Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Najcieplejszy styczeń w historii Europy został okrzyknięty „najbardziej ekstremalnym wydarzeniem w historii Europy”.  Pogoda |  Aktualności

Najcieplejszy styczeń w historii Europy został okrzyknięty „najbardziej ekstremalnym wydarzeniem w historii Europy”. Pogoda | Aktualności

Według meteorologów co najmniej osiem krajów w Europie doświadczyło rekordowo wysokich temperatur, które są „prawie niespotykane”. Polska, Dania, Holandia, Czechy, Białoruś, Litwa i Łotwa znalazły się wśród krajów z najcieplejszym styczniowym dniem w historii.

Dane zostały zebrane przez Maximiliano Herrerę, klimatologa, który śledzi ekstremalne temperatury.

W Polsce sylwestrowa temperatura przekroczyła poprzednie maksima o ponad 5°C, ponieważ w Korbelowie słupek rtęci osiągnął 19°C.

Wioska zwykle doświadcza takich temperatur w miesiącach wiosennych, a średnia roczna w styczniu wynosi 1°C.

Meteorolog z biura meteorologicznego Alex Borgel powiedział o temperaturach w Polsce: „Ustanowiłem stary rekord i podniosłem go o ponad 5 st. C. To coś wyjątkowego.

„To było wyjątkowe w Wielkiej Brytanii w lipcu, kiedy rekord został pobity o prawie 2 ° C. Osiągnięcie tego poziomu do 5 ° C jest prawie niespotykane.”

Tymczasem temperatury w Javorniku w Czechach osiągnęły najwyższy poziom 19,6°C, pomimo średniej rocznej o tej porze roku wynoszącej 3°C.

Styczeń na Białorusi zwykle charakteryzuje się temperaturami bliskimi zera, ale w niedzielę w Wysokim Wiosce temperatura osiągnęła 16,4°C przy poprzednim rekordzie 4,5°C.

Meteorolog Scott Duncan powiedział: „Trudno jest teraz zrozumieć intensywność i zasięg ciepła w Europie.

Czytaj więcej: Książę Harry nazwał „niedorzecznym”, gdy ponownie atakuje swoją rodzinę

„Jednym z niebezpieczeństw związanych z niezwykłymi zimowymi upałami, takimi jak ten, jest to, że mogą one spowodować, że rośliny zaczną rosnąć wcześniej w ciągu roku, narażając je na mróz, co widzieliśmy, gdy większość francuskich zbiorów winogron została utracona w 2021 r.”

Tymczasem pan Herrera powiedział, że rekordowe temperatury można uznać za „najbardziej ekstremalne wydarzenie w historii Europy”.

Dodał: „Możemy powiedzieć, że po raz pierwszy ekstremalne warunki pogodowe nawet w Europie (pod względem ciepła) są podobne do ekstremów w Ameryce Północnej”.