Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Najbardziej pracowity tydzień w Zjednoczonych Emiratach Arabskich pod względem eksploracji kosmosu

Najbardziej pracowity tydzień w Zjednoczonych Emiratach Arabskich pod względem eksploracji kosmosu

Ten tydzień będzie najbardziej pracowity w programie kosmicznym Zjednoczonych Emiratów Arabskich, ponieważ statek kosmiczny Rashida ma wylądować na Księżycu, a astronauta z Emiratów wyrusza w spacer kosmiczny.

Jest to jedna z najbardziej historycznych i wymagających misji podjętych przez krajowych inżynierów, naukowców, badaczy i astronautów.

Czterokołowy, ważący 10 kg łazik Rosetta ma wylądować na powierzchni Księżyca na pokładzie japońskiego statku kosmicznego Hakuto-R Mission 1 o godzinie 20:40 GST 25 kwietnia.

Zaledwie trzy dni później Sultan Al Neyadi opuści Międzynarodową Stację Kosmiczną na sześcioipółgodzinny spacer kosmiczny.

Ma zostać pierwszym arabskim astronautą, który dokona tego wyczynu.

Lądowanie Rosetty na Księżycu

Inżynierowie z Emiratów w Centrum Kosmicznym Mohammeda bin Rashida przygotowują się do tego, co może być pierwszym arabskim statkiem kosmicznym na powierzchni innego ciała niebieskiego.

Łazik Rashid udał się na Księżyc i był bezpiecznie przechowywany w lądowniku Hakuto-R M1 firmy ispace przez pięć miesięcy.

We wtorek japoński statek kosmiczny podejmie próbę miękkiego lądowania na powierzchni Księżyca.

Jeśli się powiedzie, łazik Rashid zostanie wyniesiony na powierzchnię za pomocą pary mechanicznych ramion lądownika.

Ta przeglądarka nie obsługuje komponentu wideo.

Po kontroli stanu technicznego przeprowadzonej przez zdalnych inżynierów łazik rozpocznie 14-dniową misję naukową, obejmującą badanie geologii Księżyca, gleby i pyłu oraz robienie zdjęć.

ispace będzie transmitować wydarzenie na żywo w Tokio w Japonii w dniu lądowania na firmowym kanale YouTube.

Tylko Stany Zjednoczone, były Związek Radziecki i Chiny lądowały wcześniej na Księżycu.

Próby Indii i Izraela w 2019 roku nie powiodły się.

Lądowanie na Księżycu jest bardzo trudne, ponieważ Księżyc nie ma atmosfery, a do spowolnienia statku kosmicznego i bezpiecznego lądowania wymagane są złożone manewry.

Jeśli ispace się powiedzie, firma jako pierwsza zakończy prywatną misję na Księżyc.

READ  Statek towarowy Northrop Grumman Cygnus opuszcza stację kosmiczną, by przeprowadzić eksperyment na orbicie

Astronauta z Emiratów spacerujący w kosmosie

Innym godnym uwagi momentem dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest planowany na 28 kwietnia spacer kosmiczny dr Al Neyadiego.

Astronauta z Emiratów przybył na Międzynarodową Stację Kosmiczną 3 marca na sześciomiesięczną misję.

Czeka go teraz śmiała misja, ponieważ musi opuścić komfortową placówkę orbitalną i wypłynąć na morze, aby odzyskać część sprzętu komunikacyjnego.

I będzie spędzał czas poza stacją kosmiczną z kolegą z NASA, Stephenem Bowenem, który ma na swoim koncie już siedem spacerów kosmicznych.

Sześcioipółgodzinny lot kosmiczny będzie transmitowany na żywo na stronach internetowych NASA i MBRSC oraz w mediach społecznościowych.

Nagranie na żywo pokaże duet przywiązany do liny i trzymający się zewnętrznej części stacji w ogromnych rękawicach, gdy wykonują swoje zadanie.

Sonda Hope bada księżyc Marsa Deimos

Inżynierowie z Emiratów nadal zajmują się odkryciami sondy Hope.

Sonda weszła na orbitę Marsa 9 lutego 2021 roku i od tego czasu dokonała przełomowych odkryć, od tajemniczej zorzy polarnej w atmosferze planety po śledzenie ogromnych burz piaskowych.

Narodowy W lutym poinformowano, że sonda przeniosła się na nową orbitę wokół Marsa, aby zbadać jeden z małych księżyców planety.

Deimos, o promieniu zaledwie 6,2 km, jest mniejszym z dwóch księżyców krążących wokół Czerwonej Planety.

Pierwszy przelot Deimosa miał miejsce pod koniec stycznia, a gdy sonda zbliży się do punktu znajdującego się najbliżej Księżyca, wykona zdjęcia w wysokiej rozdzielczości.

Będzie również kontynuował badania warunków atmosferycznych na Marsie. Do tej pory zespół Emirates Mars Mission udostępnił sześć zestawów danych o Czerwonej Planecie, czyli ponad 1,7 terabajta.

Aktualizacja: 23 kwietnia 2023, 10:12