Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Najsłynniejszy obraz z Hubble’a zostanie wypalony przez nowy teleskop kosmiczny NASA — ale to nie jest sieć

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (WEB), 12 lipca 2022 r., stanie się natychmiast ikoną, gdy NASA i Europejska Agencja Kosmiczna opublikują zestaw zdjęć „pierwszego światła”.

Istnieje jednak inny teleskop kosmiczny, o którym niewiele się mówi, a który mógłby stać się następcą – czego dowodzą przeprowadzone przez naukowców symulacje typu „megaekspozycji”, które można uchwycić.

Symulacja została stworzona przy użyciu nowego sztucznego katalogu galaktyk, aby stworzyć „wyimaginowany” świat. Idź odwiedzić zespół witryna interaktywna lub aktywna Możesz też powiększać i przesuwać obraz w pełnej rozdzielczości (to niewiarygodne!).

Czym jest rzymski teleskop kosmiczny Nancy Grace?

Jest to kosmiczny teleskop NASA w fazie rozwoju, którego wystrzelenie zaplanowano nie później niż w maju 2027 roku. Jest to „Galactic Survey of Exoplanets” i ma znaleźć 100 000 egzoplanet – w tym egzoplanety podobne do Ziemi – i pomóc naukowcom Astronomia pomaga zrozumieć, w jaki sposób wszechświat się rozszerza.

Chociaż Roman jest często porównywany do Hubble’a, ponieważ miałby ten sam rozmiar na 2,4 metra, szerokokątny obiektyw Romana dawałby mu 100 razy większe pole widzenia, które pozwoliłoby mu odwzorować Drogę Mleczną i inne galaktyki 100 razy szybciej niż Hubble.

Jednak jego szerokokątny teleskop kosmiczny może działać na jego korzyść. Nicole Dracus, badaczka podoktorancka z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Cruz, która kierowała badaniem opublikowanym w Czasopismo Astrofizyczne który zawierał symulację. „Nasze badanie pomaga wyjaśnić, co bardzo głębokie pole rzymskie może nam powiedzieć o wszechświecie, zapewniając jednocześnie społeczności naukowej narzędzie do wydobycia największej wartości z takiego programu”.

Dla przypomnienia, jest to kultowe ultragłębokie pole Hubble’a, uchwycone przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a prawie 20 lat temu. Zmieniło to nasze spojrzenie na wczesny wszechświat, ujawniając galaktyki, które powstały zaledwie kilkaset milionów lat po Wielkim Wybuchu.

Czym jest ultragłębokie pole Hubble’a?

Jest to jedno z najgłębszych obrazów Wszechświata, jakie kiedykolwiek uzyskano i pokazuje prawie 10 000 galaktyk. Wymagało to 800 ekspozycji, które zajęły 11,3 dnia i 400 okrążeń Kosmicznego Teleskopu Hubble’a wokół Ziemi, wykonanych między 24 września 2003 a 16 stycznia 2004.

Galaktyki na tym obrazie są w różnym wieku, wielkości, kształcie i kolorze. Około 100 należy do najbardziej znanych, z których niektóre istniały, gdy wszechświat miał zaledwie 800 milionów lat.

„Niezwykle głębokie pole Hubble’a dało nam wgląd w młodość wszechświata, ale było zbyt małe, aby ujawnić wiele informacji o tym, jak naprawdę wyglądał wszechświat w tamtym czasie jako całości” – powiedział Brent Robertson, profesor astronomii na Uniwersytet Kalifornijski. Santa Cruz jest współautorem badania. „To tak, jakby patrzeć na jeden kawałek układanki składającej się z 10 000 elementów”.

Uważa się, że Roman mógłby dać nam 100 surowych kawałków tej układanki, dając pełniejszy obraz tego, jak wyglądał wczesny wszechświat i otwierając nowe możliwości naukowe.

Co więc mógł stworzyć Roman, by konkurować z tym kultowym wizerunkiem? Oto syntetyczny obraz, który pokazuje, jak może wyglądać bardzo głębokie pole rzymskie:

Oto wersja z adnotacjami:

Osiemnaście kwadratów na górze tego obrazu oznacza obszar, który Roman może zobaczyć na pojedynczej notatce, z powiększeniem wstawek w dolnej połowie obrazu.

Interesujące jest to, że ten symulowany obraz zawiera 10 milionów galaktyk z czasów, gdy Wszechświat miał zaledwie około pół miliarda lat.

Naświetlenie każdego z 18 zdjęć w celu uchwycenia niewiarygodnie słabego światła zajęłoby około tygodnia.

Pozwoli astronomom zagłębić się wera rejonizacjiokres, w którym pierwsze światło gwiazd i galaktyk rozproszyło energię ultrafioletową we wszechświecie, miał zaledwie pół miliarda lat.

Wcześniej był znany jako Wide Field Infrared Survey Telescope (WFIRST), dopóki nie przemianowano go na Roman na cześć Nancy Graf Roman, pierwszego głównego astronoma w NASA, który był również znany jako „matka” Teleskopu Hubble’a.

Według NASAprzewidywany koszt opracowania wyniesie 3,2 mld USD, a maksymalny koszt to 3,9 mld USD.

Życzę czystego nieba i szerokich oczu.

READ  Kryzys kosmiczny: BSES instaluje podstację elektroenergetyczną na słupie | Wiadomości z Delhi