Ukraina wprowadzi w środę, do czasu zatwierdzenia przez parlament, ogólnokrajowy stan wyjątkowy, który obejmuje dodatkowe środki bezpieczeństwa i inspekcje w obawie, że Rosja przygotowuje się do głębszej inwazji na kraj.
We wszystkich regionach naszego kraju, z wyjątkiem regionów Doniecka i Ługańska [which are designated as a war zone]„Wprowadzony zostanie stan wyjątkowy” – powiedział Ołeksij Daniłow, szef ukraińskiego bezpieczeństwa narodowego, podczas briefingu medialnego po zatwierdzeniu decyzji przez Radę Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy. Stan wyjątkowy, który początkowo będzie trwał 30 dni, ma zostać zatwierdzony w głosowaniu parlamentarnym w środę.
W regionach Doniecka i Ługańska istnieje oddzielny system. . . który niestety ma miejsce od 2014 roku, „kiedy Rosja zaanektowała Krym do kraju i wywołała separatystyczną wojnę zastępczą we wschodnich regionach” – dodał Daniłow.
Z wyjątkiem stanu wojennego, który zobowiązywałby armię prezydenta Wołodymyra Zełenskiego za wszystkie decyzje, stan wyjątkowy pozwala na realizację działań przez specjalne komisje złożone z rządu centralnego i władz regionalnych.
Takie środki obejmowałyby „wzmocnienie bezpieczeństwa miejsc publicznych i miejsc o kluczowym znaczeniu dla społeczeństwa” – powiedział Daniłow.
Może to obejmować ograniczenia ruchu i dodatkowe inspekcje transportowe. „Może to obejmować przeszukiwanie dokumentów osób” – powiedział Daniłow.
Środki, według Daniłowa, będą stosowane w sposób wyrachowany, z zaostrzonymi restrykcjami i kontrolami w regionach graniczących z Rosją i Białorusią, a także na okupowanym Krymie i separatystycznych regionach wschodnich.
„Zapalony komunikator. Specjalista od internetu. Czytelnik przez całe życie. Ekstremalny fanatyk telewizyjny. Muzykolik.”
More Stories
Aleksiej Nawalny: „Nie ma ciała dla ciała” podczas przygotowań rodziny do pogrzebu
Kto zastąpi Mitcha McConnella na stanowisku przywódcy Partii Republikańskiej w Senacie?
Ukraina zestrzeliła dwa kolejne rosyjskie bombowce