Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Najnowsze wiadomości z wojny na Ukrainie: USA udostępniają materiał filmowy rosyjskiego odrzutowca „zrzucającego paliwo” na drona

Moment zderzenia rosyjskiego samolotu z amerykańskim dronem

Pentagon udostępnił materiał filmowy, który opisał jako rosyjski samolot wykonujący niebezpieczne przechwycenie drona zwiadowczego Sił Powietrznych USA w międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad Morzem Czarnym.

Pentagon powiedział, że 42-sekundowe wideo, opublikowane w czwartek, pokazuje rosyjski Su-27 zbliżający się z tyłu drona MQ-9 i zaczynający wypluwać paliwo, gdy przelatuje obok.

Amerykańscy urzędnicy powiedzieli CNN, że siły rosyjskie dotarły w środę na miejsce zestrzelonego drona zwiadowczego na Morzu Czarnym, ponieważ Kreml obiecał wydobyć go z głębokich wód około 70 mil od Krymu.

W osobnym incydencie Królewskie Siły Powietrzne i niemieckie myśliwce przechwyciły rosyjski samolot w pobliżu estońskiej przestrzeni powietrznej podczas pierwszych wspólnych ćwiczeń obu sojuszników z NATO.

Brytyjskie i niemieckie odrzutowce Typhoon zostały we wtorek zdezorientowane, gdy rosyjski samolot tankujący powietrze-powietrze nie skontaktował się z estońską kontrolą ruchu lotniczego.

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii podkreśliło „rutynowy” charakter misji, ale odbywa się ona w okresie napięć między Zachodem a Rosją w związku z inwazją na Ukrainę.

16789 63138

Film przedstawiający moment zderzenia rosyjskiego myśliwca z amerykańskim dronem

Wojsko USA powiedziało, że dwa rosyjskie Su-27 przechwyciły drona MQ-9 Reaper w międzynarodowej przestrzeni powietrznej, zanim jeden z nich uderzył w śmigło samolotu, co skłoniło siły amerykańskie do zestrzelenia go.

Rosja zaprzeczyła zaangażowaniu, a wysoki urzędnik nazwał incydent „prowokacją”.

mój kolega Thomasa Kingsleya Ma tę wstrząsającą historię:

Emily Atkinson16 marca 2023 10:38

1679011500

Najnowszy incydent z amerykańskim dronem

  • W 40-sekundowym filmie rosyjski myśliwiec Su-27 zbliża się do drona i zrzuca w pobliżu to, co według urzędników amerykańskich jest paliwem do silników odrzutowych, najwyraźniej próbując zaszkodzić amerykańskiemu odrzutowcowi podczas lotu nad Morzem Czarnym.
  • Pokazuje również utratę transmisji wideo po drugim przelocie rosyjskiego samolotu.
  • Rosja zaprzeczyła jakiejkolwiek kolizji i powiedziała, że ​​samolot rozbił się po wykonaniu „ostrych manewrów” po „prowokacyjnym” locie w pobliżu rosyjskiej przestrzeni powietrznej w pobliżu Krymu.
  • Biały Dom powiedział, że materiał filmowy pokazuje, że Rosja kłamała na temat tego, co się stało. „Kiedy patrzy się na to wideo, widać wyraźnie, że myśliwiec uderzył w naszego drona” – powiedział rzecznik Białego Domu John Kirby.
READ  Hannah Goslar, dziewczyna Anne Frank i ocalałej z Holokaustu, umiera w wieku 93 lat | całopalenie

(AP)

Sam Rkenh17 marca 2023 00:05

1679007614

Stany Zjednoczone są „przekonane, że w ruinach nie ma nic wartościowego”

Władimir Putin argumentuje, że dostarczając broń Ukrainie i dzieląc się informacjami wywiadowczymi z Kijowem, Stany Zjednoczone i ich sojusznicy aktywnie zaangażowali się w trwającą już 13 miesięcy wojnę.

Nikołaj Patruszew, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Rosji, powiedział w środę, że zostanie podjęta próba odzyskania wraku drona.

Amerykańscy urzędnicy wyrazili przekonanie, że z drona nie pozostanie nic o wartości wojskowej, nawet jeśli Rosja odzyska wrak.

Pozostawili otwartą możliwość próby odzyskania części zestrzelonego samolotu o wartości 32 milionów dolarów, który, jak powiedzieli, rozbił się na wodach o głębokości od 4000 do 5000 stóp (1200 do 1500 metrów), mimo że Stany Zjednoczone nie mają żadnych statków w okolicy.

Rosja i państwa członkowskie NATO rutynowo przechwytują swoje samoloty bojowe, ale wtorkowy incydent był pierwszym od czasów zimnej wojny zestrzeleniem amerykańskiego samolotu podczas takiego starcia, co wzbudziło obawy, że może to zbliżyć Stany Zjednoczone i Rosję do bezpośredniego konfliktu.

Moskwa wielokrotnie wyrażała zaniepokojenie lotami amerykańskiego wywiadu w pobliżu Krymu, który Rosja przejęła od Ukrainy w 2014 roku i nielegalnie zaanektowała.

W środę wysocy rangą dowódcy armii i obrony USA i Rosji mówili o zniszczeniu drona, potwierdzając powagę zdarzenia.

Rozmowy między sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem a rosyjskim ministrem obrony Siergiejem Szojgu, a także między przewodniczącym Kolegium Połączonych Szefów Sztabów gen. Markiem Milleyem a szefem rosyjskiego Sztabu Generalnego gen. Walerijem Gierasimowem były pierwszy od października

Sam Rkenh16 marca 2023 23:00

1679004000

Stany Zjednoczone przyjęły bardziej dyplomatyczny ton w związku z incydentem z dronem

Administracja Bidena opublikowała w czwartek wideo przedstawiające rosyjski myśliwiec wylewający paliwo na samolot obserwacyjny Sił Powietrznych USA, gdy Stany Zjednoczone starały się pociągnąć Rosję do odpowiedzialności za zderzenie, które rozbiło drona na Morzu Czarnym, bez eskalacji już naładowanych napięć z Kremlem.

Tymczasem Polska oświadczyła, że ​​przekazuje Ukrainie dziesiątki myśliwców MiG-29, stając się pierwszym członkiem NATO, który spełnił coraz bardziej naglące prośby Kijowa o samoloty bojowe.

Pentagon powiedział, że 42-sekundowy kolorowy materiał odtajniony przez wojsko USA pokazuje rosyjski Su-27 zbliżający się z tyłu drona MQ-9 Reaper i strzelający paliwem, gdy go mijał. Wydaje się, że zrzucanie paliwa ma na celu oślepienie instrumentów optycznych drona, aby wypędzić go z obszaru.

Przy drugim podejściu ten sam samolot lub inny rosyjski Su-27, który blokował MQ-9, uderzył w śmigło drona, uszkadzając ostrze, według armii amerykańskiej, która powiedziała, że ​​następnie wyrzuciła samolot do morza.

Film nie pokazuje kolizji, chociaż widać uszkodzenie śmigła.

Rosja powiedziała, że ​​jej myśliwce nie trafiły w drona i twierdziła, że ​​dron spadł po wykonaniu ostrego manewru.

Wzywając Rosję do podjęcia „lekkomyślnych” działań, Biały Dom próbował znaleźć równowagę, aby uniknąć zaostrzenia napięć. Urzędnicy amerykańscy powiedzieli, że nie są w stanie ustalić, czy rosyjski pilot celowo uderzył w amerykańskiego drona i potwierdzili, że linie komunikacyjne z Moskwą pozostają otwarte.

„Nie mogę wskazać tego filmu i powiedzieć, że jest to celowa próba eskalacji lub … konkretnej materializacji kłamliwego twierdzenia Putina, że ​​chodzi o Zachód kontra Rosja” – powiedział John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu. Wielokrotnie dawaliśmy do zrozumienia, że ​​nie dążymy do konfliktu z Rosją.

Sam Rkenh16 marca 2023 22:00

1679000433

Putin kpi z oferty rzepy dla Brytyjczyków, ponieważ zachodnie sankcje wobec Rosji „zawodzą”

Putin powiedział w przemówieniu do liderów biznesu, że zachodni analitycy przewidywali, że rosyjskie półki sklepowe opustoszeją, a usługi załamią się w wyniku sankcji.

„Życie ma inne pomysły” – powiedział. Same kraje zachodnie borykały się z tymi samymi problemami. Doszło do tego, że ich przywódcy sugerują, aby obywatele przestawili się na jarmuż zamiast sałaty lub pomidorów”.

Sam Rkenh16 marca 2023 21:00

1678997733

Zełenski rozmawia z Sunakiem

Rzeczniczka Downing Street powiedziała: „Premier rozmawiał dziś po południu z prezydentem Zelenki.

Prezydent został poinformowany o najnowszych wydarzeniach w Bachmucie, a przywódcy omówili imponującą obronę miasta przez Siły Zbrojne Ukrainy. Obaj przywódcy oddali hołd odwadze wszystkich broniących regionu.

Premier przypomniał swoje rozmowy z francuskimi, amerykańskimi i australijskimi odpowiednikami w ostatnich dniach i powiedział, że Wielka Brytania nadal ściśle współpracuje z sojusznikami, aby zapewnić Ukrainie niezbędny sprzęt obronny.

Dodał, że dla Ukrainy kluczowe jest posiadanie zdolności do jak najszybszej zmiany równania pola walki i aktualizowanie informacji o dostarczeniu większej brytyjskiej pomocy wojskowej.

Omawiając trwające szkolenie sił ukraińskich w Wielkiej Brytanii, premier powiedział, że piechota morska jest dziś na ćwiczeniach w Wielkiej Brytanii, a obaj przywódcy zgodzili się, że dodanie sił francuskich do tego programu szkoleniowego pomogłoby Ukrainie uzyskać dodatkową przewagę na polu bitwy.

„Przywódcy zgodzili się pozostać w bliskim kontakcie”.

(ROCZNIE)

Sam Rkenh16 marca 2023 20:15

1678995333

Jedna osoba zginęła w pożarze, którego celem był budynek rosyjskiej agencji szpiegowskiej 40 mil od Ukrainy

Jedna osoba zginęła w pożarze budynku używanego przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa Rosji w czwartek w mieście położonym zaledwie 43 mile od granicy z Ukrainą.

Rosyjskie media państwowe, powołując się na lokalne służby ratunkowe, poinformowały, że w pożarze w Rostowie ranne zostały dwie osoby.

Nagrania opublikowane w mediach społecznościowych zdawały się pokazywać pożar obejmujący części budynku, który należy do Regionalnego Oddziału Straży Granicznej Federalnej Służby Bezpieczeństwa, z gęstymi pióropuszami dymu kłębiącymi się nad miastem.

(EPA)

Sam Rkenh16 marca 2023 19:35

1678993218

Świadek: Jeden zabity po eksplozji w budynku rosyjskiej agencji szpiegowskiej 75 mil od Ukrainy

Jedna osoba zginęła po wybuchu w budynku rosyjskiej agencji szpiegowskiej 75 mil od Ukrainy

Emily Atkinson16 marca 2023 19:00

1678991418

ICYMI | Prezydent Wielkiej Brytanii dowcipnie mówi walczącej Mołdawii: „Nie jesteś sam”

Emily Atkinson16 marca 2023 18:30

1678989618

W budynku Rosyjskiej Służby Bezpieczeństwa w Rostowie wybuchł pożar

Dzisiaj zapalił się budynek używany przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa Rosji w mieście Rostów na południu Rosji, położonym około 70 kilometrów (43 mil) od granicy z Ukrainą.

Rosyjskie media państwowe, powołując się na lokalne służby ratunkowe, poinformowały, że jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne.

(Agencja Anadolu za pośrednictwem Getty Images)

Według doniesień medialnych budynek należał do oddziału patrolu granicy terytorialnej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB).

Nagrania wideo opublikowane w mediach społecznościowych zdawały się pokazywać pożary ogarniające części budynku, a kolumny gęstego dymu kłębiące się w miejskim niebie.

(EPA)

Emily Atkinson16 marca 2023 18:00