Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Najnowsze wiadomości z wojny ukraińsko-rosyjskiej: Macron wzywa Chiny do „doprowadzenia Putina do rozsądku” w sprawie broni jądrowej

Powiązane wideo: Rosja aresztuje amerykańskiego dziennikarza pod zarzutem szpiegostwa

Prezydent Francji Emmanuel Macron wezwał swojego chińskiego odpowiednika, Xi Jinpinga, do przywrócenia Rosji „opamiętania” w związku z wojną na Ukrainie.

Konflikt – i potrzeba uniknięcia eskalacji nuklearnej – były wysoko na porządku dziennym, kiedy Macron i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen odwiedzili Pekin, kilka dni po tym, jak Moskwa zobowiązała się do rozmieszczenia części swojego arsenału na Białorusi. Stany Zjednoczone stacjonowały broń nuklearną z kilkoma europejskimi partnerami w NATO.

Chiński przywódca zgodził się, że wszystkie kraje muszą przestrzegać Układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, a francuskie źródło dyplomatyczne twierdzi, że pan Macron i pan Xi zgodzili się „ciężko pracować”, aby doprowadzić obie strony do stołu negocjacyjnego.

Tymczasem brytyjskie Ministerstwo Obrony stwierdziło, że uważa, że ​​Władimir Putin zwolnił płk Rustama Muradowa ze stanowiska dowódcy Wschodniej Grupy Sił na Ukrainie, co jest największą jak dotąd dymisją wojskową Rosji w 2023 roku.

Ministerstwo poinformowało, że grupa „poniosła wyjątkowo ciężkie straty w ostatnich miesiącach, ponieważ jej celowe ataki wielokrotnie nie zdołały zdobyć” miasta Wohlidar w Doniecku.

1680789978

Macron wzywa Xi, by „doprowadził Putina do rozsądku” w sprawie wojny i zagrożeń nuklearnych

Emmanuel Macron wezwał Xi Jinpinga do „opamiętania” Rosji podczas wizyty w Pekinie, podczas której obaj prezydenci rzekomo zgodzili się „ciężko pracować” na rzecz zakończenia wojny na Ukrainie.

Pan Xi odpowiedział, że Chiny są skłonne „wspólnie zaapelować do społeczności międzynarodowej z Francją o zachowanie racjonalności i spokoju”, dodając: „Rozmowy pokojowe powinny zostać wznowione tak szybko, jak to możliwe, biorąc pod uwagę uzasadnione obawy wszystkich stron dotyczące bezpieczeństwa i w odniesieniu do Karty Narodów Zjednoczonych… Poszukiwanie rozwiązania politycznego i budowa zrównoważonych, skutecznych i trwałych europejskich ram bezpieczeństwa.

Francuskie źródło dyplomatyczne nie powiedziało, czy Chiny zasygnalizowały jakąkolwiek zmianę zdania podczas 90-minutowego spotkania, ale powiedział Reuterowi, że „prezydent i Xi zgodzili się„ ciężko pracować ”, aby przyspieszyć zakończenie wojny i doprowadzić do negocjacji otwarty z pełnym poszanowaniem prawa.” międzynarodowy”.

(Ludovic Marin/AFP za pośrednictwem Getty Images)

Andy’ego Gregory’ego6 kwietnia 2023 15:06

1680800448

Co wiemy o aresztowaniu reportera Wall Street Journal Ivana Gershkovitcha w Rosji

Syn żydowskich imigrantów ze Związku Radzieckiego, który dorastał, mówiąc po rosyjsku w domu w Princeton w stanie New Jersey, Gershkovitch ukończył prestiżową Bowdoin College w Maine, zanim rozpoczął karierę w mediach, najpierw w New York TimesNastępnie Moskwa Times Następnie AFP przed dołączeniem dziennik „Wall StreetGdzie zaczął zajmować się sprawami rosyjskimi miesiąc przed inwazją Ukraina w zeszłym roku.

Emily Atkinson6 kwietnia 2023 18:00

1680798126

Xi zgodził się porozmawiać z Zełenskim, kiedy „nadejdzie właściwy czas” – mówi von der Leyen

Prezydent Chin Xi Jinping wyraził chęć rozmowy z Wołodymyrem Zełenskim, jak poinformowała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, po spotkaniu w Pekinie.

„Ciekawe było usłyszeć, że prezydent Xi ponownie wyraził chęć rozmowy” z prezydentem Ukrainy, powiedziała von der Leyen, określając jego słowa jako „pozytywne”.

Dodała, że ​​Xi powiedział jej, że rozmowa z Zełenskim może się odbyć, gdy „są odpowiednie okoliczności i czas”.

(Reuters/Tingshu Wang)

Andy’ego Gregory’ego6 kwietnia 2023 17:22

1680796506

Czterech cywilów zginęło w ostrzale artyleryjskim miasta Donieck

Rosyjska państwowa agencja medialna, powołując się na reportera z miejsca zdarzenia, poinformowała, że ​​czterech cywilów zginęło w nalotach artyleryjskich na kontrolowane przez Rosję miasto Donieck.

Rosyjska agencja informacyjna poinformowała o zamachu bombowym na parking w dzielnicy Kalininsky miasta. Miasto znajduje się pod kontrolą ukraińskich separatystów od 2014 roku, ale pozostaje blisko linii frontu wojny Rosji z Ukrainą i regularnie jest ostrzeliwane przez siły ukraińskie.

Andy’ego Gregory’ego6 kwietnia 2023 16:55

1680794291

Kreml wyraża możliwość rosyjskich gwarancji bezpieczeństwa dla Białorusi

Według agencji Interfax rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że Rosja powinna rozważyć udzielenie Białorusi gwarancji bezpieczeństwa.

Pieskow powiedział dziennikarzom, odpowiadając na pytania dotyczące wizyty prezydenta Aleksandra Łukaszenki w Moskwie.

Andy’ego Gregory’ego6 kwietnia 2023 16:18

1680793145

W dzisiejszych rozmowach Putin i Łukaszenka nie rozmawiali o przekazaniu Białorusi broni jądrowej

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że w czwartkowych rozmowach Władimir Putin i Aleksander Łukaszenka nie rozmawiali o planach rozmieszczenia rosyjskiej strategicznej broni jądrowej na Białorusi.

„Nie jestem w stanie powiedzieć, jak dużo o tym dyskutowano we wczorajszej rozmowie. Rozmowa była naprawdę bardzo długa, przebiegła dobrze po północy. Dzisiaj nie było o tym mowy” – powiedział dziennikarzom agencja informacyjna Interfax, cytując Pieskowa.

Plany to pierwszy raz, kiedy Rosja powiedziała, że ​​rozmieści broń nuklearną na terytorium innego kraju od zakończenia zimnej wojny trzy dekady temu.

Pieskow powiedział, że rozmieszczenie amerykańskiej broni jądrowej w bazach w Europie niepokoi Federację Rosyjską, dodając, że Rosja „odpowiednio” odpowie na te wyzwania.

Andy’ego Gregory’ego6 kwietnia 2023 15:59

1680787764

Łukaszenka grozi, że Białoruś i Rosja „w razie potrzeby” wykorzystają wszystko, co mamy, by chronić nasze kraje

W drugim dniu wizyty prezydenta Białorusi w Moskwie Władimir Putin i Alaksandr Łukaszenka rozmawiali o rozszerzeniu współpracy gospodarczej i zacieśnieniu więzi obronnych, w tym o planie rozmieszczenia rosyjskiej broni jądrowej na Białorusi.

W przemówieniu otwierającym czwartkowe rozmowy na Kremlu, w których brali udział wysocy urzędnicy, po środowym spotkaniu jeden na jednego obu prezydentów, Łukaszenka ostrzegł, że „w razie potrzeby użyjemy wszystkiego, co krajów i ludzi”.

„Nikogo nie szantażujemy. Tak będzie”.

Białoruski przywódca zwrócił uwagę na znaczenie ścisłej współpracy w dziedzinie obronności i podkreślił, że białoruskie fabryki rozwinęły specjalistyczną wiedzę, aby zastąpić zachodnie firmy jako źródło komponentów elektronicznych do rosyjskiej broni.

„W przeszłości orientowaliśmy się na Zachód, ale teraz zdaliśmy sobie sprawę, że to nie są nasi przyjaciele i musimy to wszystko wyprodukować sami” – powiedział Łukaszenka.

Andy’ego Gregory’ego6 kwietnia 2023 14:29

1680787239

Von der Leyen mówi, że zachęcała Xi do skontaktowania się z Zełenskim

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że ​​zachęcała chińskiego Xi Jinpinga do kontaktu z Wołodymyrem Zełenskim podczas ich rozmów w ramach jej wizyty w Pekinie.

Pani von der Leyen odpowiadała na pytanie dziennikarzy, czy realne jest wywieranie przez Chiny presji na Władimira Putina, by zakończył wojnę na Ukrainie.

Ludovic Marin/Pool Zdjęcie za pośrednictwem AP

(AP)

Andy’ego Gregory’ego6 kwietnia 2023 14:20

1680784091

Pełny raport: Macron mówi, że świat liczy na to, że Chiny „uczynią Rosję zrozumiałą”

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że po spotkaniu obu przywódców w Pekinie „może liczyć na to, że Chiny” dojdą do porozumienia z Rosją i doprowadzą wszystkich do stołu negocjacyjnego.

„Rosyjska agresja na Ukrainie zadała cios stabilności (międzynarodowej)” – powiedział Macron chińskiemu prezydentowi Xi Jinpingowi. Powiedział: „Wiem, że mogę na was liczyć, że przywrócicie Rosji rozsądek i wszystkich usiądziecie przy stole negocjacyjnym”.

Prezydent Francji przebywa obecnie z trzydniową wspólną wizytą w Pekinie w towarzystwie przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.

mój kolega Stuti Mishra Ma pełny raport:

Andy’ego Gregory’ego6 kwietnia 2023 13:28

1680782351

Szef Wagner mówi, że nic nie wskazuje na to, by Bakhmut opuszczał Ukrainę

Jewgienij Prigożyn, dowódca rosyjskiej prywatnej milicji Wagnera, ostrzegł, że siły ukraińskie nie opuszczą miasta Bachmut i że jego armia potrzebuje większego wsparcia z Moskwy, zanim spróbuje posunąć się dalej.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podniósł perspektywę wycofania się z miasta, mówiąc w środę, że Kijów podejmie „odpowiednie” decyzje, jeśli jego siły zaryzykują okrążenie przez siły rosyjskie.

Siły Wagnera prowadzą bitwę o miasto, która stała się najbardziej krwawą z 13-miesięcznej wojny, a minister obrony Siergiej Szojgu powiedział, że zdobycie go otworzy pole bitwy i pozwoli Rosji posunąć się dalej na wschodnią Ukrainę.

Ale Jewgienij Prigożyn, który w ostatnich miesiącach oskarżył rosyjskich przywódców wojskowych o nieskuteczność graniczącą ze zdradą, powiedział, że jest to jeszcze bardzo odległe. „Trzeba jasno powiedzieć, że wróg nigdzie się nie wybiera” – powiedział na swoim kanale Telegram.

Powiedział, że siły ukraińskie zorganizowały silną obronę wewnątrz miasta, zwłaszcza wzdłuż torów kolejowych i w wysokich budynkach na zachodzie miasta, a jeśli wycofają się, zajmą nowe pozycje na obrzeżach i w Chasev Yar na zachodzie . . „Dlatego, moim zdaniem, nie ma teraz mowy o żadnym ataku”.

Ukraiński personel serwisowy pracuje w okopach na linii frontu w Bakhmut

(Reuters/Kai Pfaffenbach)

Andy’ego Gregory’ego6 kwietnia 2023 12:59