World

Najnowszy koronawirus: Gospodarki Azji i Pacyfiku wykazują odporność pomimo wybuchu, mówi Deutsche Bank

Opublikowany w poniedziałek raport Deutsche Bank stwierdził, że gospodarki regionu Azji i Pacyfiku prawdopodobnie okażą się odporne na trwający wybuch Covid-19 ze względu na ograniczone przestoje i zwiększony popyt na eksport z USA i UE.

Chociaż wiele krajów w regionie odnotowuje stosunkowo wysokie dzienne zakażenia Covid-19, a wskaźniki szczepień pozostają ogólnie niskie w porównaniu z rynkami rozwiniętymi, bank zauważył, że ich gospodarki pozostają mniej dotknięte niż w zeszłym roku.

„Wiele z obecnych środków zamykających jest ukierunkowanych i bardzo lokalnych” – powiedzieli badacze Deutsche Banku kierowani przez Jasona Liu, szefa głównego biura inwestycyjnego banku w regionie Azji i Pacyfiku.

„Większość azjatyckich rynków wschodzących jest zorientowana na eksport i dlatego jest gotowa skorzystać z dalszego ożywienia popytu zewnętrznego” – dodali.

Zespół Deutsche Bank powiedział, że prognoza chińskiego PKB utrzymała się na poziomie 8,7 procent w tym roku i 5,5 procent w 2022 roku. „Uważamy, że chińska gospodarka będzie nadal wspierana przez wzrost eksportu i lepszą konsumpcję”.

Wzrost PKB Chin osiągnął w pierwszej połowie roku 12,7 proc. rok do roku.

„Widzieliśmy mieszane ożywienie w różnych sektorach gospodarki” – napisał bank. “Wzrost konsumpcji spadł ostatnio poza oczekiwania. Niektóre chińskie miasta odnotowały kilka epidemii w czerwcu, które wpłynęły na konsumpcję w tym miesiącu.”

Muzułmanie przestrzegają zasad dystansu społecznego podczas modlitwy w meczecie w Putrajaya w Malezji © Lim Huey Teng / Reuters

Deutsche Bank wskazał, że Indie odbudowują się po drugiej poważnej fali Covid-19.

Dzienna liczba nowych przypadków spadła poniżej 40 000 – trzymiesięczne minimum w porównaniu z 10-krotnym wzrostem liczby w zeszłym miesiącu. Bank zauważył, że „ostatnie zamknięcia były krótsze, zlokalizowane i mniej rygorystyczne”.

Ale chociaż tempo szczepień ostatnio rośnie, tylko około 10 procent kwalifikującej się populacji w Indiach zostało jak dotąd w pełni zaszczepionych.

W Azji Południowo-Wschodniej Liu i jego zespół powiedzieli, że kluczem do ożywienia gospodarczego będą wskaźniki szczepień. Jedynie Singapurowi udało się zaszczepić swoją populację w tempie porównywalnym do krajów rozwijających się.

READ  Trump mówi, że zwolennicy „płaczą z powodu sfałszowanych wyborów”, gdy atakuje „RINO”

Indonezja i Malezja zaszczepiły około 13% i 24% co najmniej jedną dawką.

Deutsche Bank powiedział, że region nie może już polegać na eksporcie środków ochrony osobistej. „Zapotrzebowanie na środki ochrony osobistej będzie mniej wyraźne, ponieważ gospodarki na całym świecie powoli wracają do normy”.

Jednak popyt na „elektronikę, oprogramowanie i półprzewodniki będzie stale rosnąć, ponieważ w szczególności konsumenci amerykańscy i europejscy zaczną wydawać zgromadzone oszczędności” – powiedział Deutsche Bank.