Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Najnowsze wiadomości z Rosji i Ukrainy: Zełenski mówi, że jego kraj jest „gotowy do pokoju” podczas wizyty Chersonia

Prezydent Zełenski odwiedza wyzwolone miasto Chersoń

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że jego kraj jest „gotowy do pokoju”, kiedy odwiedził Chersoń i przemawiał dziś do tamtejszych żołnierzy.

Jego przybycie następuje kilka dni po tym, jak po miesiącach okupacji siły rosyjskie zostały zmuszone do wycofania się z południowego miasta.

„Idziemy do przodu” – powiedział żołnierzom, którzy stali w szyku przed budynkiem administracji na głównym placu miasta. „Jesteśmy gotowi na pokój i pokój dla całego naszego kraju”.

Zełenski podziękował NATO i innym sojusznikom za wsparcie w wojnie z Rosją i powiedział, że dostawa amerykańskich rakiet artyleryjskich wysokiej mobilności (HIMARS) zrobiła dużą różnicę w Kijowie.

„Jestem naprawdę szczęśliwy, z reakcji ludzi można powiedzieć, że ich reakcja nie jest sfabrykowana” – powiedział w uwagach, które zobaczył reporter Reutera w Chersoniu.

Pomimo wiwatujących dziś rano tłumów, prezydent ogłosił w niedzielę wieczorem, że rosyjscy żołnierze popełnili ponad 400 zbrodni wojennych podczas ucieczki z Chersoniu.

1668421445

Schultz: Konsensus G20 w sprawie wojny na Ukrainie będzie „trudną drogą”

Kanclerz Niemiec Olaf Schulz powiedział w poniedziałek, że na spotkaniu G20 w Indonezji pod koniec tego tygodnia trudno będzie wypracować jednoznaczne oświadczenie w sprawie problemów globalnych i wojny na Ukrainie.

„Ciężko pracujemy, aby zapewnić nie tylko jasne i ważne oświadczenia we wszystkich sprawach, które mają wspólny wpływ na świat… ale także w kwestiach pokoju i konsekwencji agresywnej wojny Rosji na Ukrainie” – powiedział podczas wspólnej prasy. konferencja z premierem Singapuru Lee Hsien Loongiem.

Maryam Zakir Hussain14 listopada 2022 10:24

1668420474

Urzędnicy rosyjscy i amerykańscy prowadzą rozmowy w Turcji – Kommiersant

Rosyjscy i amerykańscy urzędnicy prowadzili rozmowy w tureckiej stolicy Ankarze, podała w poniedziałek rosyjska gazeta Kommersant, powołując się na źródło.

Kommiersant poinformował, że w skład rosyjskiej delegacji wchodzi Siergiej Naryszkin, szef rosyjskiej agencji wywiadowczej SWR.

Reuters nie mógł samodzielnie zweryfikować raportu.

Maryam Zakir Hussain14 listopada 2022 10:07

1668419232

Prezydent Ukrainy przemawia do wojsk w Chersoniu

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził Chersoń i przemawiał tam do wojska w poniedziałek, kilka dni po tym, jak po miesiącach okupacji siły rosyjskie zostały zmuszone do wycofania się z południowego miasta.

„Idziemy do przodu” – powiedział żołnierzom, którzy stali w szyku przed budynkiem administracji na głównym placu miasta. „Jesteśmy gotowi na pokój i pokój dla całego naszego kraju”.

Zełenski podziękował NATO i innym sojusznikom za wsparcie w wojnie z Rosją i powiedział, że dostawa amerykańskich rakiet artyleryjskich wysokiej mobilności (HIMARS) zrobiła dużą różnicę w Kijowie.

Na głównym placu gromadzą się rodzice z dziećmi, niektóre wózki pchające. Niektórzy wymachiwali ukraińskimi flagami, inni powiesili flagę na ramionach.

„Jestem naprawdę szczęśliwy, z reakcji ludzi można powiedzieć, że ich reakcja nie jest sfabrykowana” – powiedział w uwagach, które zobaczył reporter Reutera w Chersoniu.

Zapytany o to, gdzie dalej mogą ruszyć siły ukraińskie, odpowiedział: „Nie Moskwa… Nie interesuje nas terytorium innego państwa”.

Kilka minut przed jego przybyciem w centrum Chersoniu słychać było ostrzał. Po tym, jak Zełenski skończył swoje przemówienie, nad miastem rozległo się kilka kolejnych eksplozji ognia artyleryjskiego.

Siły ukraińskie dotarły do ​​centrum Chersonia w piątek po tym, jak Rosja zrzekła się jedynej stolicy regionu, którą zdobyła od czasu inwazji Moskwy.

1668418875

Na zdjęciach: Zełenski odwiedza wyzwolony Chersoń

Prezydent Wołodymyr Zełenski przebywa w wyzwolonym Chersoniu, gdzie witają go namiętne tłumy.

(Reuters)

(Reuters)

(Reuters)

Maryam Zakir Hussain14 listopada 2022 09:41

1668417010

Wizyty prezydenta Ukrainy w wyzwolonym Chersoniu i podziękowania sojusznikom za ich wsparcie

Prezydent Wołodymyr Zełenski odwiedził Chersoń w poniedziałek, powiedział świadek Reutera, kilka dni po wycofaniu się rosyjskich sił z południowego miasta Ukrainy po miesiącach okupacji.

„Idziemy do przodu” – powiedział żołnierzom. „Jesteśmy gotowi na pokój i pokój dla całego naszego kraju”.

Podziękował NATO i innym sojusznikom za wsparcie w wojnie z Rosją.

(AFP za pośrednictwem Getty Images)

Maryam Zakir Hussain14 listopada 2022 09:10

1668415439

Rosyjscy żołnierze podczas odwrotu plądrują i okradają Chersoń

Ministerstwo Obrony Ukrainy twierdziło, że rosyjskie siły uciekające z Chersoniu „ukradły wszystko” podczas odwrotu, w tym szopa pracza z zoo.

W zamieszczonym na Twitterze filmie pokazującym, jak rosyjski żołnierz wkłada szopy pracze do klatki, ministerstwo napisało: „Okupanci ukradli Chersoniu wszystko: obrazy z galerii sztuki, antyki z muzeów, historyczne rękopisy z bibliotek. Ale ich najcenniejszym łupem był szop pracz ukradli z zoo. Ukradnij szopa, a umrzesz.”

Maryam Zakir Hussain14 listopada 2022 08:43

1668414919

Prezydent Ukrainy oskarża Rosję o „okrucieństwa” w Chersoniu

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oskarża siły rosyjskie o popełnienie „tych samych okrucieństw, które popełniono w innych częściach naszego kraju”, zanim zostały zmuszone do wycofania się ze strategicznego południowego miasta Chersoniu i wokół niego.

„Śledczy udokumentowali już ponad 400 rosyjskich zbrodni wojennych, a ciała cywilów i personelu wojskowego zostały znalezione” – powiedział Zełenski w swoim wieczornym wystąpieniu wideo w niedzielę, nie wyjaśniając.

„W obwodzie chersońskim armia rosyjska pozostawiła po sobie te same okrucieństwa, które miały miejsce w innych regionach naszego kraju” – powiedział. Odnajdziemy każdego zabójcę i postawimy przed sądem. Bez wątpienia.”

Koniec rosyjskiej okupacji Chersonia, która trwała osiem miesięcy, wywołał dni świętowania, ale także ujawnił kryzys humanitarny, w którym mieszkańcy żyli bez elektryczności i wody oraz brakowało żywności i lekarstw.

Rosja nadal kontroluje około 70% szerszego regionu Chersoniu, a Zełenski powiedział, że są przetrzymywani rosyjscy żołnierze, którzy zostali pozostawieni, gdy ich przywódcy wojskowi opuścili miasto w zeszłym tygodniu.

Mówił też, znowu bez szczegółów, o „neutralizowaniu sabotażystów”. Ukraińska policja wezwała mieszkańców do pomocy w identyfikacji osób współpracujących z siłami rosyjskimi.

Maryam Zakir Hussain14 listopada 2022 08:35

1668413007

Szef dyplomacji UE powiedział, że decyzja o negocjacjach z Rosją należy do Ukrainy

Szef dyplomacji Unii Europejskiej powiedział w poniedziałek, że decyzja o rozpoczęciu negocjacji z Rosją należy do Ukrainy, komentując spekulacje, że Zachód może skłonić Kijów do rozpoczęcia rozmów z Moskwą.

Ukraina zdecyduje, co zrobić. Naszym obowiązkiem jest ich wspierać – powiedział Josep Borrell, koordynator polityki zagranicznej Unii Europejskiej, po przybyciu na spotkanie ministrów spraw zagranicznych bloku w Brukseli.

Maryam Zakir Hussain14 listopada 2022 08:03

1668412105

FM mówi, że premier zmierzy się z każdym przedstawicielem Moskwy na szczycie G20

Sekretarz Stanu James Cleverly powiedział Sky News Aby Rishi Sunak zmierzył się z jakimkolwiek rosyjskim przedstawicielem na szczycie G-20, wykluczając możliwość normalizacji stosunków Wielkiej Brytanii z Rosją.

Maryam Zakir Hussain14 listopada 2022 07:48

1668410865

Yellen mówi, że USA nakładają sankcje na rosyjską sieć zaopatrzenia wojskowego

Sekretarz skarbu USA Janet Yellen powiedziała, że ​​Stany Zjednoczone nałożą nowe sankcje na ponadnarodową sieć osób i firm, które zaopatrują się w technologie wojskowe na potrzeby rosyjskiego wysiłku wojennego na Ukrainie.

Yellen powiedziała dziennikarzom na uboczu szczytu G20 na Bali, że sankcje objęłyby 14 osób i 28 podmiotów, w tym pomocników finansowych, ale odmówiła podania szczegółów ich miejsca pobytu. Dodała, że ​​ogłoszenie ma nastąpić później w poniedziałek.

„Jest to część naszych większych wysiłków, aby zakłócić rosyjski wysiłek wojenny i odmówić potrzebnego sprzętu poprzez sankcje i kontrolę eksportu”, powiedziała Yellen dziennikarzom.

Maryam Zakir Hussain14 listopada 2022 07:27