Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Najnowsze wiadomości z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba: NASA znajduje swoją pierwszą planetę — i jest bardzo podobna do Ziemi

Najnowsze wiadomości z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba: NASA znajduje swoją pierwszą planetę — i jest bardzo podobna do Ziemi

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba NASA znalazł swoją pierwszą planetę – i wygląda bardzo podobnie do Ziemi.

Mówią, że planeta jest mniej więcej tej samej wielkości co nasza, a dokładność JWST oznacza, że ​​naukowcy mogą być bardzo pewni swoich obserwacji.

Oczekuje się, że będzie to dopiero początek grupy planet znalezionych przez nowy teleskop kosmiczny NASA. Co więcej, będzie w stanie zobaczyć te planety znacznie dokładniej niż kiedykolwiek wcześniej, jako jedyny teleskop zdolny do rozpoznania atmosfer odległych planet.

Na razie naukowcom udało się jedynie ustalić, co tam jest Nie obecne w atmosferze planety. Nie może mieć na przykład gęstej atmosfery zdominowanej przez metan, podobnej do tej na Tytanie, księżycu Saturna.

Naukowcy mają nadzieję, że z biegiem czasu będą w stanie lepiej scharakteryzować atmosferę odległej planety. Ale wyniki pokazują również wykorzystanie JWST do badania innych planet – z wieloma innymi odkryciami oczekiwanymi w następnych tygodniach i miesiącach.

„Te pierwsze wyniki obserwacji skalistej planety wielkości Ziemi otwierają wiele przyszłych możliwości badania atmosfer planet skalistych za pomocą Webba” — zgodził się Mark Clampin, dyrektor Wydziału Astrofizyki w Kwaterze Głównej NASA w Waszyngtonie.

„Webb zbliża nas coraz bardziej do nowego zrozumienia światów podobnych do Ziemi poza Układem Słonecznym, a misja jest wciąż w powijakach”.

Planeta nazywa się LHS 475 b i znajduje się 41 lat świetlnych stąd, w konstelacji Oktanów. Wzmianka o tym została po raz pierwszy zauważona w danych z satelity NASA Transiting Exoplanet Survey Satellite lub TESS, ale JWST szybko ją zobaczył i potwierdził.

Wciąż wiele nie wiadomo o świecie. Ale wczesne obserwacje potwierdziły pewne szczegóły na jego temat: jego średnica wynosi 99 procent średnicy Ziemi i jest tylko o kilkaset stopni większa niż nasza.

READ  NASA odracza zaostrzenie osłony przeciwsłonecznej Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba, aby zbadać system energetyczny

Te małe, skaliste planety pozostawały nieuchwytne, ponieważ ich niewielkie rozmiary wymagały potężnych instrumentów, aby je zobaczyć. Jednak nowe odkrycia wskazują, że zwiększona siła JWST pozwoli na stosunkowo łatwe dostrzeżenie go dzięki nowej technologii.

„Potwierdzenie tej skalistej planety podkreśla precyzję instrumentów misji” – powiedział Kevin Stephenson z Johns Hopkins University, który pomagał kierować pracami. „A to tylko pierwsze z wielu odkryć, których dokona”.