plany Elona Muska na Twitterze: Co wiemy do tej pory

PROVIDENCE, RI (AP) – Dyrektor generalny Tesli, Elon Musk, który kupuje Twittera za 44 miliardy dolarów, aby uczynić go prywatnym, przedstawił mieszankę nieprzejrzystych zasad i szczegółów technicznych, chcąc stworzyć platformę „Ultimate Fun!” Ale co czeka, jeśli nadal będzie to robił? Okazuje się, że niektóre z jego największych pomysłów na temat wolności słowa, zwalczania spamu i otwierania „czarnej skrzynki” narzędzi sztucznej inteligencji, które wzmacniają trendy w mediach społecznościowych, to nadal bardziej intencje niż rzeczywiste plany. A jego wdrożenie będzie prawdopodobnie bardziej złożone, niż sugeruje.

___

Indeks Standard & Poor’s 500 wzrósł o 23,45 punktu, czyli 0,6 procent, do 4155,38 punktu. Indeks Dow Jones Industrial Average wzrósł o 84,29 punktu, czyli 0,3%, do 33 061,50. Nasdaq wzrósł o 201,38 punktu, czyli 1,6%, do 12 536,02 punktu. Indeks mniejszych spółek Russell 2000 wzrósł o 18,81 punktów, czyli 1%, do 1882,91.

READ  Kto poprowadzi kolejny wyścig byków w krypto?