Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Najpotężniejsza eksplozja, jaką kiedykolwiek zaobserwowano w kosmosie, była zbyt jasna, aby można ją było dokładnie zmierzyć: ScienceAlert

Najpotężniejsza eksplozja, jaką kiedykolwiek zaobserwowano w kosmosie, była zbyt jasna, aby można ją było dokładnie zmierzyć: ScienceAlert

Świecić jasno jak… promienie gamma?

Według raportu rozbłysk gamma, który niedawno uderzył w nasz Układ Słoneczny, był tak jasny, że tymczasowo oślepił instrumenty gamma w kosmosie. Wersja NASA.

Naukowcy twierdzą, że rozbłysk gamma (GRB), najpotężniejszy rodzaj eksplozji we wszechświecie, był 70 razy jaśniejszy niż jakiekolwiek wcześniej zarejestrowane zdarzenie.

Nazywali go „Łódź” lub „Najjaśniejszy wszechczasów”.

Co to jest rozbłysk gamma?

border frame=”0″allow=”akcelerometr; automatyczny start; Zapis do schowka. nośniki kodowane żyroskopowo; Obrazek w obrazku; udostępnianie w sieci „allowfullscreen>”.

GRB jest zasadniczo pierwszym oddechem powstania czarnej dziury. I to jest świetne.

Kiedy masywna gwiazda zbliża się do końca swojego życia – kiedy przestaje wytwarzać wystarczającą ilość paliwa w swoim jądrze, aby utrzymać swoją masywną masę – zapada się pod własnym ciężarem, tworząc czarną dziurę.

Podczas tego procesu dzieją się dwie rzeczy: po pierwsze, awaria wywołuje eksplozję zwaną a Supernowa. Po drugie, powstająca w ten sposób czarna dziura rodzi się w ogromnej chmurze resztek gazu i pyłu, która szybko pożera wszystko.

To, co nastąpi później, było obserwowane wiele razy, ale pozostaje naukową tajemnicą, dlaczego tak się stało: czarna dziura spowodowała, że ​​dwa potężne dżety wysokoenergetycznych promieni gamma poruszały się z prędkością bliską prędkości światła, w przeciwnych kierunkach.

Te kosmiczne beknięcia trwają tylko kilka sekund, ale są tak jasne, że astronomowie udokumentowali około 12 000 GRB. Jest to jeden z tych samolotów, które uderzyły w nasz Układ Słoneczny zeszłej jesieni.

Najjaśniejszy GRB wszechczasów

Kamera szerokokątna 3 Teleskopu Kosmicznego Hubble’a wykryła poświatę podczerwoną (zakreśloną kółkiem) BOAT GRB i jej galaktyki macierzystej, widzianą prawie na krawędzi jako pasmo światła rozciągające się na prawy górny róg eksplozji. (NASA, ESA, CSA, STScI/A. Levan/Radboud University/Gladys Cooper)

Eksplozja, skatalogowana jako GRB 221009A, została zarejestrowana 9 października 2022 r. Ponieważ została oślepiona przez instrumenty kosmiczne, nie mogli jej dokładnie zarejestrować, więc naukowcy nie byli pewni, jak jasna była eksplozja, kiedy po raz pierwszy dotarła do naszej planety.

READ  Amerykańska misja polegająca na pierwszym prywatnym lądowaniu na Księżycu Wiadomości kosmiczne

W ciągu ostatnich kilku miesięcy naukowcy z całego świata — w tym ze Stanów Zjednoczonych, Chin i Rosji — uzyskali dostęp do danych z innych instrumentów, aby zmierzyć i ponownie zmierzyć jasność GRB, dzięki czemu jest ona 70 razy jaśniejsza niż jakiekolwiek inne zdarzenie GRB w zarejestrowanych historia.

Schemat GRB w porównaniu z innymi GRB.  Ilość promieniowania gamma z GRB 221009A jest znacznie większa niż w jakimkolwiek innym zarejestrowanym GRB.
Ilość promieniowania gamma z GRB 221009A jest znacznie większa niż w jakimkolwiek innym zarejestrowanym GRB. (Centrum Lotów Kosmicznych Goddard NASA/Adam Goldstein/USRA)

Naukowcy zbadali również prawdopodobieństwo ponownego wystąpienia takiego zdarzenia i stwierdzili, że tego typu rzeczy zdarzają się tylko raz na 10 000 lat.

Eric Burns, adiunkt fizyki i astronomii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Illinois Uniwersytet Stanowy Luizjany W Baton Rouge, poinformowała NASA.

Co dziwne, same samoloty nie były najpotężniejsze ze wszystkich. To, co sprawiło, że GRB było tak jasne, to fakt, że samoloty były wąskie i skierowane prosto na ziemię. Mamy więc pełny widok — coś w rodzaju jelenia w reflektorach.

Inne GRB nie celują bezpośrednio w Ziemię, więc nie wykrywamy znacznej części ich promieniowania i wyglądają na słabe.

Naukowcy niedawno przedstawili swoje odkrycia w Wydziale Astrofizyki Wysokich Energii Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego i opublikowali je w czasopiśmie Listy z dziennika astrofizycznego.

Ale astronomowie nie są skończeni. Mają nadzieję, że GRB pomoże rozwiązać zagadkę, dlaczego czarne dziury w ogóle odbijają GRB. Istnieje już teoria, że ​​dżety były napędzane polem magnetycznym, które czarna dziura wzmacniała, gdy zaczęła się obracać. (Tak, Czarne dziury mogą się obracać.)

Dodatkowe obserwacje za pomocą Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba i Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zaplanowano na kilka najbliższych miesięcy.

Ten artykuł został pierwotnie opublikowany przez Biznes zainteresowany.

Więcej od Business Insidera: