Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Najlepszy film o Harrym Potterze jest wreszcie emitowany w HBO Max

Niektórych dzieł sztuki nie trzeba przedstawiać. Niezależnie od tego, czy jesteś fanem, byłeś fanem, czy nigdy nie podałeś jej pory dnia, czasami wiesz, o co w tym wszystkim chodzi. Być może nigdy nie widziałeś Gwiezdnych Wojen, ale wiesz, że są to bitwy kosmiczne i miecze laserowe. Nawet jeśli nigdy nie czytałeś komiksu o Batmanie, wiesz, że koncentruje się na przebranym superbohaterze walczącym z przestępczością w ciemnym mieście.

Jest też Harry Potter. Millennium Test jako sprzedająca się na całym świecie seria książek i seria Hollywood, Harry Potter Zaszczepił miłość do literatury pokoleniom dzieci dzięki prostemu założeniu, złożonej narracji i teksturowanemu światu, który nie ma sobie równych we współczesnej kulturze popularnej.

Spotkanie kostiumowe Harry’ego Pottera na Comic-Con 2018 w San Diego.Grupa MediaNews / Orange County Zarejestruj się za pośrednictwem Getty Images / MediaNews Group / Getty Images

Podczas gdy autorka JK Rowling wyraziła szokujące reakcyjne opinie na temat osób transpłciowych, możemy być pocieszeni, że Rowling nie była zaangażowana w wszystko To sprawiło, że historia o Harrym Potterze była wyjątkowa.

Chociaż Rowling napisała i wiernie zredagowała każdą książkę z serii filmów o wartości 7 miliardów dolarów między 2001 a 2011 rokiem, nie podjęła po drodze każdej kreatywnej decyzji. Nie obsadzaliście aktorów, nie budowaliście grup, nie ustawialiście soczewek, nie szyliście kostiumów, nie tworzyliście muzyki ani nie montowaliście razem filmów. Przede wszystkim konsultant i producent tylko w dwóch ostatnich filmach (obie części z Harry Potter i Insygnia ŚmierciRowling była zaangażowana tylko do pewnego momentu.

Przy tak wygodnym dystansie możemy powiedzieć, że filmy o Harrym Potterze są nadal tak dobre, że w końcu są ponownie dostępne w HBO Max (były dostępne w momencie premiery, ale szybko zniknęły z powodu skomplikowanych umów licencyjnych). Jednak jeden w szczególności stoi nad innymi głową i ramionami: Harry Potter i Więzień Azkabanu, Od 2004.

We wszystkich ośmiu Filmy, czterech niezależnych reżyserów – Chris Columbus, Alfonso Cuaron, Mike Newell i David Yates – wnoszą do stołu coś wyjątkowego. To nie miało mieć miejsca w oryginale.

Columbus, jego największy film wcześniej Harry Potter Był rok 1990 Sam w domu, Miał wyreżyserować siedem filmów z tej serii (przed decyzją o podziale Insygnia Śmierci W dwóch częściach). Ponieważ jednak Columbus tęskniłby za swoją rosnącą rodziną, gdyby poświęcił się dziesięcioletniej produkcji filmowej, reżyser odszedł po 2002 roku. Komnata Tajemnic. Wtedy Warner Bros. Meksykański filmowiec Alfonso Cuarón przejmie kontrolę Więzień Azkabanu, Prawdopodobnie szczyt kreatywności dla Garncarz Filmy, które również stanowiły punkt zwrotny dla serii. Cuarón, a nie Columbus, był pierwszym, który wyreżyserował wpis w serialu, który z zainteresowaniem boryka się z całą epicką podróżą.

Wiele lat przed tym, jak Marvel, którego właścicielem jest Disney, porwał niezależnych filmowców, takich jak Taika Waititi i Chloé Zhao, do gry w ich wielomiliardowym pudełku z zabawkami, Harry Potter stworzył prototyp tego rurociągu, podpisując kontrakt z Cuarón. (Trzeba powiedzieć, że reżyser nie był również pierwszym wyborem studia, zamiast tego został wybrany po śmierci Kennetha Branagha i Guillermo del Toro.)

Alfonso Cuarón (z lewej) z obsadą Harry Potter i Więzień Azkabanu.Gregory Pace / FilmMagic / Getty Images

Cuarón nie był obcy Hollywood, ze zdjęciami takimi jak to zrobione w 1995 roku Mała Księżniczka I 1998 Wspaniałe oczekiwania Z tyłu, ale szybko stał się autorem zorientowanym na dorosłych i nie pasował łatwo do przebojowej przestrzeni rodzinnej. mimo że Mała Księżniczka To był popularny film rodzinny, Afrodyzjak z 2001 roku Twoja matka też Cuarón postawił go na bardziej dojrzałej ścieżce, która obejmowała później Dzieci mężczyzn (2006), powaga (2013) i Rzym (2018); Wszystkie potężne zdjęcia nie są dla dzieci.

READ  „The New Boy” zdobywa główną nagrodę na festiwalu Camerimage w Polsce

Ale w cudowny sposób zawiera również filmy Cuaróna Więzień Azkabanu, I to przekonujący zwrot zarówno dla reżysera, jak i serialu o Potterze, który przede wszystkim bada narastające nieszczęścia czarującego chłopca i jego przyjaciół. w Więzień Azkabanu, Nieuczciwy czarodziej o imieniu Syriusz Black (Gary Oldman) ucieka z więzienia świata czarodziejów i grozi, że zabije Harry’ego Pottera (Daniel Radcliffe) – a przynajmniej tak wszyscy myślą. Rozwiązanie tej historii nie ma znaczenia, jak opowiada ją Cuarón.

Odchodząc od aparatów fotograficznych Columbusa i jego oryginalnego projektu (który był wzorowy w pierwszych dwóch latach Pottera w Hogwarcie), Cuaron dostrzegł wartość w stworzeniu czegoś bardziej swobodnego i płynnego. Oprócz stale poruszającej się kamery, która stanie się specjalnością Cuarron (patrz: Dzieci mężczyzn I powaga), Zachęcał wszystkich aktorskich studentów do przebrania się i odejścia od dawnego, formalnego wyglądu.

Cuaron w Uwagi dotyczące produkcji filmowej. „Uczyłam się w angielskich szkołach i patrzyłam, jak dzieci ubierają swoje mundurki. Nie były takie same. Indywidualność każdego nastolatka odzwierciedlała się w sposobie noszenia mundurków. Poprosiłam więc wszystkie dzieci w filmie, aby nosiły swoje mundurki jakby ich rodziców tam nie było ”.

Więzień Azkabanu Był to pierwszy film, który pozwolił postaciom uwolnić się od surowego kostiumu Hogwartu.Warner Media

Film Cuaron wnosi odrobinę oryginalności do tego świata magii. Relatywnie mroczniejsza historia Więzień AzkabanuKoncentrując się na dorosłym przestępcy, który próbuje zabić młodego chłopca, jest to pierwszy prawdziwy krok Harry’ego w dorosłość. Pierwszy raz Harry PotterMagia wydaje się niebezpieczna i zdolna do wielkiego zła. To nie tylko wędrowcy i czarownice w spiczastych kapeluszach. Magia tego filmu ma swój cel i różnorodność, na przykład młotek, którego można użyć do zbudowania domu lub zmiażdżenia czaszki. Ta walka jest odczuwalna przez cały czas Więzień Azkabanu, Gdzie magia jest widoczna zarówno w sklepach z cukierkami, jak i w fajnym pociągu jadącym z dementorami.

READ  Ta wyjątkowa gra typu escape room to zaskakujące wyzwanie

Działa również jednoznacznie na energię hormonalną Więzień Azkabanu, Z trzema głównymi bohaterami – Harrym, Ronem i Hermioną – wchodzą w fizyczny kontakt i komunikują się ze sobą w krytycznych momentach. Ciągle pojawiają się w niegrzecznych kostiumach Hogwartu i / lub mugolskich ubraniach, które mogą sprawić, że znikną w tłumie w centrum handlowym. Pływająca kamera Cuaron dowodzi braku bezpieczeństwa i możliwości zakupu w tym coraz bardziej niebezpiecznym świecie, ponieważ reżyser i operator Michael Sirisen maluje chłodniejszy i stonowany odcień niż ciepłe odcienie Kamień czarnoksiężnika I Komnata Tajemnic.

Snape staje się zauważalnie bardziej złożony w tym rozdziale sagi o Harrym Potterze.Warner Media

Więzień Azkabanu Był jedynym Harrym Potterem Wyreżyserowany przez film Cuaron. Jego następcą został Mike Newell w 2005 roku Czara Ognia, Który symuluje styl wizualny Quarone, ale dodaje więcej studyjnego polerowania. Zanim David Yates przejął kontrolę nad ostatnim rozszerzeniem serii (począwszy od 2007 Zakon Feniksa), Było jasne, że Cuaron położył podwaliny pod rozwój serialu i ciągły sukces krytyczny i komercyjny.

Lubi Szybcy i wściekli I MCU, Harry Potter To seria filmów, która pozwoliła jej się rozwijać i zmieniać w czasie, odkrywając, co działa najlepiej, aby przenieść jej czarujący świat ze strony na ekran.

Wszystkie osiem filmów o Harrym Potterze będzie emitowanych w HBO Max w USA od 1 czerwca.