Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Najnowsze plany papieża Franciszka podsycają pogłoski o rezygnacji |  Papież Franciszek

Najnowsze plany papieża Franciszka podsycają pogłoski o rezygnacji | Papież Franciszek

Od początku maja krążą pogłoski, że Papież Franciszek Jego odejście na emeryturę mogło być podsycone zapowiedzią, że weźmie udział w uczcie zainicjowanej przez XIII-wiecznego papieża, który sam zrezygnował.

Spekulacje, że 85-latek może pójść w ślady swojego poprzednika Benedykta XVI i ustąpić, pojawiły się na początku maja, kiedy wystąpił publicznie. na wózku inwalidzkim Po raz pierwszy po drobnym zabiegu chirurgicznym w leczeniu bólu kolana.

Nabrał rozmachu, gdy 27 sierpnia podjął nadzwyczajną decyzję, by gościć Consleya w celu powołania nowych kardynałów, z których niektórzy będą mogli wybrać następcę papieża na następnym konklawe.

Następnego dnia Franciszek uda się do L’Aquili, miasta Abruzzo zniszczonego przez trzęsienie ziemi w 2009 roku, na festiwal Perdonanza Celestiniana, gdzie odwiedzi katedrę, w której znajduje się grób Celestyna V, pustelnika papieża, który zrezygnował. 1294 Już po pięciu miesiącach w pracy. Benedykt odwiedził również cmentarz w 2009 r., pozostawiając skradziony wrak, co niektórzy komentatorzy uznali za symboliczny gest przed jego rezygnacją, która miała miejsce w 2013 r.

„To takie dziwne mieć consoar w sierpniu i nie ma powodu, aby go nazywać [event] „Trzy miesiące temu przeniósł się do L’Aquila w samym środku” – powiedział Robert Meekins, wydawca angielskiego wydania katolickiego dziennika La Croix.

Po tygodniu soboru papież spotka się z kardynałami, aby poinformować ich o swoich reformach w administracji centralnej Watykanu, w tym o ograniczeniu kadencji watykańskich foteli urzędniczych i umożliwieniu kobietom zajmowania takich stanowisk.

„Myślę, że będzie kolejne ogłoszenie: może nie być, że zamierza zrezygnować, ale myślę, że to bardzo dobra możliwość” – dodał McCains.

Zapisz się do pierwszego wydania, naszego bezpłatnego codziennego biuletynu – codziennie rano o 7 rano GMT

Na początku swojej papieskiej roli Franciszek powiedział, że chciałby, aby rezygnacja papieża stała się naturalną, a w 2015 roku stwierdził, że czuł, iż jego pontyfikat będzie krótki, określając decyzję Benedykta o ustąpieniu jako „odważną”.

Benedykt, który wybrał miano papieża emeryta Benedykta XVI zamiast powrotu do Josepha Ratzingera, miał 85 lat w chwili swojej rezygnacji.

„Jest tu dużo symboliki i widzę to [the speculation] Z odrobiną sarkazmu – powiedział w rozmowie z National Catholic Reporter Christopher White, watykański korespondent National Catholic Reporter – „Nie sądzę, aby Franciszek chciał dwóch emerytowanych papieży w tle. Nieumyślnie lub nieumyślnie obecność papy w nieokreślonej roli była źródłem sporadycznych bólów głowy dla Franciszka”.

White dodał, że jedną z rzeczy, które Francis chciałby zrobić, gdyby Benedykt umarł przed nim, było zreformowanie roli, jaką powinien odgrywać przechodzący na emeryturę papież. Papież prawdopodobnie będzie również chciał zobaczyć Synod wokół Synodu, dwuletniego procesu, który zakończy się ważnym szczytem w Watykanie w październiku 2023 roku.

„Jednak najważniejszą rzeczą, jakiej dowiedzieliśmy się o tym papieżu w ciągu ostatnich 10 lat, jest to, że nadal nas zaskakuje i wydaje się, że jest bardzo zadowolony z tego elementu zaskoczenia” – powiedział White.

READ  Starcia w Szanghaju jako protesty przeciwko nie-covidowej polityce Chin | Chiny